گشتی دیجیتالی در شکنجه گاه کمیته مشترک ضد خرابکاری (موزه عبرت)
شکنجه گاه کمیته مشترک ضدخرابکاری سازمان اطلاعات و امنیت رژیم ستم شاهی پهلوی، امروزه همچون خیلی از بقایای به جامانده از دودمان پادشاهی در ایران، به موزه تبد

آکاایران: گشتی دیجیتالی در شکنجه گاه کمیته مشترک ضد خرابکاری (موزه عبرت)


آکاایران به گزارش آکاایران شکنجه گاه کمیته مشترک ضدخرابکاری سازمان اطلاعات و امنیت رژیم ستم شاهی پهلوی، امروزه همچون خیلی از بقایای به جامانده از دودمان پادشاهی در ایران، به موزه تبدیل شده است. آنان که تلاش داشتند به عنوان قبله عالم و شاه شاهان، بر سرزمین آریایی ها به طور نامحدود و الی الابد، حکومت کنند، دست تقدیر، بساط نیرنگ طاغوتیان زمان را بر هم پیچید و انقلاب ملت ایران، ساختار نظام شاهنشاهی ۲۵۰۰ ساله را برچید. پرونده یک سایت امروز، شما را می برد به یک مکان مخوف که امروزه به عنوان موزه عبرت ایران، در معرض بازدید علاقه مندان به تاریخ معاصر کشور قرار گرفته است. با کجارو همراه باشید.

اکنون، آرزوی شاهان قدیم و معاصر را، می توانید در موزه ها، کاخ موزه ها و هم چنین کتاب های تاریخ دنبال کنید. یکی از این موزه های جالب که درواقع پیش تر، مرتبط با حکومت خاندان ستم شاهی پهلوی بود، شکنجه گاه کمیته مشترک ضدخرابکاری ساواک بود که در جنوب شهر تهران ساخته و نیروهای انقلابی را به فجیع ترین وضع ممکن، شکنجه می کردند.

(شکنجه گاه مخوف ساواک در ۹ قاب دیجیتالی)

ساواک به عنوان بازوی اطلاعاتی و امنیتی رژیم شاه، جنایت هایی در کشور انجام داد که مجال و فرصت اشاره آن را در پرتال کجارو نداریم؛ اما امروز می توانیم بخشی از واقعیت های این سازمان مخوف و ضد بشری را در پرتال موزه عبرت ایران مرور کنیم.

درباره شکنجه گاه مخوف ساواک

موزه عبرت ایران، در منطقه تاریخی باغ ملی یا میدان مشق سابق قرار گرفته است. این میدان از میادین تاریخی شهر تهران، با تاریخچه ای مملو از مسائل سیاسی، اجتماعی، نظامی، فرهنگی و هنری به حساب می آید. قدمت این منطقه به زمان فتحعلی شاه قاجار برمی گردد.

موزه عبرت ایران، با استفاده از کلیه اسناد و مدارک مکتوب و شفاهی موجود و با بهره مندی از وجود مجرب ترین هنرمندان متعهد ایرانی و با حفظ و بازسازی فضای آن زمان سعی در به تصویر کشیدن حرکات و جنایات رژیم پهلوی و معرفی آن به نسل جوان و فراهم آوردن زمینه های پژوهشی برای محققین و اندیشمندان داخلی و خارجی کرده است. پس از تغییر مخوف ترین شکنجه گاه تاریخ ایران به موزه عبرت ایران، کار بازسازی و آسیب شناسی این مکان با نظر مثبت سازمان میراث فرهنگی کشور، با حضور رییس محترم و معاونین ارشد این سازمان و با اخذ نظریات دقیق کارشناسی آغاز شد. موزه عبرت ایران سرانجام در تاریخ ۸ بهمن ماه ۱۳۸۲ هجری شمسی توسط ریاست جمهور وقت رسما افتتاح شد.

درباره کمیته مشترک ضد خرابکاری

اوج گیری مبارزات انقلابی مردم در دهه چهل و پیدایش گروه های متعدد انقلابی با روش های مبارزاتی متفاوت، رژیم پهلوی را مستأصل کرده بود و برای مقابله با این مبارزات، همزمان ۴ دستگاه، کار سرکوب و ارعاب را عهده دار بودند:

۱- ساواک

۲- شهربانی

۳- ضداطلاعات ارتش (رکن ۲)

۴- ژاندارمری

از ساواک «اداره کل سوم» مسئول پیگیری و کنترل فعالیت های انقلابی بود. این اداره کل با داشتن مهم ترین وظیفه که امنیت داخلی بود، وسیع ترین بخش اطلاعاتی و عملیاتی ساواک محسوب می شد و عناصر کافی در اختیار داشت و در خارج از کشور نیز نمایندگی ها موظف بودند خواسته های اداره کل سوم را برآورده نمایند. مجموعه این امکانات و اختیارات، به اداره کل سوم جایگاه خاصی داده بود و شاه از این اداره کل انتظار امنیت مطلق را داشت. بااین وجود می توان نتیجه گرفت که در ایران سیستم اطلاعاتی به معنی بین المللی به وجود نیامد و کار نیروهای امنیتی، صرفا سرکوب مبارزات داخلی بود.

در پی دستور محمدرضا شاه، کمیته مشترک ضدخرابکاری (ساواک – شهربانی) در تاریخ چهارم بهمن ماه ۱۳۵۰ تأسیس گردید که در این کمیته درواقع شهربانی نقش «اداره ویژه» اسکاتلند یارد را ایفا می کرد و ساواک نقش «ام. آی. ۵» را داشت. کمیته مشترک در محل اداره اطلاعات شهربانی تشکیل شد و بعدها در شهرستان ها نیز شعبه هایی که تحت نظر مرکز فعالیت می کردند، راه اندازی گردید. کمیته مشترک با ۳۷۵ پست سازمانی که ۱۱۱ پست آن متعلق به ساواک و ۲۶۴ پست دیگر به شهربانی اختصاص یافت، فعالیت خود را آغاز می نماید. اولین رئیس کمیته مشترک سپهبد جعفرقلی صدری رئیس شهربانی وقت و رئیس ستاد آن پرویز ثابتی از مقامات ساواک تعیین می گردد و نمایندگانی از ارتش و ژاندارمری به منظور هماهنگی در این ترکیب قرار می گیرند.

گشتی اینترنتی در موزه عبرت ایران

اکنون با این مقدمات، سری می زنیم به گشتی دیجیتالی در پرتال موزه عبرت ایران. موزه عبرت ایران در نشانی اینترنتی به آدرس www.ebratmuseum.ir قرار دارد. سایت به دو زبان فارسی و انگلیسی بارگذاری شده است تا مراجعات داخلی و بین المللی، بتوانند بخش هایی از جنایت رژیم پهلوی را بر اساس اسناد و اطلاعات مستند و مستدل مشاهده کنند.

(تصویر ایندکس پرتال موزه عبرت ایران)

همان طور که در ایندکس پرتال مشاهده می شود، پرتال موزه عبرت ایران، وضعیت اطلاع رسانی حرفه ای و چندزبانه را در دستور کار خود قرار داده است و بخش خبری آن نیز بسیار فعال به نظر می آید. ایندکس سایت بر روی پس زمینه سیاه قرار گرفته تا مخوف بودن این موزه، حتی در فضای مجازی نیز در ذهن مخاطب جای گیرد! بخش هایی چون: اخبار موزه، نگارخانه، تاریخ، معرفی کمیته مشترک ضدخرابکاری، محصولات فرهنگی، درباره موزه، پیوندها و هم چنین ارتباط با مسئولان موزه، از مهم ترین قسمت های پرتال به شمار می رود. در وسط ایندکس پرتال، اخبار و بسته های گزارشی ویژه در اختیار مخاطب قرار گرفته است که یکی از آن ها، معرفی کتاب هایی هست که توسط موزه عبرت ایران منتشر شد.

بخش خبری پرتال،  تقریبا هفته ای یک بار به روز می شود و اخباری درباره موزه، برنامه ها و هم چنین مسائل مربوط به تاریخ معاصر ایران را در اختیار مخاطبان خود قرار می دهد

(تصویر بخش خبری پرتال موزه عبرت ایران)

یکی از برنامه های موزه عبرت ایران، برگزاری مسابقه برای دانش آموزان و دانشجویان هست که اخیرا نیز، مسابقه ای در این پرتال تهیه شده که علاقه مندان می توانند به بخش خبری مربوط به مسابقه مراجعه کنند. یکی از بخش های جالب پرتال را باید بخش نگارخانه دانست که حاوی اطلاعات مالتی مدیا درباره موزه عبرت ایران است و مشاهده آن را به خوانندگان محترم پرتال کجارو توصیه می کنیم.

(تصویر بخش نگارخانه در پرتال موزه عبرت ایران)

این بخش، به صورت مجازی و سه بعدی، شمارا به بخش های مختلف موزه عبرت ایران می برد که بخش جالب توجه و قابل ستایشی هست. مستندهایی درباره افرادی که در این مکان مخوف، پیش از انقلاب شکنجه شدند در بخش فیلم قسمت نگارخانه پرتال موزه عبرت ایران ارائه شده است که مشاهده آن نیز توصیه می شود. بخش عکس پرتال، خیلی کامل نیست که باید به این موضوع وب مستر محترم توجه کند. البته این بخش، موضوعی بوده و نیاز به به روزرسانی بیش تر است.

(تصویر بخش تصاویر فساد خاندان پهلوی در پرتال موزه عبرت ایران)

عکس های مربوط به اتاق افسرنگهبان، غرفه فساد خاندان پهلوی، اسلحه خانه، اسامی زندانیان، اتاق پانسمان، اتاق ملاقات، عکاس خانه، حمام و اتومبیل های روسای ساواک، ده ها عکس بارگذاری شده در این پرتال را ارائه می کند که مشاهده آن ها خالی از لطف نیست. فهرست کتاب های معرفی شده توسط موزه عبرت ایران، در بخش معرفی کتاب در دسترس است که خواندن آن، حقایقی درباره جنایات ساواک و این شکنجه گاه مخوف را در اختیار مخاطبان قرار می دهد.

یکی از بخش های جالب پرتال، معرفی فهرست اسامی شکنجه گران کمیته مشترک ضدخرابکاری هست که در این پرتال به آن ها اشاره شد. اطلاعات ده ها نفر از روسا و شکنجه گران آموزش دیده ساواک تحت نظر رژیم صهیونیستی در دهه چهل و پنجاه شمسی، در بخش شکنجه گران در دسترس علاقه مندان هست.

(تصویر بخش شکنجه گران در پرتال موزه عبرت ایران)

یکی از شکنجه گران مشهور و مخوف و سنگدل ساواک، فریدون توانگری معروف به آرش هست.

(تصویر محاکمه آرش، شکنجه گر معروف کمیته مشترک ضد خرابکاری)

فریدون توانگری معروف به آرش در سال ۱۳۲۹ در تهران متولد شد. وی فردی بهایی بوده و سند ازدواج او به تاریخ ۱۴/۵ سنه ۲۵۳۷ (۱۳۵۷) در دفتر لجنه ازدواج شهر تهران به نمره ۶۸۶۹/۱۲۶ در دفتر ثبت ازدواج بهاییان تهران ثبت گردیده است. وی به خاطر جدیت در سرسپردگی، مدال های متعددی از مقامات مافوق خود دریافت کرد و تا واپسین روزهای حکومت طاغوت مجدانه در کمیته مشترک مشغول خدمت به اربابان خود بود و با محاکمه در دادگاه انقلاب اسلامی و اعتراف به اعمال ننگین و جنایت کارانه خود در تاریخ یکشنبه سوم تیرماه ۱۳۵۸ اعدام شد.

آرش یک شکنجه گر سرسپرده به خاندان ستم شاهی بود به همین خاطر، بر اساس نامه خیلی محرمانه ذیل الذکر، بارها مورد تشویق مافوق قرار گرفت.

(تصویر نامه خیلی محرمانه مربوط به تشویق آرش، شکنجه گر معروف ساواک)

یکی دیگر از بخش های جالب پرتال موزه عبرت ایران، بخش مربوط به شیوه های شکنجه شکنجه گران سنگدل ساواک هست.

(تصویر بخش شیوه های شکنجه در پرتال موزه عبرت ایران)

در این بخش، یکی از معروف ترین شیوه های شکنجه، استفاده از ابزاری هست که بین افراد بازداشت شده انقلابی، به آپولو معروف بود. یکی از آشناترین و مخوف ترین ابزار شکنجه برای زندانیان به شمار می رفت. علت نام گذاری آن به آپولو، شباهت آن به سفینه آپولو بود که چهاردست وپا و سر مهار می شد. لکن در این وسیله، سر زندانی با محفظه فلزی مهار می شد و دست وپاها نیز توسط بست های فلزی ثابت می شد. بدین ترتیب کلاه فلزی باعث می شد که موقع شلاق خوردن صدای زندانی تشدید شده و تأثیر مضاعف و مخربی بر روی سیستم عصبی و شنوایی او گذاشته شود. از طرفی خود بست های فلزی هم خیلی محکم بسته می شدند که باعث زخمی شدن پوست، گوشت و استخوان مچ دست ها و پاها می شد. گاه علاوه بر شلاق، شوک الکتریکی هم داده می شد.

(تصویر شیوه شکنجه با روش موسوم به آپولو در پرتال موزه عبرت ایران)

مواردی چون : زدن لگد به زانو و شکم زندانی، بستن به نرده های حیاط و دیوارها، بر روی شکم خواباندن و با زانو فشار آوردن ، سوزانیدن لب متهم، وصل کردن جریان برق به زندانی، حبس کردن در یک سلول متعفن، آزار دادن بچه های شیرخوار، نمک پاشیدن روی زخم، گذاشتن پا لای در، دست بند قپانی، شکنجه روحی و تخت شلاق، به عنوان شیوه های شکنجه در پرتال موزه عبرت ایران معرفی شده که با توضیحات و تصاویری در دسترس هست.

بخش محصولات فرهنگی در پرتال موزه عبرت نیز، ازجمله بخش های کاربردی پرتال را تشکیل می دهد که باید فرصتی برای خرید الکترونیکی برخی آثار نیز فراهم شود. بیش از ده ها پرتال اینترنتی در بخش پیوندها در دسترس است که شما را به پرتال های فعال در عرصه تاریخ معاصر کشورمان آشنا می کند.

بخش انگلیسی زبان پرتال، به اندازه بخش فارسی کامل نیست که باید وب مستر محترم به آن توجه کند. اما بخش انگلیسی به خوبی طراحی و بارگذاری شده است.

(تصویر بخش انگلیسی پرتال موزه عبرت ایران)

بخش انگلیسی پرتال، اطلاعات خوبی درباره پرتال موزه عبرت و شکنجه گاه کمیته مشترک ضدخرابکاری می دهد که توجه شما را به ارائه توضیحات انگلیسی مختصر ارائه شده جلب می کنیم.

In ۱۹۳۲, the construction of a building to confine the prisoners called House of Detention was commenced by the German engineers and designers upon the order of Reza Shah. The structure was completed in ۱۹۳۷. From the beginning of its construction, this structure had several protective layers which made it impossible for the prisoners to escape. All the walls and angles were designed in broken geometric forms in a way that no angle was clearly detectable and that there was no way out for the prisoners.

Another reason for designing the broken geometric walls and angles was to create a natural acoustic mode to make any penetration of sound impossible. So, the woes and cries of the prisoners were stifled within the walls of the prison.

به هرحال گشتی اینترنتی در پرتال موزه عبرت ایران، شاید برای نخستین بار در پرتال های فعال ایران در عرصه گردشگری و میراث فرهنگی و تاریخ معاصر صورت می گرفت و خوشحالیم که این فرصت در اختیار سرویس پرونده سایت پرتال تخصصی کجارو قرار گرفت. تلاش ما این هست که مخاطبان عزیز در سراسر کشور، با پرتال های فعال گردشگری ایران آشنا شده و پس از آگاهی اینترنتی از قابلیت های آن ها، برای بازدید حضوری برنامه ریزی کنند.

حال به سراغ وب مستر پرتال می رویم و توصیه هایی برای ارتقای کارایی این پرتال ارزشمند ارائه می کنیم که امیدواریم مورد استفاده پرتال جهت توسعه و رونق ظرفیت های اطلاع رسانی و مخاطب مداری آن قرار بگیرد.

۲۳+۱ توصیه برای تقویت اطلاع رسانی سایت

در این بخش، به ارائه توضیحات و پیشنهاداتی فنی و محتوایی برای ارتقای سطح کارکرد اطلاع رسانی موزه عبرت ایران می پردازیم که امیدواریم در راستای تقویت گردشگری مجازی کشور و هم چنین تقویت پتانسیل جذب مخاطب پرتال مؤثر باشد.

۱. بررسی ها نشان می دهد که بیش از نیم میلیون صفحه در اینترنت، درباره موزه عبرت ایران در پرتال خود به ارائه اطلاعات پرداخته اند که رقم جالبی هست. این به معنای اهمیت پرتال موزه عبرت ایران و شمار زیاد علاقه مندانی ایرانی و خارجی است که مشتاق به بازدید از ظرفیت های فرهنگی هنری و تاریخی این مجموعه در مرکز شهر تهران است. وب مستر پرتال باید تلاش کنند تا همواره معرفی بخش های مختلف پرتال به موتورهای جست وجوگر مانند گوگل و یاهو، در دستور کار باشد تا شمار بیشتری از علاقه مندان به گردشگری ایران، وارد این پرتال بشوند. از طرفی، امکان معرفی و به اشتراک گذاشتن اطلاعات صفحات پرتال در شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام و فیس بوک نیز فراهم شود که اگرچه در دسترس هست، اما باید بیش از قبل توسعه یابد. هیچ صفحه ای در شبکه های اجتماعی ویدئویی درباره این موزه راه اندازی نشده است که امیدوارم به زودی تولید شود. تصاویر عرضه شده در این پرتال می توانند در شبکه های اجتماعی با استقبال مخاطبان به تاریخ معاصر ایران مواجه شوند و زمینه را برای آشنایی مخاطبان با موزه عبرت و اشتیاق مراجعه حضوری آن افزایش دهند.

۲. پرتال موزه عبرت ایران می بایست به عنوان یکی از سایت های پربازدید، بخش های زبانی متنوع داشته باشد؛ مثلا برخی از مخاطبان، عرب زبان یا آلمانی زبان و فرانسوی زبان هستند و بخش فارسی سایت کمک زیادی به آن ها برای درک محتوا نمی کند؛ بنابراین توصیه می شود این ۳ زبان اصلی که درواقع زبان های رسمی سازمان ملل متحد نیز محسوب می شوند ، برای غنای اطلاعاتی و سطح اطلاع رسانی پرتال، در آینده نزدیک به عنوان بخش های جدید به سایت اضافه شوند. اضافه شدن بخش های زبانی مختلف، فواید زیادی دارد. یکی آن که معرفی سایت به کاربران غیرفارسی زبان را تسریع می بخشد و مخاطبان بیش تری به سایت وارد می شوند. دوم آن که در جذب مخاطبان بالقوه و بالفعل که درباره ظرفیت های تاریخی و گردشگری ایران به دنبال اطلاعات در فضای مجازی است، به سمت خود جذب می کند. سوم آن که بخش های متنوع زبانی، منجر به افزایش رتبه سایت در میان پرتال های پربیننده ایران می شود که در معرفی سایت به کاربران اینترنت ایرانی و بین المللی بسیار تأثیرگذار خواهد بود؛ بنابراین وب مستر محترم باید به تقویت اطلاع رسانی چندزبانه پرتال نیز به خوبی توجه کند. چنین انتظاری از پرتال موزه عبرت ایران، انتظار به حقی است که باید به آن توجه داشت.

۳. ایندکس سایت موزه عبرت ایران، بهتر است به گونه ای باشد که کاربر بتواند انتخاب زبانی داشته و بعد وارد بخش های دیگر شود تا اگر یک فرانسوی و غیرفارسی زبان به سایت مراجعه کرد، برای آگاهی از بخش های مختلف سایت، با چالشی مواجه نشود. بهتر است در زمان نمایش intro، انتخاب زبانی به کاربران داده شود. البته سایت، باید چندزبانه باشد و ما هم انتظار نداریم که صدها صفحه راه اندازی شده موجود در پرتال، ظرف مدت کوتاهی چندزبانه شود.

۴. برای ارتقای سطح اطلاع رسانی بخش های محتوایی پرتال، توصیه می شود که سایت، بخش های اطلاعاتی خود را در قالب فایل های PDF در اختیار مخاطبان قرار دهد. البته بروشورهای قابل دانلودی که در بخش های فارسی و انگلیسی سایت موزه عبرت ایران بارگذاری شده است تا حد زیادی پاسخگوی فوری نیازهای اطلاعاتی بازدیدکنندگان هست؛ اما به هرحال، برخی از مراجعان را دانشجویان و محققان ایرانی و خارجی تشکیل می دهند که درباره ظرفیت های موزه ملی ملک تهران و آثاری که در آن به نمایش در آمده است، نیازمند اطلاعات جامع است و این بخش می تواند کمک خوبی باشد؛ بنابراین، اگر اطلاعاتی در سایت ارائه می شود که ارزنده است، ساختار اطلاع رسانی به صورت پی دی اف نیز منتشر شود. بخش مقالات و نوشته ها در پرتال، می تواند نسخه پی دی اف هم داشته باشد. اگر هم بخشی هنوز اطلاعات ندارد، لطفا لینک داده نشود.

۵. اکنون مشاهده بخش های مختلف کاخ ها و موزه ها و نمایشگاه ها، از طریق قابلیت های فناوری اطلاعات به راحتی امکان پذیر است که این موضوع را نیز باید سایت موزه عبرت ایران در نظر گرفته شود؛ یعنی باید مشاهده بخش های مختلف موزه، از طریق فایل های ویدئویی منتشرشده در آن باشد که کاربر ظرف چند دقیقه از طریق یک ویدئو، بتواند بخش های موزه را مشاهده کند. این ویدئو ها نیز می بایست در سایت های به اشتراک گذاری فایل های ویدئویی مانند یوتیوب و آپارات و امثالهم، بارگذاری شوند تا از این طریق، شمار بیش تری از مخاطبان به این بخش ها مراجعه کنند. قرار دادن زیرنویس برای معرفی بهتر بخش های مختلفی که در فایل های ویدئویی به تصویر کشیده می شوند ، انتظاری است که مخاطب خارجی از این بخش دارد که بهتر است به آن نیز توجه گردد. انتشار فایل های ویدئویی از موزه عبرت ایران در شبکه های اجتماعی، شمار مخاطبان سایت را بسیار افزایش می دهد و سیاهی سوابق رژیم ستم شاهی پهلوی را در دنیای وب، به اطلاع همگان خواهد رساند. مخصوصا خاندان فراری کنونی پهلوی در غرب.

۶. ساخت ویدئوهای اطلاع رسانی از بخش های مختلف موزه ارزشمند عبرت ایران ، فرصت آفرینی دیجیتالی ایجاد می کند که در دنیای شبکه های اجتماعی و دهکده جهانی، اهمیت بسزایی دارد و باید به آن توجه خاصی مبذول داشت. طراحی app برای نصب بر روی موبایل کاربرانی که علاقه مند به دریافت اطلاعات سریع از مجموعه برنامه های فرهنگی و هنری هفتگی در این موزه هستند، ازجمله مواردی است که باید در راستای توسعه سطح اطلاع رسانی پرتال در دستور کار قرار بگیرد. ناگفته پیداست که باید از همه ظرفیت های فناوری اطلاعات و ارتباطات برای جذب گردشگر و ترغیب آنان به مشاهده چنین مکان های گردشگری استفاده کرد.

۷. طراحی سایت باید به گونه ای باشد که جذاب باشد و مانند سایت خبری نباشد. جذب کردن کاربران و ترغیب آن ها به مشاهده مجدد و استفاده از قابلیت های آن ْ ، موضوعی است که باید در راستای جذب بیشتر مخاطب، به آن توجه داشت. سایت موزه عبرت ایران، قابلیت های زیادی برای جذاب شدن دارد که باید به آن توجه کرد. تبلیغ پرتال در دیگر سایت های موزه ای کشور و هم چنین در پرتال های خبری رسمی ایران، راه خوبی برای افزایش سطح بیننده و آگاهی بخشی به میلیون ها کاربر ایرانی هست که شاید از وجود چنین پرتالی آگاهی نداشته باشند.

۸. بخش ارتباط با ما پرتال باید حرفه ای تر از وضع موجود باشد و کاربران از طریق پست الکترونیک و فرم آنلاین که کد پیگیری و رهیابی نیز برای آن ها صادر می کند، با مسئولان محترم و زحمتکش موزه عبرت ایران و به خصوص بخش آموزشی آن در ارتباط باشند. این قضیه در شیوه فعلی تا حدودی مشاهده می شود که بهتر است تخصصی تر تکمیل گردد.

۹. اگر بخش های مختلف سایت موزه عبرت ایران در سایت ها و شبکه های اجتماعی نیز معرفی و تبلیغ شود، شمار کاربرانی که برای بازدید از این مجموعه مراجعه می کنند به شدت افزایش خواهد یافت و باید به این مسئله روابط عمومی محترم موزه توجه کند. به دلیل نمایشگاه ها و جشنواره های جالبی که معمولا در طول سال در این موزه برگزار می شود، تبلیغ و معرفی این برنامه ها به قشر دانش آموز و جوان کشور در شبکه های اجتماعی خالی از لطف نیست. چراکه انتشار اخبار موزه فرش در سایت های رسمی خبری، احتمال کم تر دیده شدن را دارد.

۱۰. یک بسته اطلاعاتی تکمیلی هم در سایت تعبیه شود تا اگر فردی بخواهد درباره دنیای موزه های تهران و ظرفیت های آن به زبان ساده و تخصصی اطلاعات بگیرد، این فرصت برایش مهیا باشد. چراکه این موضوع برای گردشگر خارجی که قصد دارد از طریق سایت به مراجعه حضوری در آینده بپردازد، می تواند مؤثر و مهم باشد و برای همین باید به آن توجه داشت. بعضی اوقات ارائه سه خط اطلاعات درباره یک نام، بسیار مهم و حیاتی است. مخصوصا برای یک گردشگر خارجی که از تاریخ معاصر کشورمان و مسائلی ازاین دست، چیز زیادی نمی داند.

۱۱. فروش اینترنتی بلیت در موزه عبرت ایران مسئله سختی نیست و می توان امروزه از طریق ظرفیت های بانکداری مجازی کشور این موضوع را انجام داد. همه آثار در بخش انتشارات، بهتر هست توسط فروشگاه مجازی ریالی در اختیار مخاطبان قرار بگیرد.

۱۲. پرتال تلاش کند برنامه های بهتری برای جذب مخاطب در سایت و هم چنین کسب بازدیدکننده به دست آورد. سرویس پرونده یک سایت آماده ارائه توصیه های تکمیلی است.

۱۳. امکان خرید اینترنتی محصولاتی با برند موزه عبرت ایران مانند تمبر،  لیوان، کتاب های معرفی بخش های مختلف آن، آثار صنایع دستی با طرح آثار نمایش داده شده در موزه که محصولات متنوعی صوتی و تصویری را نیز شامل می شوند، می توان در این پرتال در اختیار بازدیدکننده داخلی و خارجی قرار بگیرد. اکنون با قابلیت های تجارت الکترونیک کشورمان، به راحتی این قضیه در سایت قابل پیاده سازی است.

۱۴. بخش های مختلف سایت با meta tag مربوطه به موتورهای جست وجوگر نمایش داده شود. تلاش شود تا بخش آموزشی با قابلیت های مجازی و یادگیری الکترونیکی ELS توسعه یابد تا مخاطب و مشتری بیش تری پیدا کند.

۱۵. فایل های ویدئویی که درباره بخش های مختلف موزه در سایت به نمایش درآید و در پرتال های به اشتراک گذاری فایل های ویدئویی نیز نمایش داده شود تا مخاطبان بیش تری را جذب کند و حتما به چند زبان نیز بارگذاری شود تا طیف مخاطبان بیش تری داشته باشد.

۱۶. فایل های آموزشی درباره مطالبی که در پرتال ارائه شده است و جنبه تاریخی و آموزشی می تواند داشته باشد، به صورت فایل های ویدئویی قابل دانلود در بخش نگارخانه پرتال ارائه و در اختیار مخاطبان قرار بگیرد. به هرحال این پرتال، محفل بازدید مخاطبان خارجی بسیاری هست که به دنبال اطلاعات درباره ایران و تاریخ هستند و باید به این ظرفیت توجه شایان داشت.

۱۷. انتشار اخبار فعالیت های موزه عبرت ایران در خبرگزاری های رسمی کشور توصیه می شود. البته خود سایت نیز اگر برنامه هایی در موزه برگزار می شود، با بخش خبری خود اطلاع رسانی چندزبانه و مالتی مدیا بکند تا برد اطلاع رسانی پرتال افزایش یابد.

۱۸. اعطای تخفیف به دانشگاه ها و مدارس کشور برای بازدید از موزه عبرت ایران نیز باید در پرتال معرفی و تبلیغ شود.

۱۹. اگر مقامات ایرانی یا خارجی درباره موزه عبرت ایران سخنرانی کرده اند، فایل آن در پرتال بارگذاری شود.

۲۰. ده ها هزار پرتالی که در اینترنت درباره موزه عبرت ایران و اقدامات آن اطلاع رسانی کرده اند، در بخش مروری بر منابع از آن ها یاد شود.

۲۱. بیش از نیم میلیون پرتال فارسی درباره موزه عبرت ایران اطلاع رسانی کرده اند. این ظرفیت را وب مستر و مسئولان محترم موزه ملی عبرت در نظر داشته باشند تا همواره مخاطب پرتال ارتقا یابد تا شاهد چند برابر شدن میزان مخاطبان و مراجعان به این موزه ارزشمند تهران باشیم.

۲۲. موزه عبرت ایران، کلکسیونی از افتخارات و تاریخ شکوهمند معاصر کشور و شجاعت های انقلابیون تاریخ این مرزوبوم هست که باید بیش از قبل موردتوجه رسانه ملی و رسانه های کشور قرار بگیرد. انتظار می رود روابط عمومی این مجموعه، اطلاع رسانی چندبعدی (سنتی – مالتی مدیا) را در جهت تبلیغات این ظرفیت عالی در دستور کار قرار بدهد.

۲۳. پرتال موزه عبرت ایران، یکی از بهترین پرتال های اطلاع رسانی مستند و مستدل، درباره جنایات خاندان پهلوی در زمان حضور در ایران هست که می تواند برای علاقه مندان به ایران و هم چنین سینه چاکان سلطنت طلب، حاوی اطلاعات قابل تأمل باشد. بسیاری از فیلم اعترافات جنایت ها و رفتارهای نقض حقوق بشر خاندان پهلوی و وابستگان آن ها، می تواند در این پرتال به عنوان یک سایت اطلاع رسانی مرجع، منتشر و در فضای مجازی به اشتراک گذاشته شود. وب مستر محترم به این ظرفیت ارزنده پرتال در این راستا توجه کند.

۲۴. برگزاری مسابقات اینترنتی با موضوع کتاب هایی که در پرتال موزه عبرت ایران ارائه شده است، راهکار خوبی برای معرفی گسترده پرتال و بخش های آن به دانش آموزان و دانشجویان ایرانی است.

سایت در یک نگاه

 • نام دامنه:   ebratmuseum.ir
 • موضوع : سایت اطلاع رسانی موزه عبرت ایران
 • زبان سایت: فارسی  و انگلیسی
 • ارتباط با ما :دارد
 • بخش خبری : دارد
 • نقشه سایت: ندارد
 • آدرس : تهران – میدان امام خمینی(ره) – ابتدای خیابان فردوسی جنوبی – خیابان کوشک مصری – خیابان شهید یارجانی – پلاک ۱۱
 • تلفن : ۷و۶۶۷۲۲۰۹۶-۰۲۱
 • نمابر : ۶۶۷۲۷۵۹۷-۰۲۱
 • سامانه پیام کوتاه : ۳۰۰۰۲۱۰۰۳۱۰۰
 • سایت : Ebratmuseum.ir
 • ایمیل : [email protected]

معرفی عمومی و فنی پرتال های گردشگری کشور به خصوص سایت های موزه ای ایران که مدتی هست در پرتال تخصصی کجارو دنبال می شود، فرصتی برای آشنایی و دوستی دوباره با موزه ها و کاخ موزه های کشور به شمار می رود که امیدواریم در این مسیر، اگرچه تنها هستیم، اما مخاطبان خوبی داشته باشیم. به هرحال یکی از روش های بهبود صنعت گردشگری ایران، توجه به شاخص های گردشگری مجازی و اطلاع رسانی دیجیتالی هست که پرتال های رسمی ایران در فضای مجازی، یکی از عوامل تأثیرگذار در این عرصه هستند.  باید توجه داشت که هر گردشگری که قصد سفر به ایران داشته باشد، اولین کاری که می کند، به پرتال های رسمی ایران در فضای مجازی مراجعه می کند تا درباره اطلاعات گردشگری کشور، دیتا به دست آورد؛ بنابراین باید تلاش کرد تا سایت های رسمی گردشگری ایران در وب، همواره به روز و مالتی مدیا و چندزبانه باشد. موضوعی که به نظر می رسد در پرتال رسمی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک تهران مشاهده می شود و قابل تحسین است.

پرتال کجارو آماده ارائه پیشنهادات تکمیلی برای ارتقای پرتال های رسمی ایران در عرصه گردشگری مجازی است و وب مسترهای محترم پرتال ها می توانند درخواست خود را به پرتال کجارو ارسال کنند.

موفقیت دست اندرکاران موزه عبرت ایران را در پیش برد اهداف این موزه ارزشمند آرزومندیم.

همواره با پرتال کجارو، دنیای گردشگری ایران و جهان را دنبال کنید.

تهیه شده در کجارو

منبع :

منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :