گشتی دیجیتالی در پرتال ۳ زبانه موزه های آستان قدس رضوی
سرویس پرونده یک سایت پرتال تخصصی کجارو، امروز نیز در ادامه برنامه های خود در معرفی و تحلیل فنی پرتال های فعال عرصه گردشگری کشورمان، به سراغ پرتال یک موزه و

آکاایران: گشتی دیجیتالی در پرتال ۳ زبانه موزه های آستان قدس رضوی


آکاایران به گزارش آکاایران سرویس پرونده یک سایت پرتال تخصصی کجارو، امروز نیز در ادامه برنامه های خود در معرفی و تحلیل فنی پرتال های فعال عرصه گردشگری کشورمان، به سراغ پرتال یک موزه و کتابخانه رفته است. سایت اینترنتی موزه های آستان قدس رضوی، نام پرتالی است که که سرویس پرونده یک سایت را بر آن داشت تا گشتی دیجیتالی بزند در این درگاه فعال و ۹ زبانه کشور در عرصه گردشگری. با کجارو همراه باشید.

آستان قدس رضوی در فضای  مجازی، اطلاع رسانی خوب و مالتی مدیا دارد و به همین منظور، توانسته ظرفیت های معنوی خود را از طریق ابزارهای فناوری اطلاعات و ارتباطات به بهترین نحو، در اختیار جامعه مخاطبان خود در سراسر جهان قرار بدهد. موزه های آستان قدس رضوی نیز، به عنوان بخشی از قابلیت های فرهنگی و هنری آستان در فضای مجازی ارائه شده و به نظر می رسد از سطح اطلاع رسانی و تولید محتوای مطلوبی برخوردار باشد. بارگذاری شکیل، کم حجم و پر محتوای صفحات مربوط به موزه های آستان قدس، بیان گر درک صحیح وب مستر و مسئولان پرتال از تعامل بهینه با مخاطبان و منعکس کننده ظرفیت های موزه ها در دنیای صفر و یک ها است.

آستان قدس رضوی یکی از مجموعه های بزرگ موزه ای در ایران است که بناهای تاریخی آن جلوه گر شش قرن تزئینات و معماری دوره اسلامی و اشیای تاریخی آن نشان دهنده انواع هنرها و صنایع دستی ساخته شده طی ده قرن گذشته است. آثار تاریخی ساخته شده یا وقف شده برای حرم مطهر پس از استفاده، طی سده های گذشته در خزانه نگه داری می شده و سیاهه های اموالی موجود در بخش نسخ خطی آستان قدس نشان دهنده فهرست برداری منظم کارگزارن در دوره های گذشته است. در سال ۱۳۱۵ شمسی اتاق های فوقانی شمال غربی صحن نو (آزادی) و جنوب شرقی صحن کهنه (انقلاب اسلامی) که به یکدیگر متصل بوده به خزانه و محل نگه داری اشیاء اختصاص یافت. دفتر یادداشت مراجعان نشان می دهد که این مجموعه از سال ۱۳۱۶ تا ۱۳۲۱ ش. مورد بازدید بسیاری از فرهیختگان و مقامات ایرانی و مستشرقین خارجی قرار گرفته است.  تنها گنجینه سکه هایی که در موزه آستان قدس رضوی به نمایش در آمده است، بیش از ۱۹۰۰ سکه تاریخی از زمان هخامنشیان یا قاجار و پهلوی را شامل می شود که دیدن از آن خالی از لطف نیست.

اگر همراه همیشگی سرویس پرونده یک سایت پرتال تخصصی کجارو بوده باشید، حتما متوجه شدید که ظرف چند هفته اخیر، مروری ثابت داریم بر پرتال های فعال کشور در عرصه گردشگری و تفریح. در گفتارهای قبلی، به بررسی فنی و ظرفیت های اطلاع رسانی موزه هایی چون: موزه مجلس، زمان، گلستان، هنرهای معاصر  ، نیاوران، سعدآباد، فرش، ایران باستان، استاد مقدم دانشگاه  ، میراث روستایی گیلان، موزه عبرت و موزه آبگینه پرداختیم. در این گفتار، نگاهی خواهیم داشت به پرتال موزه کتابخانه مجلس شورای اسلامی که شاید برای خیلی از مشتاقان دنیای موزه ها و گردشگری  ، این موزه شناخته شده نباشد.

پرتال موزه های آستان قدس رضوی در نشانی اینترنتی  به آدرس http://museum.aqr.ir قرار دارد و به عنوان ساب دامنه برای پرتال aqr.ir معرفی می شود. سایت آستان قدس به ۹ زبان فارسی، عربی ، اردو، انگلیسی، فرانسوی، مالایی، ترکی، اسپانیولی و آلمانی طراحی و بارگذاری شده است و در واقع از جمله معدود پرتال های رسمی کشور در فضای مجازی بوده که به زبان های مختلفی در اختیار بازدید کننده گان محترم است. البته پرتال رهبر معظم انقلاب و خبرگزاری ایرنا نیز به زبان های متعددی طراحی و بارگذاری شده اند.   پرتال موزه ها، تلاش می کند تا مخاطبان را با آثار ارزشمند و برجسته اهدایی به موزه آستان حضرت امام رضا علیه السلام آشنا کند. کوششی که به نظر می رسد در انجام آن تا حد زیادی موفق بوده است.

(تصویر ایندکس پرتال موزه های آستان قدس رضوی)

اگر شما درباره موزه های آستان قدس رضوی اطلاعاتی ندارید، توصیه می کنیم بخش زیر را پیش از ورود مجازی به موزه ها، مطالعه کنید.

درباره موزه های آستان قدس رضوی

موزه های آستان قدس رضوی به دلیل همجواری بارگاه ملگوتی امام رضا علیه السلام، یکی از پر بازدید ترین موزه های ایران قلمداد می شود و سالانه بیش از ۱ میلیون نفر از این مجموعه غنی دیدن می کنند.

مروزه موزه فقط یک فضای فیزیکی خاص نیست. شورای بین المللی موزه ها (آیکوم) «موزه نهادی دائمی است که به صورت غیر انتفاعی در خدمت جامعه و توسعه آن بوده، دَرِ آن به روی عموم باز است، و همچنین در آن تحقیقاتی در خصوص شواهد مادی زندگی بشر و محیط پیرامون وی صورت می گیرد، مالکیت آنها را کسب و حفاظت کرده، در اختیار علاقه مندان قرار می دهد و بویژه به منظور اهداف مطالعاتی، آموزشی و کسب لذت در معرض دید مردم قرار می دهد».

در ادامه آن توضیح می دهد کلیه محوطه ها و آثار و ابنیه تاریخی، مراکز علمی، تالار های هنری غیرانتفاعی، مؤسسات حفظ و نگهداری و تالارهای نمایشگاهی وابسته به کتابخانه ها و مراکز بایگانی، تشکیلات ملی،منطقه ای و محلی موزه ای، نهادها وتشکیلات غیرانتفاعی که در زمینه موزه ها و موزه شناسی فعالیتهای تحقیقاتی، آموزشی، مستند سازی انجام میدهند و تمام مراکز فرهنگی و نهادهای مدیریت منابع میراث آشکار و پنهان را موزه می نامد.

(موزه نجوم در آستان قدس رضوی)

براساس این تعریف آیکوم، آستان قدس رضوی، مستندترین مجموعه ای است که می تواند عنوان یک موزه کامل را به خود اختصاص دهد. اما آنچه در همین مجموعه به طور مشخص به عنوان موزه شناخته می شود فضاهایی است که اشیاء فرهنگی، تاریخی و هنری را تحت عنوان گنجینه های مختلف در خود جای داده که به طور اجمالی با تکیه بر اسناد و متون موجود پیشینه و وضعیت موجود آن بررسی و تدوین شده است.

مجموعه موزه های آستان قدس رضوی با بیش از یک میلیون بازدیدکننده در سال، یکی از بزرگترین و غنی ترین موزه های ایران قلمداد می گردد. این موزه از پیشینه پایداری برخوردار است. هدف از ایجاد این مرکز فرهنگی در آستان ملکوتی امام رضا علیه السلام ، نمایش نمونه هایی از آثار نفیسی بوده که در طی زمان توسط علاقه مندان به اهل بیت عصمت و طهارت (ع) تقدیم بارگاه ملکوتی این امام همام شده است. در حال حاضر آستان قدس رضوی دارای موزه ها و گنجینه‏های متعدد است که در ادامه به معرفی تعدادی از این مجموعه ها و نفایس موجود در آن می پردازیم.

اولین موزه در آستان قدس رضوی در سال ۱۳۲۴ هجری شمسی در ساختمانی به مساحت ۱۰۲۴ متر مربع در صحن امام خمینی بنا شد. این موزه به مدت چهل سال تنها موزه آستان قدس رضوی بوده است. با استقرار نظام مقدس جمهوری اسلامی و آغاز تحول بنیادین در تمامی عرصه ها، موزه آستان قدس رضوی نیز مسیر توسعه را پیمود و در طی سالهای پس از انقلاب شکوهمند اسلامی ایران چندین بار دچار تغییر و دگرگونی شد. در حال حاضر سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی در زیر مجموعه معاونت امور موزه ها دارای سه اداره حفاظت و مرمت آثار فرهنگی ، پژوهش و معرفی اشیاء و گنجینه های آستان قدس رضوی است.

گشتی دیجیتالی در پرتال موزه های آستان قدس رضوی

همان طور که در تصویر ایندکس پرتال مشاهده کردید،  سایت دارای ۷ بخش اصلی است. اخبار، بازدید مجازی، درباره ما،ارتباط با ما ، نقشه سایت و گالری تصاویر، از جمله قسمت های اصلی این درگاه را تشکیل می دهند. در زیر بخش اصلی و در پایین پرتال نیز، بخش های فرعی ارائه شده است که عبارتند از: بخش خواندنی ها، گزارش تصویری، نمایشگاهها و قسمت پژوهشی که خود به بخش های مختلفی تقسیم شد و محتوای خوبی را در اختیار مخاطبان می گذارد.

(تصویر بخش نیم تای پایینی ایندکس پرتال موزه های آستان قدس رضوی)

معرفی کاشی های طلایی یا زرین فام در موزه،نمایشگاه هنر و موزه داری و معرفی آثار تحقیقاتی درباره موزه و اشیا نگهداری شده در آن، از جمله محتواهایی است که در این قسمت ها در دسترس است.

در قسمت نفایس پرتال موزه های آستان قدس رضوی، به ده ها گنجینه غنی و ارزشمند تاریخی در حوزه های مختلف هنری برخوردر می کنیم که مشاهده آن را به مخاطبان عزیز پرتال توصیه می کنیم. بخش هایی چون موزه قرآن و نفایس، موزه هدایای مقام معظم رهبری، موزه تاریح حرم رضوی، تالار استاد فرشچیان، موزه تخصصی فرش، موزه مردم شناسی، گنجینه تمبر و اقلام پستی، گنجینه اسکناس، پنجینه سکه های تاریخی و باستانی، گنچینه هنرهای تجسمی، گنجینه آبزیان، گنجینه نجوم، گنجینه ظروف عتیقه، گنجینه مدال های اعطا شده به موزه ها، گنجیه سلاح، از جمله صفحات بخش نفایس را تشکیل می دهد.

(تصویر بخش نفایس در پرتال موزه های آستان قدس رضوی)

اگر  وارد قسمت موزه هدایای مقام معظم رهبری به آستان قدس رضوی بشویم، به آثار جالبی برخورد می کنیم. این بخش در نشانی اینترنتی زیر در دسترس است:

http://museum.aqr.ir/Portal/home/?news/۶۵۹۰۸۳/۶۸۷۵۲۸/Gifts-museum-leader

آثاری از میز معرق هشت ضلعی، گلدان قلمزنی شده، عصای مشاهیر تا تابلوهای نقاشی و تمثال رهبری، در این بخش در معرض دید بازدید کننده گان قرار گرفته است که مناسب بود تا اطلاعات تکمیلی هم به آن افزوده می شد.

(تصویر بخش هدایای اعطا شده توسط مقام معظم رهبری به موزه های آستان قدس رضوی)

یکی دیگر از بخش های جالب و جذاب موزه آستان قدس رضوی و بالطبع، پرتال اینترنتی آن، بخش مدال ها است که در نشانی اینترنتی به آدرس زیر در دسترس بوده و مشاهده ان را به علاقمندان توصیه می کنیم :

http://museum.aqr.ir/Portal/home/?news/۶۵۹۰۸۳/۶۸۷۵۳۲/Treasure-medals

در این بخش، مدال ها و نشان های اهدایی توسط ورزشکاران و شخصیت های فرهنگی و هنری ایران به موزه آستان قدس رضوی در معرض دید بازدید کننده گان قرار گرفته است. از بازویند پهلوانی جهان پهلوان تختی گرفته تا مدال طلای رضا سوخته سرایی، کشتی گیر معروف سابق کشورمان، مدال ها و نشان های متعددی در این قسمت بارگذاری شده که جالب توجه است.

(تصویر بخش مدال ها و نشان ها در پرتال موزه آستان قدس رضوی)

بازوبند پهلوانی غلامرضا تختی یکی از آثار جالب توجهی به شمار می رود که در بخش مدال های قسمت نفایس پرتال موزه آستان قدس رضوی ارائه شده است. بازوبند پهلوانی سال های ۱۳۳۵، ۳۶ و ۳۷ ش ایران که متعلق به جهان پهلوان تختی است، دارای جزییات مخصوص به خود است که در پرتال به آن پرداختند.

روی نگین وسطی سوره فلق و بدین شرح وجود دارد: «بسم الله الرحمن الرحیم قُلْ اَعوذُ بِرَبِ ال‍ْفَلَق مِنْ شَرِّ ما خَلَقَ و مِنْ شَرِّ غاسِقٍ اِذا وَقَبَ وَ مِنْ شَرِّ النفاثاتِ فِی الْعُقَد وَ مِنْ شَرِّ حاسدٍ اذا حَسَدَ» و بر روی نگین های کناری، قسمتی از آیه ۴۴ سوره غافر و بدین شرح تراشکاری شده است: «وَ أُفَوِّضُ أَمْری إِلَی اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ بَصیرٌ بِالْعِبادِ»؛ و من امر خود را به خدا واگذار می‏کنم که خدا دانای به بندگان است.

(تصویر بازوبند پهلوانی جهان پهلوان غلام رضا تختی در پرتال موزه آستان قدس)

جهان پهلوان غلام رضا تختی در سال ۱۳۳۶ تا ۱۳۳۸، مفتخر به دریافت بازوند پهلوانی شد. وی لقب جهان پهلوان را نیز در اختیار داشت. جهان پهلوان» لقب رستم افسانه ای در شاهنامه به راستی برازنده رستم دوران، غلامرضا تختی است. تختی سه سال متوالی صاحب بازوبند پهلوانی شد تا در کنار ۷ مدال طلا و نقره ای که در المپیک ها و مسابقه های جهانی کشتی گرفت، به اسطوره ای بی بدیل در ورزش ایران تبدیل شود.

بخش خبری پرتال نیز در اطلاع رسانی رویدادهایی که در موزه های آستان قدس رضوی در طول هفته و ماه برگزار می شود، به تولد محتوای خبری و مصور مشغول است.

(تصویر بخش خبری در پرتال موزه های آستان قدس رضوی)

یکی از اخبار جالب، خبر اهدای ۴۰۰ سکه ضرب چکشی تاریخی ایران توسط یک مجموعه دار برجسته  ی به موزه آستان قدس رضوی است.

یکی دیگر از بخش های جذاب پرتال موزه های آستان قدس رضوی، بخش بازدید مجازی است که قابلیت های موزه را به صورت مالتی مدیا دراختیار مراجعه کننده گان قرار می دهد. این بخش، دارای قسمت های متعددی است که بر روی ساب دامنه هایی بارگذاری شده  و هر  بخش از زیر قسمتهای گوناگونی تشکیل شده است که در ادامه مشاهده می کنید.

اطلاع رسانی

آستان نیوز : پایگاه اطلاع رسانی

عکس رضوی

فیلم رضوی

رادیو رضوی

موبایل رضوی

نشریه حرم

دیوار رضوی

محصولات چندرسانه ای

فرهنگی

تبلیغات فرهنگی حرم امام رضا علیه السلام

سبک زندگی رضوی

رضوان علم : پایگاه تخصصی معارف اهل بیت (ع)

دبیرخانه شورای عالی فرهنگی

انقلاب اسلامی

کودکانه رضوی

پاسخ گویی به سؤالات دینی

دارالقرآن رضوی

خدمات

تلویزیون اینترنتی امام رضا علیه‎السلام

زیارت نیابتی حضرت رضا علیه‎السلام

زیارت مجازی

برنامه های حرم

معاونت توسعه مدیریت و پشتیبانی

پرسش و پاسخ

مسابقات

شماره تلفن های آستان قدس رضوی

پزشکی – درمانی

دارالشفاء امام(ع)

موسسه خدمات دارویی رضوی

اقتصادی

سازمان اقتصادی رضوی

مشارکتها و سرمایه گذاری های آستان قدس رضوی

اجتماعی – آموزشی

مرکز آموزش ضمن خدمت کارکنان

بنیاد فرهنگی رضوی

موسسه تربیت بدنی آستان قدس رضوی

همان طور که در لینک های بالا ملاحظه می کنید، آستان قدس رضوی و بخش های مربوط  به آن، مجموعه گسترده ای را تشکیل می دهد که در فضای مجازی به خوبی طراحی و بارگذاری شده اند.

از دیگر بخش های پرتال، می توان به بخش نمایشگاه هنر و موزه داری اشاره کرد. در این بخش، کتاب های منتخب کتابخانه تخصصی هنر و موزه داری آستان قدس رضوی و بروشورها و بنرهای اطلاعاتی معرفی موزه های آستان قدس رضوی، نمایشگاه هنر و موزه داری در کتابخانه مرکزی این آستان مقدس به نمایش عمومی در می آید. هر  از گاهی در موزه های آستان قدس رضوی، نمایشگاهی برپا می شود که اخیرا، نمایشگاهی با هدف معرفی موزه های این سازمان و کتابخانه تخصصی هنر و موزه داری آستان قدس رضوی دایر شده است.  در این نمایشگاه در قالب بنرهای اطلاعاتی، گنجینه های مختلف معاونت امور موزه های سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی مانند موزه مردم شناسی، موزه تخصصی فرش، موزه تاریخ حرم رضوی، موزه قرآن و نفایس، گنجینه سکه، گنجینه آبزیان، گنجینه نجوم، گنجینه ظروف و … معرفی شده است.

مجموعه ای منتخب از کتاب ها و دایره المعارف های فارسی و انگلیسی کتابخانه تخصصی هنر و موزه داری آستان قدس رضوی با موضوع هنر نیز در معرض نمایش گذاشته شده است.. عناوینی همچون «دایره المعارف هنر»، «جایگاه سفال های آستان قدس رضوی»، «مجالس شاهنامه»، «فرشنامه ایران»، «هشتاد سال باستان شناسی ایران»، «شاهکارهای هنر ایران»، «هشت هزار سال تاریخ پوشاک اقوام ایرانی»، «تاریخ هنر نوین»، «انسان شناسی هنر»، «نقاشی روی کاشی» و … از جمله آثار این نمایشگاه است.

به هر حال، این ها بخشی از قابلیت هایی بود که در گشتی دیجیتالی در پرتال موزه های آستان قدس رضوی می توانستیم به آن اشاره کنیم. علاقمندان و عاشقان امام هشتم شیعیان می توانند پس از مشرف شده به درگاه نورانی حضرت، از موزه های آستان مقدس رضوی نیز بازدید کنندتا فرهنگ موزه داری مذهبی کشور نیز گسترش یابد.

اکنون همچون روال همیشگی در سرویس پرونده یک سایت پرتال تخصصی کجارو، نکاتی برای توسعه ظرفیت های اطلاع رسانی پرتال اشاره می کنیم.

۳۰ توصیه برای تقویت اطلاع رسانی سایت

در این بخش، به ارائه توضیحات و پیشنهاداتی فنی و محتوایی برای ارتقای سطح کارکرد اطلاع رسانی موزه های آستان قدس رضوی  می پردازیم که امیدواریم در راستای تقویت گردشگری مجازی کشور و هم چنین تقویت پتانسیل جذب مخاطب پرتال موثر باشد.

۱.بررسی ها نشان می دهد که بیش از ۴۹۳ هزار صفحه در اینترنت، درباره موزه های آستان قدس رضوی (ع)، در پرتال خود به ارائه اطلاعات پرداخته اند که رقم جالبی است. این به معنای اهمیت پرتال موزه های آستان قدس رضوی (ع)   و شمار زیاد علاقمندانی ایرانی و خارجی است که مشتاق به بازدید از ظرفیت های فرهنگی هنری و تاریخی این مجموعه در خراسان رضوی استند. وب مستر پرتال باید تلاش کنند تا همواره معرفی بخش های مختلف پرتال به موتورهای جست وجو گر مانند گوگل و یاهو، در دستور کار باشد تا شمار بیشتری از علاقمندان به گردشگری ایران، وارد این پرتال بشوند. از طرفی، امکان معرفی و به اشتراک گذاشتن اطلاعات صفحات پرتال در شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام و فیس بوک نیز فراهم شود که اگر چه در دسترس است، اما باید بیش از قبل توسعه یابد. . هیچ صفحه ای در شبکه های اجتماعی ویدئویی درباره این موزه راه اندازی نشده است که امیدوارم بزودی تولید شود. واقعا حیف است که چنین سطحی از اطلاعات مهم باستانی و تاریخی ایران در موزه های آستان قدس رضوی (ع) ، در اختیار میلیاردها کاربر اینترنت که عاشق ایران و تمدن آن ها استند قرار نگیرد.

۲.پرتال موزه های آستان قدس رضوی (ع) می بایست به عنوان یکی از سایت های پر بازدید ، بخش های زبانی متنوع تری داشته باشد. وقتی پرتال آستان قدس، به ۹ زبان بارگذاری شده است، بارگذاری ده ها صفحه از پرتال موزه های آستان به زبان های گوناگون، خالی از لطف نیست. مثلا برخی از مخاطبان، فرانسوسی زبان و یا ترک زبان استند و بخش فارسی سایت کمک زیادی به آن ها برای درک محتوا نمی کند. بنابراین توصیه می شود زبان های اصلی که در واقع زبان های رسمی سازمان ملل متحد نیز محسوب می شوند ، برای غنای اطلاعاتی و سطح اطلاع رسانی پرتال، در آینده نزدیک به عنوان بخش های جدید به سایت اضافه شوند. اضافه شدن بخش های زبانی مختلف، فواید زیادی دارد. یکی آن که معرفی سایت به کاربران غیر فارسی زبان را تسریع می بخشد و مخاطبان بیش تری به سایت وارد می شوند. دوم آن که در جذب مخاطبان بالقوه و بالفعل که درباره ظرفیت های تاریخی و گردشگری ایران به دنبال اطلاعات در فضای مجازی استند، به سمت خود جذب می کند. سوم آن که بخش های متنوع زبانی، منجر به افزایش رتبه سایت در میان پرتال های پر بیننده ایران می شود که در معرفی سایت به کاربران اینترنت ایرانی و بین المللی بسیار تاثیر گذار خواهد بود. بنابراین وب مستر محترم باید به تقویت اطلاع رسانی چند زبانه پرتال نیز به خوبی توجه کند. چنین انتظاری از پرتال موزه های آستان قدس رضوی (ع)  ، انتظار به حقی است که باید به آن توجه داشت.

۳.ایندکس سایت موزه های آستان قدس رضوی (ع)  ، بهتر است به گونه ای باشد که کاربر بتواند انتخاب زبانی داشته و بعد وارد بخش های دیگر شود تا اگر یک فرانسوی و غیر فارسی زبان به سایت مراجعه کرد، برای آگاهی از بخش های مختلف سایت، با چالشی مواجه نشود. بهتر است در زمان نمایش intro، انتخاب زبانی به کاربران داده شود. البته سایت، باید چند زبانه باشد و ما هم انتظار نداریم که هزاران صفحه راه اندازی شده موجود در پرتال، ظرف مدت کوتاهی چند زبانه شود.

۴. برای ارتقای سطح اطلاع رسانی بخش های محتوایی پرتال، توصیه می شود که سایت، بخش های اطلاعاتی خود را در قالب فایل های PDF در اختیار مخاطبان قرار دهد.االبته بروشورهای قابل دانلودی که در بخش های فارسی و انگلیسی سایت موزه های آستان قدس رضوی (ع)   بارگذاری شده است، تا حد زیادی پاسخ گوی فوری نیازهای اطلاعاتی بازدید کننده گان است. اما به هر حال، برخی از مراجعان را دانشجویان و محققان ایرانی و خارجی تشکیل می دهند که درباره ظرفیت های موزه های آستان قدس رضوی (ع)   و آثاری که در آن به نمایش در آمده است، نیازمند اطلاعات جامع است و این بخش می تواند کمک خوبی باشد. بنابراین، اگر اطلاعاتی در سایت ارائه می شود که ارزنده است، ساختار اطلاع رسانی به صورت پی دی اف نیز منتشر شود. بخش مقالات و نوشته ها در پرتال، می تواند نسخه پی دی اف هم داشته باشد. اگر هم بخشی هنوز اطلاعات ندارد، لطفا لینک داده نشود.

۵.اکنون مشاهده بخش های مختلف کاخ ها و موزه ها و نمایشگاه ها، ازطریق قابلیت های فناوری اطلاعات به راحتی امکان پذیر است که این موضوع را نیز باید سایت موزه های آستان قدس رضوی (ع)   در نظر گرفته شود. یعنی باید مشاهده بخش های مختلف موزه ، از طریق فایل های ویدئویی منتشر شده در آن باشد که کاربر ظرف چند دقیقه از طریق یک ویدئو، بتواند بخش های موزه را مشاهده کند. این ویدئو ها نیز می بایست در سایت های به اشتراک گذاری فایل های ویدئویی مانند یوتیوب و اپارات و امثالهم، بارگذاری شوند تا از این طریق، شمار بیش تری از مخاطبان به این بخش ها مراجعه کنند. قرار دادن زیرنویس برای معرفی بهتر بخش های مختلفی که در فایل های ویدئویی به تصویر کشیده می شوند ، انتظاری است که مخاطب خارجی از این بخش دارد که بهتر است به ان نیز توجه گردد. انتشار فایل های ویدیویی از موزه های آستان قدس رضوی (ع)   کشورمان در شبکه های اجتماعی، شمار مخاطبان سایت را بسیار افزایش می دهد.

۶.ساخت ویدئوهای اطلاع رسانی از بخش های مختلف موزه ارزشمند ملی ملک ، فرصت آفرینی دیجیتالی ایجاد می کند که در دنیای شبکه های اجتماعی و دهکده جهانی، اهمیت بسزایی دارد و باید به آن توجه خاصی مبذول داشت. طراحی app برای نصب بر روی موبایل کاربرانی که علاقمند به دریافت اطلاعات سریع از مجموعه برنامه های فرهنگی و هنری هفتگی در این موزه استند، از جمله مواردی است که باید در راستای توسعه سطح اطلاع رسانی پرتال در دستور کار قرار بگیرد. ناگفته پیداست که باید از همه ظرفیت های فناوری اطلاعات و ارتباطات برای جذب گردشگر و ترغیب آنان به مشاهده چنین مکان های گردشگری استفاده کرد.

۷.طراحی سایت باید به گونه ای باشد که جذاب باشد و مانند سایت خبری نباشد. جذب کردن کاربران و ترغیب ان ها به مشاهده مجدد و استفاده از قابلیت های آن ْ ، موضوعی است که باید در راستای جذب بیشتر مخاطب، به آن توجه داشت. سایت موزه های آستان قدس رضوی (ع)  ، قابلیت های زیادی برای جذاب شدن دارد که باید به آن توجه کرد.

۸. بخش ارتباط با ما پرتال باید حرفه ای تر از وضع موجود باشد و کاربران از طریق پست الکترونیک و فرم آنلاین که کد پیگیری و رهیابی نیز برای آن ها صادر می کند، با مسئولان محترم و زحمتکش موزه های آستان قدس رضوی (ع)   و به خصوص بخش آموزشی آن در ارتباط باشند. این قضیه در شیوه فعلی تا حدودی مشاهده می شود که بهتر است تخصصی تر تکمیل گردد.

۹.اگر بخش های مختلف سایت موزه های آستان قدس رضوی (ع)   در سایت ها و شبکه های اجتماعی نیز معرفی و تبلیغ شود، شمار کاربرانی که برای بازدید از این مجموعه مراجعه می کنند به شدت افزایش خواهد یافت و باید به این مساله روابط عمومی محترم موزه توجه کند. به دلیل نمایشگاه ها و جشنواره های جالبی که معمولا در طول سال در این موزه برگزار می شود، تبلیغ و معرفی این برنامه ها به قشر دانش آموز و جوان کشور در شبکه های اجتماعی خالی از لطف نیست. چرا که انتشار اخبار موزه آستان قدس رضوی در سایت های رسمی خبری، احتمال کم تر دیده شدن را دارد.

۱۰.یک بسته اطلاعاتی تکمیلی هم در سایت تعبیه شود تا اگر فردی بخواهد درباره دنیای موزه های ایران   و ظرفیت های آن به زبان ساده و تخصصی اطلاعات بگیرد، این فرصت برایش مهیا باشد. چرا که این موضوع برای گردشگر خارجی که قصد دارد از طریق سایت به مراجعه حضوری در آینده بپردازد، می تواند موثر و مهم باشد و برای همین باید به آن توجه داشت. بعضی اوقات ارائه سه خط اطلاعات درباره یک نام، بسیار مهم و حیاتی است. مخصوصا برای یک گردشگر خارجی که از تاریخ معاصر کشورمان و ظرفیت های صنایع دستی و معماری و تاریخ قانون گذاری در ایران و مسائلی از این دست، چیز زیادی نمی داند.

۱۱.فروش اینترنتی بلیط در موزه های آستان قدس رضوی (ع)   مساله سختی نیست و می توان امروزه از طریق ظرفیت های بانکداری مجازی کشور این موضوع را انجام داد. همه آقار در بخش انتشارات، بهتر است توسط فروشگاه مجازی ریالی در اختیار مخاطبان قرار بگیرد.

۱۲. پرتال تلاش کند برنامه های بهتری برای جذب مخاطب در سایت و هم چنین کسب بازدید کننده بدست آورد. سرویس پرونده یک سایت آماده ارائه توصیه های تکمیلی است.

۱۳.امکان خرید اینترنتی محصولاتی با برند موزه های آستان قدس رضوی (ع)   مانند تمبر،  لیوان، کتابهای معرفی بخش های مختلف آن، آثار صنایع دستی با طرح آثار نمایش داده شده در موزه که محصولات متنوعی صوتی و تصویری را نیز شامل می شوند، می توان در این پرتال در اختیار بازدیدکننده داخلی و خارجی قرار بگیرد. اکنون با قابلیت های تجارت الکترونیک کشورمان، به راحتی این قضیه در سایت قابل پیاده سازی است.

۱۴. بخش های مختلف سایت با meta tag مربوطه به موتورهای جست و جو گر نمایش داده شود. تلاش شود تا بخش اموزشی با قابلیت های مجازی و یادگیری الکترونیکی ELS توسعه یابد تا مخاطب و مشتری بیش تری پیدا کند.

۱۵.فایل های ویدئویی که درباره بخش های مختلف موزه در سایت به نمایش در آید و در پرتال های به اشتراک گذاری فایل های ویدئویی نیز نمایش داده شود تا مخاطبان بیش تری را جذب کند و حتما به چند زبان نیز بارگذاری شود تا طیف مخاطبان بیش تری داشته باشد.

۱۶. فایل های آموزشی درباره سکه ها، نسخ خطی، آثار نقاشی و نگارگردی و خوشنویسی و این مسائل و هم چنین مستندهایی درباره تاریخ ایران ، بهتر است در سایت موزه های آستان قدس رضوی (ع)   به صورت ویدئویی طراحی و بارگذاری شود. به هر حال این پرتال، محفل بازدید مخاطبان خارجی بسیاری است که به دنبال اطلاعات درباره ایران و و تاریخ استند و باید به این ظرفیت توجه شایان داشت.

۱۷.انتشار اخبار فعالیت های موزه های آستان قدس رضوی (ع)   در خبرگزاری های رسمی کشور توصیه می شود. البته خود سایت نیز اگر برنامه هایی در موزه برگزار می شود، با بخش خبری خود اطلاع رسانی چند زبانه و مالتی مدیا بکند تا برد اطلاع رسانی پرتال افزایش یابد.

۱۸.اعطای تخفیف به دانشگاه ها و مدارس کشور برای بازدید از موزه های آستان قدس رضوی (ع)   نیز باید در پرتال معرفی و تبلیغ شود.

۱۹.اگر مقامات ایرانی یا خارجی درباره موزه های آستان قدس رضوی (ع)   سخنرانی کرده اند، فایل آن در پرتال بارگذاری شود.

۲۰. ده ها هزار پرتالی که دراینترنت درباره موزه های آستان قدس رضوی (ع)   و اقدامات آن اطلاع رسانی کرده اند، در بخش مروری بر منابع از ان ها یاد شود.

۲۱.بیش از بیست هزار صفحه غیر فارسی زبان درباره موزه های آستان قدس رضوی (ع)   اطلاع رسانی کرده اند. این ظرفیت را وب مستر و مسئولان محترم موزه های آستان قدس رضوی (ع)   در نظر داشته باشند تا همواره مخاطب پرتال ارتقا یابد تا شاهد چند برابر شدن میزان مخاطبان و مراجعان به این موزه ارزشمند   باشیم.

۲۲.موزه های آستان قدس رضوی (ع)، کلکسیونی از افتخارات و تاریخ شکوهمند تمدن ایران زمین است که باید بیش از قبل مورد توجه رسانه ملی و رسانه های کشور قرار بگیرد. انتظار می رود روابط عمومی این مجموعه، اطلاع رسانی چند بعدی (سنتی – مالتی مدیا) را در جهت تبلیغات این ظرفیت عالی در دستور کار قرار بدهد.

۲۳. انتشار خبرنامه الکترونیکی برای تعامل با مخاطبان داخلی و بین المللی پرتال توصیه می شود.

۲۴.پاسخ گویی اینترنتی به جامعه مخاطبان کتابخانه و موزه آستان قدس رضوی در ساعاتی خاص، حتما در نظر گرفته شود.

۲۵.لینگ سایت های دولتی کشور به خصوص موضوعات گردشگری  و فرهنگی و تاریخی، در قسمت لینک ها بارگذاری گردد.

۲۶.بخش انگلیسی تا حدود زیادی، منعکس کننده بخش فارسی پرتال شود تا مخاطب خارجی بیش تری به این سایت مراجعه و برای بازدید حضوری ، ترغیب شود.

۲۷. بخش تصاویر در پرتال ، بهتر است اطلاعات تکمیلی داشته باشد تا غنای اطلاعاتی پرتال را به همراه آورد.

۲۸. لینک دهی بر روی حجم عظیم اطلاعات منعکس شده در پرتال، مساله ای است که توصیه می شود وب مستر محترم به آن اهتمام ورزود.

۲۹.مطالب پرتال برای انعکاس در نسخه های اپلیکیشنی موبایل، به روز رسانی شود.

۳۰. راه اندازی نسخه موبایلی این مجموعه، یکی از بهترین کارها برای اطلاع رسانی بهینه ظرفیت های آن است که بهتر است به آن توجه شایانی مبذول شود.

سایت در یک نگاه

  •  نام دامنه:  aqr.ir
  • موضوع : سایت اطلاع رسانی موزه های آستان قدس رضوی (ع)
  • زبان سایت:  فارسی  و انگلیسی و عربی
  • ارتباط با ما : دارد
  • بخش خبری : دارد
  • نقشه سایت: دارد

اگر برای نخستین بار است که وارد پرتال کجارو می شوید، باید به آگاهی شما برسانیم که، پرتال کجارو، علاوه بر این که تلاش می کند، طیف گسترده ای از مخاطبان خود را با فرصت های تحصیلی، بورسیه، مهاجرت، جاذبه های تفریحی و گردشگری ایران و اقصی نقاط جهان آشنا کند، بر اساس ماموریت های خود که ارائه اطلاعات تخصصی در صنعت گردشگری به مخاطبان داخلی و خارجی ایران است، اهتمام دارد تا برای شخصیت های حقوقی فعال در صنعت پر توان گردشگری ایران نیز، پرتالی مفید باشد. یکی از محورهای توسعه این ماموریت اطلاع رسانی برای فعالان بخش خصوصی و دولتی صنعت گردشگری کشورمان که در پرتال کجارو مدتی است دنبال می شود، بحث تحلیل فنی پرتال های رسمی گردشگری ایران در فضای مجازی است. این مطالب، در قالب سرویس پرونده یک سایت هر روز ارائه می شود و قصد دارد تا وب مستر پرتال های تخصصی گردشگری  از سایت کاخ موزه ها گرفته تا سایت های استانی سازمان های گردشگری و پرتال های شرکت های خصوصی فعال ایرانی در این عرصه با نکات توسعه دهنده سطح اطلاع رسانی پرتال آشنا کند. در واقع یک مشاوره اینترنتی رایگان برای ارتقای تعاملات مجازی پرتال های رسمی گردشگری با مخاطبان داخلی و بین المللی.

پرتال کجارو آماده ارائه پیشنهادات تکمیلی برای ارتقای پرتال های رسمی ایران در عرصه گردشگری مجازی است و وب مسترهای محترم پرتال ها می توانند درخواست خود را به پرتال کجارو ارسال کنند.

موفقیت دست اندرکاران موزه های آستان قدس رضوی (ع)   را در پیش برد اهداف این موزه ارزشمند آرزومندیم.

همواره با پرتال کجارو، دنیای گردشگری ایران و جهان را دنبال کنید.

تهیه شده در کجارو

منبع :

منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :