با صندوق های نیکوکاری مرمت آثار باستانی، به داد موزه ها برسیم
کاهش درآمد دولت که حجم مشخصی از آن مربوط به دلارهای نفتی است و اولویت های عمرانی و اقتصادی و تعهدات به جا مانده از قبل و مسائلی که کشور ۷۵ میلیونی و پهناور

آکاایران: با صندوق های نیکوکاری مرمت آثار باستانی، به داد موزه ها برسیم


آکاایران به گزارش آکاایران کاهش درآمد دولت که حجم مشخصی از آن مربوط به دلارهای نفتی است و اولویت های عمرانی و اقتصادی و تعهدات به جا مانده از قبل و مسائلی که کشور ۷۵ میلیونی و پهناور ایران با آن رو به رو است، واقعا تاب و توان زیادی را به بخش دولتی برای سرمایه گذاری گسترده در عرصه گردشگری کشور نمی دهد. اگر چه اقدامات همه دولت های پس از انقلاب اسلامی برای مرمت آثار باستانی و توسعه این صنعت در بخش های سخت افزاری و نرم افزاری در حد توان تا حدودی صورت گرفته، اما فاصله وضع موجود تا شرایط مطلوب و نه آرمانی، بسیار زیاد است. با کجارو همراه باشید.

موزه ها و بسیاری از ابنیه تاریخی و باستانی ایران باید با افزایش بودجه همراه شوند تا در این عرصه با چالش هایی در آینده نه چندان دور مواجه نشویم. بودجه موزه ها کفاف هزینه های موجود را نمی دهد و آثار موزه های ایران در تهدید جدی است. مدیریت آثار تاریخی هم هزینه بر است و یادگاری نویسی بر روی آثار تاریخی در کنار استفاده از ظرفیت های حراست آثار تاریخی به عنوان راهنما در مراکز از سوی گردشگران در غفلت راهنماهای تخصصی گردشگری، بخشی از ضعف های موجود را در این عرصه نشان می دهد. به نظر می رسد راه اندازی صندوق های نیکوکاری مرمت و مدیریت آثار باستانی و تاریخی کشور، یکی از ده ها راه حل باشد که باید به آن اهتمام ورزید.

آثار ثبت شده جهانی ایران در فهرست یونسکو در مقایسه با ده ها هزار اثر و ابنیه نیازمند توجه ملی و بین المللی، ناچیز است و بودجه نگهداری، از منابع داخلی تامین می شود. شمار گردشگر  خارجی در ایران نیز به حدی نیست که بودجه قابل ملاحظه ای را به مراکز نگهداری از آثار باستانی و تاریخی کشور روانه کند. هموطنان ایرانی نیز آن قدری که شایسته است ، به موزه ها توجه ندارند و فعلا سینما رفتن و کافی شاپ رفتن بر هر چیزی اولویت دارد!

ما در زمره معدود کشورهای دنیا هستیم که با چنین حجم عظیمی از آثار باستانی و تاریخی در جای جای مهین پرافتخارمان رو به رو هستیم. تمدن بزرگ ایران زمین، از شمال تا جنوب و از شرق تا غرب، میراثی بس شگرف را برای خانواده ایران به ارمغان گذاشته که نگهداری و صیانت از آن، کاری بس دشوار، دقیق و نیازمند عزمی ملی با رویکرد جهادیست. باید توجه داشت که همان طور که نگهداری و پاسداری از این میراث گرانقدر تاریخی و باستانی، نیازمند صرف هزینه، برنامه ریزی مدون و حمایت های همه جانبه دستگاه ها و هموطنان است، از طرفی دیگر، این ظرفیت های تاریخی و باستانی، فرصت طلایی را برای ایرانیان فراهم کرده تا فرصت آفرینی و ثروت سازی کنند.

طلای سیاه ما باید از صنعت نفت، به سمت طلای سفید صنعت گردشگری برود. ده ها اثر ثبت شده در یونسکو در کنار هزاران اثر ملی باستانی و تاریخی مربوط به میراث ملموس و ناملموس تمدن بزرگ ایران، قابلیت و دستاورد کمی نیست که بخواهیم به ساده گی از کنار آن عبور کنیم. همه این ها، در کنار اقلیم ۴ فصل ایران و ظرفیت های جذاب اقوام ایرانی در جای جای کشور، تبلور فرصت های بی بدیل برای شناساندن خود به جهانیان است.

در قالب برنامه ۵ ساله ششم توسعه کشور که اهمیت خاصی به توسعه و رونق گردشگری و بخش های مربوطه داده شده است، کشور می بایست به سمت درآمد زایی مولد و اشتغال آفرینی در صنعت گردشگری حرکت کند. این حرکت به معنای درآمدزایی ماهانه نیم میلیارد دلاری است که باید تا ۵ سال آینده محقق شود. همه این برنامه ها در چارچوب اقتصاد مقاومتی (resistive economic) که معطوف به پایه های اقتصاد درون نگر و بر اساس کاهش وابستگی به درآمدهای ریسک پذیر بین المللی تعریف شده، هدایت می شود. بنابراین، ناگفته پیداست که اقتصاد آینده کشور، می بایست راه حل های جایگزین دلارهای نفتی را پیدا کند تا در عرصه توسعه پایدار نیز، بتوانیم حرف هایی برای گفتن داشته باشیم.

یکی از راهکارهای تقویت توسعه پایدار و مشارکت عمومی در ارتقای درآمدهای ملی و ثروت آفرینی، همین صنعت گردشگری و نهاده های مربوطه عنوان می شود. برای درآمدزایی حداکثیری از ظرفیب های ناب گردشگری خود، باید در وهله اول، به صیانت و پاسداری از این اماکن بپردازیم. مرمت، نگهداری و توسعه اماکن گردشگری تاریخی و غیر تاریخی در سراسر ایران، می بایست اولویت نخست مسئولان ارشد گردشگری باشد تا همواره این میراث های فرهنگی گرانقدر از آسیب های فیزیکی در امان باشند.

تحول در نظام موزه داری با افزایش قیمت بلیت: Mission: Impossible

برای ایجاد شادابی و نشاط در موزه ها،  باید کارهای زیادی کرد. تغییر ساختارهای مدیریتی، استفاده از منابع انسانی حرفه ای و متخصص درعرصه های گوناگون موزه داری و نگهداری آثار تاریخی، استفاده از کمک های مردم نیکوکار ایران برای توسعه صندوق های نیکوکاری و هم چنین، بها دادن حداکثری به مرمت و نگهداری از آثار ملی ایران. همه این ها بخشی از همه کارهایی است که باید انجام داد. برخی ها معتقدند که افزایش بلیط موزه ها، که اخیرا ۵۰ درصد افزایش یافته است، خیلی تاثیری در ارتقای کیفیت موزه ها ندارد و باید چاره ای داشت.

(افزایش بهای بلیت، تاثیری در ارتقای کیفیت موزه ها ندارد- ایران آنلاین)

برخی از کارشناسان موزه معتقد بودند که افزایش نرخ بلیط، تنها مراجعه کننده گان کم درآمد را از بازدید از موزه ها دور می کند و تاثیر خاصی برای ارتقای کیفیت در اداره موزه های کشور ندارد. یکی از کارشناسان، سخن جالبی را می گوید:

«چگونه یک کاخ موزه می تواند فضایی را که زمانی با هزینه سلطنتی نگهداری می شده است، از محل فروش بلیت تأمین کند؟ آن هم در جامعه ای که گردشگری به ثبات و امنیت نرسیده است.»

کارهایی از قبیل افزایش قیمت موزه ها معمولاً بدون نظرخواهی از مخاطبان و حتی کارکنان موزه ها صورت می گیرد، اما می توان مخاطبان را با هزینه کم به موزه آورد و آنها را با رغبت به خرید کالا و خدمات واداشت و درآمد موزه را از این طریق بالا برد. مانند موزه سینما که درآمد جانبی آن بیشتر از درآمد بلیت فروشی است»

حتی توسعه ظرفیت های اطلاع رسانی موزه های کشور نیز، نیازمند بودجه سنگینی است تا از این طریق، مخاطب بیش تری جذب شود. مخاطب بیش تر، درآمد بیشتر را به دنبال خواهد داشت و اثرات مادی و معنوی مرتبط زیادی را به ارمغان خواهد آورد.

(گزارش باشگاه خبرنگاران جوان درباره الکترونیکی کردن فروش بلیت موزه ها)

فقط بحث مرمت و نگهداری در آثار و ابنیه تاریخی نیست که بودجه سنگینی طلب می کند. الکترونیکی کردن فروش بلیت نیز مستلزم اعتبارات مربوطه است که باید در نظر داشت. شاید کمک مردم و تقویت صندوق های نیکوکاری مردمی در عرصه میراث فرهنگی، بتواند بخشی از بودجه مورد نیاز این امر را پوشش دهد. هم چنین، تقویت ساختارهای اطلاع رسانی دیچیتالی موزه ها و نیاز راه اندازی اپلیکیشن ها و تقویت پرتال های آن ها نیز از جمله مواردی است که باید به طور جدی به آن اهتمام ورزید.

هر از گاهی از مسئولان می شنویم که بودجه در موزه ها کفاف هزینه ها را نمی دهد و عدم تزریق بودجه مورد نیاز، آثار موزه ها را در تهدید جدی قرار می دهد.

(گزارش خبرگزاری قرآن از وضعیت بد نگهداری نسخ خطی قرآن کریم در موزه ها)

شرایط بد نگهداری از نسخ خطی قرآن کریم در برخی از موزه های کشور و در تهدید بودن این آثار ارزشمند، موضوعی بود که چند ماه پیش مطرح شد.

البته این مساله نگهداری نامناسب آثار در موزه ها، فقط مربوط به چند سال اخیر نیست. ۴ سال پیش بود که برخی از کارشناسان،  به وضعیت بد نگهداری آثار در موزه هگمتانه اعتراض کردند.

(گزارش هنرنیوز در ۴۰ سال نابسامانی در نگهداری اشیا موزه هگمتانه)

چهل نابسامانی در نگهداری اشیا حاصل از کاوش های هگمتانه که یادگار دوران مادها به شمار می آید، موضوعی بود که هنرنیوز ۴ سال پیش به آن اشاره کرد و هشدار داد. البته ۲ سال پیش نیز، بار دیگر کارشناسان نسبت به نگهداری نامناسب آثار در موزه هگمتانه هشدار دارند.

(گزارش معماری نیوز از شرایط نامساعد نگهداری اشیا در موزه هگمتانه)

البته در کنار بحث شرایط بد نگهداری آثار در بسیاری از موزه های ایران و تهدیدی که میراث فرهنگی و تاریخی کشور با آن رو به روست ( و پاسخی که ما باید به نسل آینده بدهیم بخاطر عدم مراقبت صحیح از آن چه باید پاسداری می کردیم)، سو مدیریت در عرصه های میراث فرهنگی را نیز نباید از یاد برد. موضوعی که هر روز در بیان کارشناسان و فعالان این عرصه مشاهده می شود.

(گزارشی از سو مدیریت ها در موزه هنرهای معاصر اصفهان)

موزه هنرهای معاصر اصفهان تنها یکی از ده ها مورد است که می توان به آن اشاره داشت. امری که برخی از آن به عنوان خبر بد سال یاد می کنند.

(گزارش خبرگزاری مهر از وضعت نابسامان نگهداری از آثار موزه ای کشور)

امیدواریم دولت تدبیر و امید در قالب برنامه ششم توسعه، برای تقویت بودجه و ساختارهای مدیریتی موزه ها، برنامه های جدی را در دستور کار قرار بدهد. برنامه ای که یکی از ان ها، راه اندازی موزه های مشارکتی و واگذاری نگهداری میراث فرهنگی و تاریخی ایران به شرکت های واحد الشرایط است.

بودجه کم موزه ها و موزه های مشارکتی

موزه ها را نمی توان سهامی عام کرد تا مانند شرکت های سهامی عام اداره شوند. موزه ها، آثار ملی و میراث گذشته گان است که باید در بالاترین سطح حمایت و حفاظت، در اختیار نسل های آینده ایران قرار بگیرد. خصوصی سازی در موزه ها و نگهداری از آثار ملی و تاریخی، معنی و مفهومی ندارد، اما می توان با تدوین روش های اثربخش با حفظ منافع ملی، برنامه های مشارکتی را با دیگر مراکز غیر مرتبط با میراث فرهنگی و صنعت گردشگری کشور در دستور کار قرار داد تا موضوع میراث فرهنگی، با توجه ملی و مشارکت ملی همراه شود. یکی از روش ها، اداره مشارکتی موزه ها در ایران است که باید در دستور کار قرار بگیرد.

آن چه مسلم است، بودجه مرمت و نگهداری آثار تاریخی، چه موزه ها، کاخ موزه ها، آثار و ابنیه ملی و تاریخی و حتی بین المللی کشور، کفاف هزینه های نگهداری بالای موجود را نمی دهد. هزینه های نگهداری آثار تاریخی و مرمت آن، هزینه های ثابتی است که باید در زمان و مکان مورد نیاز، اعمال تا نه تنها از آسیب های جدی شیمیایی و فیزیکی جلوگیری شود، بلکه آثار در هر سطحی که هستند، از خطرات بالقوه و بالفعل نیز در امان باشند. بحث خورده گی که در موزه های گشور مدتی است مطرح می شود، یکی از آن موارد است. موزه های ایران که در برخی موارد، در زمره برترین موزه های جهان هستند، از بودجه کمی برای نگهداری و مرمت آثاری که در معرض نمایش قرار داده اند، برخوردار هستند. این مورد را در اظهارات مسئولان در طی سال های اخیر به کرات مشاهده کردیم.

(گزارش خبرگزاری تسنیم از کمبود اعتبار بودجه برای موزه ها در سال ۱۳۹۳)

مدیرکل امور موزه های سازمان میراث فرهنگی، اواخر سال گذشته اعلام کرد که اعتیارات موزه ها تقریبا صفر شده و ضروری افزایش بودجه موزه ها برای سال آینده احساس می شود. ازمان ها، وزارتخانه ها و نهادهای اجتماعی و خصوصی طبق برنامه توسعه ۵ ساله چهارم می توانند موزه های اختصاصی داشته باشند لذا بیشتر به دنبال این موضوع هستیم. وی اضافه کرد: وقتی وزازت صنایع چند موزه داشته باشد، خیلی راحت تر می تواند آنان را کنترل کند و ما هم تلاش می کنیم کمک فکری، کارشناسی و حتی مالی به این موزه ها داشته باشیم ولی در نهایت این موزه ها توسط خود این سازمان ها اداره می شوند و ما نظارت عالیه خود را خواهیم داشت. بودجه سازمان میراث فرهنگی در سال ۹۴ تنها ۴۰۰ میلیارد تومان است. آن به نظر شما این بودجه کفاف نگهداری و مدیریت از صدها هزار اثر باستانی و تاریخی و حقوق منابع انسانی متخصص این عرصه را می دهد؟

(بودجه ۴۰۰ میلیارد تومانی سازمان میراث فرهنگی از بودجه ۹۴ کل کشور)

سازمان میراث فرهنگی بر خلاف همه سازمان های دولتی کشور، با میراث ملموس و ناملوس ایران در ارتباط است و نگهداری و صیانت از میراث ارزشمند، باید با تزریق بودجه هایی به مراتب بیش تر از مقدار معمول باشد. این بودجه ها، برای صیانت از این همه مرکز و مجموعه و گنجینه در سراسر کشور، شایسته کشور بزرگ و متمدن ایران نیست و نمی تواند ما را برای پاسداری از این در گران بها، در مسیر پیشرفت و تعالی قرار دهد. همان طور که گفتیم، ایران در زمره معدود کشورهایی است که با چنین حجم عظیمی از میراث فرهنگی و باستانی و تاریخی مواجه بوده و به نظر می رسد، نگاه جهانی باید به سمت نگهداری از آثار تاریخی تمدن بزرگ ایران زمین در دستور کار قرار بگیرد. شاید، تدوین کنسرسیوم های بین المللی واحدشرایط برای تقویت روش موزه های مشارکتی خالی از لطف نباشد و اثرات خوبی برای صیانت از مراکز باستانی و حفاظت از آن ها و درآمد زایی بهتر به دنبال داشته باشد.

بنابراین با توجه به کمبود بودجه موزه های کشور، موضوع موزه های مشارکتی می تواند ایده خوبی باشد تا موزه های ایران، از جانب دستگاه های مختلف دولتی مورد حمایت قرار بگیرند. امری که مشارکت عمومی و همه آحاد مردم را نیز برای تقویت ساختارهای مالی و معنوی موزه ها چه به صورت مشارکتی و چه غیر از آن، طلب می کند.

صندوق های نیکوکاری را جدی بگیریم

همه این حرف هایی که زدیم و منابع و ادله ای که آوردیم، برای این بود که به اهمیت ترغیب و تشویق مردم به حمایت از مراکز باستانی و موزه ها، اشاره کنیم. مشارکت مردم فهیم و فرهنگ دوست ایران در امر صیانت از آثار باستانی کشور، یک نیاز جدی تصور می شود و عزم ملی می طلبد. صندوق های نیکوکاری مرمت آثار باستانی، بخشی از راه حل های فوری برای رفع معضلات پیش روی میراث فرهنگی و باستانی کشور به شمار می آید.

۱-صندوق های نیکوکاری مرمت آثار باستانی با نظارت سازمان های متولی، در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور نصب شود.

۲-صندوق های نیکوکاری مرمت آثار باستانی به صورت دیجیتالی و متصل به سیستم بانکی کشور، در مراکز گردشگری و باستانی و موزه ها تعبیه شود.

۳-تبلیغ فواید مشارکت در صندوق های نیکوکاری مرمت آثار باستانی کشور در رسانه ملی به طوری جدی تبلیغ و تبینن شود.

۴-بحث حفاظت از آثار باستانی کشور و هم چنین اهمیت صیانت از آثار باستانی و کمک به صندوق های نیکوکاری، در کتاب های درسی مدارس ایران آورده شود.

۵- صندوق های نیکوکاری مرمت آثار باستانی کشور، برنامه های بازاریابی، تبلیغاتی و اطلاع رسانی گسترده ای را در موزه های سراسر کشور دردستور کار قرار دهد و نسبت به تولید محصولات و خدمات فرهنگی و گردشگری برای درآمد زایی اقدام کند.

۶-صندوق های نیکوکاری مرمت آثار باستانی کشور، در مساجد، حسینیه ها، کلیساها  و کلیه مراکز مذهبی و فرهنگی کشور، نصب و تبلیغ شود.

۷- از بانک های کشور خواسته شود تا درباره این صندوق ها تبلیغ کنند. یکی از این روش ها، کسر ۳ رقم آخر مبلغ مانده حساب ماهانه سپرده گذاران علاقمند و واریز به حساب صندوق های نیکوکاری مرمت آثار باستانی است. ۱۰۰ ریال یا ۹۹۹ ریال، که هر ماه از حساب سپرده گذاران علاقمند به مشارکت در این طرح ملی کسر می شود، رقم ناچیزی است و در زندگی کسی تاثیر گذار نیست. اما وقتی این ۱۰۰ ریال ها، هر ماه در n میلیون ضرب شود، رقم قابل توجهی می شود که هر ماه می تواند برای مرمت آثار باستانی کشور هزینه شود. آن هم با مشارکت عمومی.

۸-سازمان محترم میراث فرهنگی کشور، برای توسعه صندوق های نیکوکاری کشور و هم چنین برنامه های خلاقانه و متنوعی که در این عرصه می تواند برای جذب مشارکت های عمومی در دستور کار قرار دهد، فراخوان ملی منتشر نماید.

۹-صندوق احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی کشور، می تواند متولی قانونی صندوق های نیکوکاری مرمت آثار باستانی کشور باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره اقدامان این صندوق در تجربه راه اندازی سه صندوق نیکوکاری در توسعه و مرمت آثار باستانی کشور، به سایت chre.ir مراجعه کنید.

امیدواریم با راه اندزی صندوق های نیکوکاری مرمت آثار باستانی ایران و تبلیغ آن در داخل و خارج از کشور، بخشی از مشکلات صیانت از آثار باستانی ایران در کوتاه مدت برطرف شود.

پرتال تخصصی کجارو آماده گی دارد تا نظرات و پیشنهادات متخصصان میراث فرهنگی درباره این صندوق ها و مسائل دیگر را در راستای ماموریت های اطلاع رسانی خود منتشر کند.

همواره دنیای گردشگری ایران و جهان را با پرتال کجارو دنبال کنید.

تهیه شده در کجارو

منبع :

منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :