راهنمای مسافرت با هواپیما - ایرانگردی آکا
ایرانگردی توصیه های سفر راهنمای مسافرت با هواپیما,سفرهای هوایی زیادی,نکات به شما کمک,معمول نیز می‌تواند مفید,خواهند داشت,پرواز,کسانی,مطالعه‌ی

ایرانگردی - توصیه های سفر - راهنمای مسافرت با هواپیما

این راهنما برای کسانی نوشته شده‌است که سفرهای هوایی زیادی دارند، یا خواهند داشت و بیشتر برای کار سفر می‌کنند. اما مطالعه‌ی آن برای مسافر معمول نیز می‌تواند مفید باشد. این نکات به شما کمک می‌کند که پرواز امن‌تر، راحت‌تر و لذت‌بخش‌تری داشته باشید...

کدام شرکت هواپیمایی را انتخاب کنیم

- چنان‌چه از ایران سفر می‌کنید، معمولاً حق انتخاب چندانی برای انتخاب شرکت هواپیمایی خود ندارید. اما با این حال بد نیست بدانید که برخی سایت‌ها خطوط هوایی را از نظر کیفیت درجه‌بندی کرده‌اند (مثل StarRanking) و به شما کمک می‌کنند که به راحتی، پرواز سر وقت و خدمات ارائه‌شده‌ی شرکت‌های هواپیمایی مختلف را با هم مقایسه کرده و مناسب‌ترین شرکت را انتخاب کنید
- برای پروازهای خارجی از تهران تنها گزینه‌ی شما فرودگاه امام خمینی است. اما بسیاری از شهرهای بزرگ معمولاً بیش از یک فرودگاه دارند. پروازهای تمام فرودگاه‌ها را بررسی کنید تا ارزان‌ترین پرواز را پیدا کنید. مثلاً اگر می‌خواهید از کالیفرنیا پرواز کنید، سراغ فرودگاه بین‌المللی اوکلند (OAK) و فرودگاه بین‌المللی سان‌فرانسیسکو (SFO) را بگیرید.
- اگر زمان دقیق رسیدن‌تان به فرودگاه را نمی‌دانید، آخرین پرواز آن روز را رزرو کنید. با این کار این امکان را دارید که زودتر از زمانی که انتظارش را دارید به فرودگاه برسید و بتوانید با لیست رزرو پروازی که قبل از پرواز خودتان است، پرواز کنید. البته به‌شرطی که بلیت‌تان این اجازه را به شما بدهد. (بلیت‌های budget ممکن است این امکان را نداشته باشند.)

پروازهای محلی/پروازهای بین‌المللی

- مسلم است که پروازهای محلی، از شهری به یک شهر دیگر در همان کشور، ارزان‌تر از پروازهای بین‌المللی از یک کشور دیگر به آن شهر است. اگر قصد پرواز از یک شهر مرزی به شهری در کشور همسایه را دارید، راه ارزان‌تر این است که از راه زمینی مرز را رد کنید و به دم دست‌ترین شهر کشور همسایه بروید، و بعد از آنجا به مقصد مورد نظرتان پروازکنید.

سفر مقرون به صرفه

- اگر قصد صرفه‌جویی در هزینه‌های سفرتان را دارید بهتر است حمل‌ونقل مقرون به صرفه (Budget) را امتحان کنید، یعنی ارزان‌ترین بلیت‌های سفر. اما این بلیت‌ها:
. محدودیت بیشتری برای عوض کردن برنامه‌ی پرواز دارند.
. اجازه‌ی حمل بار کمتری را می‌دهند.
. امکانات حین پرواز در آن‌ها کمتر است (حداقل در مورد اقلام رایگان)
. هزینه‌ی غذا و آشامیدنی را باید پرداخت کنید.
. تسهیلات Check-Through ندارند. (در صورتی که پرواز شما دو یا چند قسمتی است و پرواز مستقیم نیست، این امکان موجب می شود تا بارهای شما از پرواز قبلی به پرواز بعدی انتقال یابد. اگر این تسهیلات وجود نداشته باشد، شما باید بارهای خود را تحویل گرفته و خودتان آن‌ها را به پرواز بعدی بسپارید)
- با این همه، در نهایت این خود شما هستید که تصمیم می‌گیرید ارزان‌تر‌ سفر کنید یا مطبوع‌تر، و بین این‌ها تعادل برقرار می‌کنید. به‌قول معروف: «هرچقدر پول بدهید، همان‌قدر آش می‌خورید.»

فروش بلیت

بلیت اینترنتی بگیرید. بزرگ‌ترین مزیت این بلیت این است که چون اطلاعات پرواز شما با تمام جزئیات، روی کامپیوترهای فرودگاه وجود دارد، اگر بلیت‌تان را جا بگذارید،‌ گم کنید، یا از شما بدزدند هم، برنامه‌ی سفرتان سرجایش است. حتی می‌توانید آن را تغییر دهید بدون این‌که نیاز به صدور مجدد بلیت پرینت‌شده روی کاغذ باشد. حتی اگر شرکت هواپیمایی‌تان امکان صدور کارت پرواز (boarding passes) را به‌صورت اینترنتی یا از طریق باجه‌های خودکار ( self-service kiosk check-in ) ارائه‌می‌دهد، حتماً از این امکان هم استفاده کنید تا در فرودگاه وقت‌تان کمتر تلف شود.
معایب این بلیت‌ها: بزرگ‌ترین اشکال‌شان این است که اطلاعات پرواز شما فقط در کامپیوتر یک شرکت هواپیمایی خاص است و خطوط هوایی دیگر به آن دسترسی ندارند. البته در 99درصد اوقات مشکلی پیش نخواهدآمد، دردسر بزرگ وقتی است که پرواز شما لغو شود و برای انتقال آن به یک شرکت هواپیمایی دیگر به حضور شما نیاز پیداشود. اگر چنین اتفاقی افتاد، قبل از این‌که اطلاعات بلیت شما به شرکت هواپیمایی جدید منتقل شود، محض اطمینان از همان شرکت هواپیمایی قبلی یک بلیت که قابل تأیید باشد (endorseable ) بگیرید. برای سفرهایی که چندین خط هوایی را شامل می‌شوند هم (مثل مسافرت‌های دور دنیایی) بهتر است همان بلیت پرینت‌شده را بگیرید چون شرکت‌های هواپیمایی هنوز بین خودشان توافق یکسانی برای این‌گونه بلیت‌ها ندارند.
یک شرکت هواپیمایی الزاماً برای همه‌ی سفرهایش امکان خرید بلیت اینترنتی ندارد. اما اگر بلیتی را که اینترنتی ارائه می‌کند، از راه معمول پرینت‌شده خریداری کنید، شرکت هواپیمایی می‌تواند بر آن مالیات و یا هزینه های دیگری را اضافه نماید.
منبع:تبیان
ویرایش و تلخیص:آکاایران


 

منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :