مواد لازم برای طبیعت گردی   

اگر قصد دارید مثل خیلی از گردشگران واقعی سبک و راحت و فقط با یک کوله‌پشتی سفر کنید‌، دانستن نکات زیر برای جمع کردن وسایل‌تان لازم و ضروری است...

 همان‌طور که می‌دانید، حمل کوله‌پشتی سنگین در اتوبوس، قطار و همچنین طبیعت، باعث خستگی و کلافه شدن می‌شود؛ پس بهتر است کوله هرچه سبک‌تر و جمع‌و‌جورتر بسته شود.

لباس
وقتی به دل طبیعت می‌روید، در مورد لباس‌ها باید به حداقل قانع شوید؛ در طول روز یک‌دست لباس بپوشید و همان را هم بشویید و دوباره استفاده کنید. پس بسته به روزهای سفر در طبیعت.
1. به همراه ‌داشتن دو یا سه تی‌شرت کافی است چون شستن و خشک کردن آن راحت و سریع است؛ ولی حتی‌الامکان یک لباس آستین بلند نیز با خود داشته باشید تا از شر نیش پشه‌ها و آفتاب سوختگی در امان باشید.
2.دو دست شلوار سبک و راحت با جیب‌های فراوان با خود بردارید.
3. داشتن یک شلوار جین (البته نه از نوع گران قیمت) به دلیل استحکام و مورد استفاده بودن آن در همه جا لازم است.
4. اگر اهل شنا کردن هستید، همراه داشتن یک مایوی سبک و کم حجم یادتان نرود.
5.حتما یک دست لباس پشمی به همراه داشته باشید چون در مناطقی که هوا سرد است یا حتی در مناطقی که در طول روز هوا گرم ولی شب‌های سردی دارد ، بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر هم آن را نپوشید، می‌توانید به عنوان بالش نیز استفاده کنید.
6. داشتن 4 یا 5 جفت جوراب و لباس زیر کافی است چون می‌توان آنها را شست و مجددا پوشید.
7. تنها زمانی کفش‌های کوهنوردی مقاوم به همراه ببرید که قرار است مسافت‌های طولانی را پیاده طی کنید؛ این نوع کفش‌ها هم جای زیادی اشغال می‌کنند و هم سنگین هستند، پس از ضرورت حمل آن مطمئن شوید.
8. یک‌جفت صندل ساده و راحت برای اکثر مسافرت‌ها لازم است.

وسایل ضروری
·در اکثر برنامه‌های طبیعت‌گردی داشتن یک کیسه خواب که قابل لوله کردن باشد، ضروری است. حتی اگر جایی را برای شب ماندن در نظر گرفته باشید.
. یک بادگیر هم با خود داشته باشید.
· داشتن کلاه برای محافظت سر و صورت در مقابل نور آفتاب هم لازم است.
·یک یا دو بطری آب بخصوص‌ در مناطق گرم همراه ببرید.
·چاقوی ضامن‌دار، دوست خوب و کاری گردشگران است؛ فقط در سفرهای هوایی از حمل آن خودداری کنید.
·همراه داشتن دستمال کاغذی لوله‌ای در حد ضرورت هم بد نیست.
·یک جعبه کمک‌های اولیه کوچک هم می‌تواند همراه خوبی باشد.
· دو حوله کوچک و سبک نیز همراه داشته باشید.
· کاسه، قاشق، چنگال و چاقوی یک‌بار مصرف را فراموش نکنید.
·قرص یا اسپری حشره‌کش را هم در کوله بگذارید.
·چراغ قوه هم جاهایی لازم می‌شود.

وسایل دلخواه
به همراه داشتن این وسایل دلخواه است و حمل آن ضروری نیست.
دوربین عکاسی، ماشین حساب کوچک، ساعت کوچک، ضبط صوت کوچک (که امروزه موبایل‌ها تمام این امکانات را یکجا دارند)، باطری اضافه، کیف کمری کوچک، یک کتاب مورد علاقه، قلم و کاغذ (برای نوشتن مسیرها، اسامی مکان‌های مشاهده شده، برنامه سفر) و مقداری کیسه زباله برای جداکردن لباس‌های کثیف از تمیز.

چه چیز‌هایی را همراه نبریم
·اگر واقعا می‌خواهید سبک سفر کنید از بردن کتابچه‌های راهنما که هم سنگین و هم جاگیر است خودداری کنید. می‌توانید قبل از سفر آن را مطالعه کنید یا از صفحات مورد نیاز کپی بگیرید. در بسیاری از هتل‌ها هم کتاب‌های راهنمایی به عنوان مرجع وجود دارد و حتی بعضی از مسافران کتابشان را به امانت می‌دهند.
· حتی‌الامکان با خود سشوار حمل نکنید چون جاگیر است، ولی اگر واقعا فکر می‌کنید لازم است سعی کنید از نوع کوچک و سفری آن استفاده کنید.
·اشیای ارزشمند را با خود حمل نکنید چون احتمال گم یا دزدیده شدن آن وجود دارد.
·لطفا وسایلی را که حتی در خانه هم از آنها استفاده نمی‌کنید با خود نبرید. چرا فکر می‌کنید وسیله‌ای بلااستفاده ناگهان در سفر به کار می‌آید؟

پول در سفر
· در طول سفر فقط به اندازه نیاز خود پول بردارید. کسانی که اهل سفرند خوب می‌دانند همراه داشتن مقدار زیادی پول نقد هیچ ‌وقت کار عاقلانه‌ای نیست. پس مبلغی را همراه خود داشته باشید و بقیه پولتان را به بخش امانات هتل بسپارید یا در حساب کارت بانک‌تان بگذارید.
· اگر به هر دلیلی لازم است مقدار زیادی پول همراهتان باشد، آن را بین دوستان و اعضای خانواده قسمت کنید. چون همیشه احتمال این‌که پول 2 نفر گم یا دزدیده شود،‌کمتر از یک نفر است.
·پولتان را داخل یک کیف کمری مناسب یا جیب داخلی لباس قرار دهید. پول هم باید در جایی مطمئن باشد و هم براحتی قابل دسترس.
·هیچ وقت برای خرید کردن تمام پول خود را از کیف خارج نکنید؛ تنها به اندازه قیمت کالا از داخل کیف پول بردارید.
·در سفرهای خارجی هیچ‌وقت در فرودگاه پولتان را تبدیل نکنید. اغلب گردشگران وقتی متوجه می‌شوند در کشورهای مختلف بدترین نرخ تبدیل ارز معمولا مربوط به فرودگاه‌هاست، شاید تعجب کنند. علاوه بر این، در این مکان‌ها کلاهبرداران هم در جستجوی مسافران هستند. پس بهتر است از قبل به فکر تبدیل ارز باشید و در بانک‌های معتبر یا مکان‌های مخصوص این کار اقدام به تبدیل پول‌تان کنید.

یار مسیرهای سخت
· اگر راهی کوه می شوید، در هر شرایطی باتون همراه داشته باشید حتی اگر قرار نیست اسکی کنید. باتون نه تنها در کوه، بلکه هنگام پیاده‌روی در مسیرهای شیب‌دار به کمک تان می آید.
·باتون‌ها دو نوع قابل تنظیم و ثابت دارند. در طبیعتگردی الزاما از باتون‌های قابل تنظیم استفاده می‌کنیم. باتون‌های تلسکوپی قابلیت حمل با شرایط مختلفی را دارند و بهتر است خیلی سنگین نباشند.
·با استفاده صحیح از باتون بار زیادی از زانوی شما برداشته می‌شود. زاویه دست شما در زمان گرفتن باتون باید کمی‌ مایل به بالا باشد. بهتر است از 2 باتون به صورت همزمان استفاده کنید. چرا که استفاده از یک باتون باعث خستگی یک طرف از بدن می‌شود. حتی با عوض کردن یک باتون در دست‌های مختلف شانه‌ها درد می‌گیرند. با استفاده از باتون، پایداری در حرکت بهتر و نقاط اتکا در مسیرهای سنگلاخی بیشتر می‌شود.
منبع:تبیان
ویرایش و تلخیص:آکاایران


 

منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :

آکاالکتریک تولید کننده انواع سطل زباله و سبزی خرد کن