انتخاب هتل مناسب
بزرگ‌ترین نگرانی گردشگران مساله اقامت,سفر هم جایی را رزرو,شهر یا ولایت غریب,انتخاب هتل,باشیم فکر,مقصد,درباره,کافی

انتخاب هتل مناسب           

بزرگ‌ترین نگرانی گردشگران مساله اقامت است. کافی است که دیر وقت به مقصد برسیم و پیش از سفر هم جایی را رزرو نکرده باشیم؛ فکر کردن درباره سرگردان شدن در شهر یا ولایت غریب بدترین کابوس است...

اگر می‌خواهید به سفر بروید و مایلید که از سفرتان بیشتر لذت ببرید و کمتر هزینه کنید به توصیه‌های ذیل توجه کنید.
- در یک سفر گروهی و یا طولانی مدت اقامت در ویلا، آپارتمان، یا هتل-آپارتمان بهترین گزینه است. در این محل‌ها معمولاً امکانات پخت و پز و لباس‌شویی و ... دیده شده و احتمالاً بسیار ارزان‌تر از هتل‌ها برایتان تمام می‌شود. معمولاً قیمت اقامت در هتل آپارتمان‌ها حدود 30-40 درصد ارزان‌تر از هتل برایتان تمام می‌شود. برخی از آن‌ها سرویس‌هایی مشابه آن‌چه هتل‌ها ارائه می‌دهند هم دارند؛ مثل سرویس صبحانه.
- معمولاً هتل‌هایی که به مرکز شهر نزدیکند گران‌تر از هتل‌های اطراف شهر هستند. منظور از این «مرکز شهر» در جاهای مختلف متفاوت است. مثلاً در یک شهر زیارتی هتل‌هایی که به اماکن زیارتی نزدیک‌ترند از این دست محسوب می‌شوند. و یا در شهر‌هایی که قالب نمایشگاهی دارند هتل‌های نزدیک محل‌های برگزاری نمایشگاه‌ها این چنین‌اند. همین طور شهر‌های تجاری و مراکز تجاری و بیزنسی آن شهرها. در مقابل، هتل‌هایی که در اطراف شهر واقع شده‌اند معمولاً هم امکانات بیشتری به مسافر می‌دهند و هم ارزان‌ترند.
- چندان دور از مرکز شهر هم نروید چون مجبور می‌شوید بیشتر از هزینه اسکان، کرایه تاکسی بدهید. حتی در سفرهای تفریحی یا زمانی که به هوای دیدنی‌های یک شهر به آن سفر می‌کنید، اگر موقعیت هتل دور از مراکز خرید یا جاهای دیدنی شهر باشد، مجبور خواهید بود برای تردد در شهر از تاکسی استفاده کنید. تاکسی در بعضی شهرها واقعاً گران است. انتخاب نادرست محل هتل می‌تواند تمام صرفه‌جویی شما در انتخاب هتل با قیمت مناسب‌تر را بر باد دهد!
- محل مناسب اسکن، به هدف شما از سفر برمی گردد. محل اسکان شما باید حد الامکان نزدیک محل کار یا تفریح شما باشد. فرض کنید که برای امتحان تافل یا آیلتس یا GRE به کشور دیگری سفر کرده‌اید. امتحان هم ساعت 8 صبح است.
اگر هتل شما این سر شهر باشد و محل آزمون آن سر شهر چطور می‌خواهید در ترافیک صبحگاهی به موقع به محل امتحان برسید؟ حالا این یک بار است.
- تعداد ستاره برای هتل لازم هست اما کافی نیست. پارامترهای دیگری در مورد هتل وجود دارد که آن‌ها را هم باید در کنار تعداد ستاره‌های هتل گذاشت و بر اساس مجموع آن‌ها اقدام به انتخاب نمود. کیفیت غذا و سرویس هتل، امکانات پذیرایی و امکانات رایگان هتل در کنار تعداد ستاره‌های هتل تعیین‌کننده‌ی درجه و کیفیت واقعی هتل هستند.
- برای کسی که به یک سفر کاری رفته یا برای دیدن جاهای دیدنی سفر کرده، هتل، تنها نقش خوابگاه را بازی کند که در این صورت بسیاری از پارامترهای فوق اصلاً مهم نخواهد بود!
- حتماً پیش از رزرو هتل مطمئن شوید که چه امکاناتی همراه این رزرواسیون به شما تعلق می‌گیرد و آن‌ها را در هتل بخواهید. ممکن است کسی این وسط فراموش کرده باشد که اتاق شما با صبحانه رزرو شده!
- اگر می‌توانید هتل خود را حدود دو - سه ماه پیش از سفر رزرو کنید. معمولاً تخفیف خوبی به شما تعلق خواهد گرفت و اگر هم بخواهید آن را کنسل کنید هزینه‌ی ناچیزی از پرداخت شما کسر و مابقی به شما بازگردانده می‌شود. معمولاً این کار ارزشش را دارد. از طرف دیگر هر چه به روزهای آخر نزدیک شوید علاوه بر این که انتخاب‌هایتان محدود می‌شود قیمت نیز بی رحمانه بالا می‌رود!
- اگر شهر مقصد، سرویس مترو یا اتوبوس درون شهری خوبی دارد سعی کنید هتل خود را در نزدیکی ایستگاه بگیرید. حمل و نقل درون شهری خصوصاً در یک شهر غریب می‌تواند معضلی باشد.
- اگر برای مناسبتی خاص سفر می‌کنید، مثلاً سفر ماه عسل یا سالگرد ازدواج، این را به هتل بگویید. معمولاً سعی می‌کنند کارهایی خاص برای شما بکنند که از این سفر همیشه به خوشی یاد کنید. حتی دیده شده که اتاق نسبتاً معمولی زوج خوشبخت را به بهترین اتاق هتل ارتقاء داده‌اند.
- فهرست امکانات و شرایط اتاق را حتماً پیش از رزرو، کامل و دقیق مطالعه کنید. شرایط تعریف شده برای فرزند و سن و سالش و وضعیت تخت برای او، شرایط کنسل کردن رزرواسیون و هر گونه شرط و شروط ریز و درشت که دانستن آن‌ها می‌تواند به شما کمک کند.
- یکی از مواردی که لازم است بدان دقت کنید آن است که آیا قیمت اعلام شده برای هتل دربرگیرنده‌ی مالیات‌ها و هزینه‌های جانبی نیز هست یا خیر.
 سایت‌ها یا مراکز رزرواسیون گاهی از این امر برای بهتر نشان دادن قیمت‌های خود استفاده می‌کنند اما زمانی که می‌خواهید هتل را رزرو کنید 10 تا 20 درصد هزینه‌ی اضافه بر روی صورت حساب خود مشاهده می‌کنید!
- نکته‌ی دیگری که در مطالعه شرایط اتاق باید بررسی کنید آن است که کدام یک از امکانات هتل برای شما رایگان است و کدام یک مستوجب هزینه. مثلاً در بسیاری از هتل‌ها استفاده از باشگاه ورزشی هتل رایگان است اما در مقابل استفاده از وسایل داخل یخچال خود اتاق هزینه در بر دارد، آن هم بسیار بالاتر از قیمت همان خوردنی یا آشامیدنی اگر آن را از فروشگاه بخرید! فهرست این هزینه‌ها معمولاً در پایان مدت اقامت شما و در زمان تسویه حساب و ترک هتل در قالب صورت حساب در اختیار شما قرار می‌گیرد و باید آن را بپردازید.
- اگر سن فرزند شما بیش از 6سال است دیگر از نظر هتل خردسال محسوب نمی‌شود و باید او را فردی بزرگ‌سال فرض کنید. در مورد کودکان زیر 6 سال هم شرایط هتل‌ها با هم فرق می‌کند که باید پیش از سفر حتماً بررسی کنید.
- ضمناً اگر با فرزند خود سفر می‌کنید بهتر است پیش از سفر جست‌و‌جویی بکنید. هتل‌هایی هستند که از صبح تا شب کلی برنامه برای فرزندان شما دارند و تمام روز آن‌ها را سرگرم می‌کنند. فرصت بسیار خوبی است. غنیمت شمرید!
منبع:تبیان
ویرایش و تلخیص:آکاایران


 

منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :