سفر دونفره با یک بلیط
سفر دو نفره با یک بلیط,سفر و مادران باردار,مادران باردار در سفر,سفر در دوران بارداری,سفر حج در دوران بارداری,نکاتی برای سفر در دوارن بارداری

سفر دونفره با یک بلیط    

اگرچه که این روزها کمتر پزشکی اجازه سفر مادران باردار را می دهد، اما همیشه باید احتمالات و ضرورت های پیش بینی نشده را درنظر گرفت...

اگر شما هم مجبور هستید به هر دلیلی در دوران بارداری سفری داشته باشید، دانستن این نکته ها به امن تر شدن و راحت تر شدن سفرتان کمک خواهد کرد.
1.بهتر است سه ماهه ی دوم بارداری را برای سفر انتخاب کنید. در سه ماهه ی اول بارداری، به دلیل حالت تهوع های احتمالی صبح گاهی و خطر سقط جنین، سفر کردن ریسک بالایی دارد، مخصوصاً با هواپیما. از طرفی در سه ماه آخر برای این که بیشتر زیر نظر پزشک تان باشید و احتمال زایمان زودرس هم وجوددارد، بهتر است در شهر و خانه خودتان باشید. اگر دو یا چندقلو باردار هستید که تمام این مراقبت ها بیشتر از قبل می شود و شاید اصولاً بهتر باشد سفر را کنار بگذارید. ولی با تمام این ها همه چیز به شرایط خودتان و توصیه ها و نظر پزشک تان بستگی دارد.
2.مقصدی که به آن سفر می کنید مهم است. بررسی کنید که بیماری های واگیردار در آن جا شایع نباشد. شما در دوران بارداری هر واکسنی را نمی توانید تزریق کنید. واکسن هایی مثل آبله مرغان، سرخک، سرخجه و اوریون، که ویروس ضعیف شده را به بدن تزریق می کنند و خطر ابتلای خفیف به آن بیماری وجوددارد، برای خانم های باردار خطرناک هستند. واکسن های هپاتیت نوع A، هپاتیت نوع B، آنفلوآنزا و کزاز ضرر ندارند و شاید حتی به باردارانی که در معرض ابتلا به این بیماری قرارگیرند توصیه هم بشود. به طورکلی اگر مجبور نیستید، بهتر است به شهر و کشورهایی که احتمال ابتلا به بیماری در آن ها بالاست سفر نکنید. یا اگر احتمال می دهید آب در آن جا آلوده باشد و شما را در کم ترین حالت به اسهال و استفراغ مبتلا کند، سفر نکنید.
3. اگر سفر هوایی در پیش دارید، مقررات شرکت هوایی را بررسی کنید. بعضی از شرکت های هوایی، به هیچ عنوان اجازه ی سفر از هفته ی 36ام حاملگی به بعد را نمی دهند و اغلب آن ها اجازه کتبی و گواهی پزشک تان برای خطر نداشتن سفر درخواست می کنند.حتماً برنامه ی سفرتان را با پزشک تان درمیان بگذارید. معاینات و آزمایش های نهایی و لازم را انجام دهید.
4. یک گزارش کامل از بارداری تان تهیه کنید و همراه داشته باشید که سن خودتان، تاریخ دقیق زایمان، تعداد و نتایج بارداری های قبلی تان، موارد احتمالی ابتلا به بیماری در دوران بارداری، نتایج آزمایش ها و سونوگرافی ها، سابقه ی جراحی اگر داشته اید و گزارش مراجعات به پزشک تان در دوران بارداری در آن باشد. حتی گروه خونی خود و اِرهاش آن را هم ذکرکنید، ممکن است نیاز به تزریق خون پیداکنید.
5. یک لیست از نام و شماره تلفن های افرادی که در مواقع اضطراری بتوان با آن ها تماس گرفت تهیه کنید و در کیف دستی تان همراه داشته باشید.
چمدان چرخ دار و یا ساکی که به راحتی بتوانید آن را روی دوش بیندازید، انتخاب کنید. اگرچه که توصیه می شود که یک همسفر داشته باشید ولی اگر تنها هستید باید به این فکر کنید که همیشه هم در وقت لزوم باربر یا آدم مهربانی دم دست تان نیست که در حمل چمدان کمک تان کند، پس باید بتوانید خودتان از عهده اش بربیایید
6. اگر سفرتان طولانی است، برای موارد اضطراری، مشخصات و آدرس یک پزشک مورداعتماد را در مقصد بشناسید یا از پزشک تان بخواهید شما را در این مورد راهنمایی کند. 
7.  داروهای خاص و ویتامین هایی که باید روزانه مصرف کنید را همراه خود ببرید. هیچ معلوم نیست که در مقصدتان بتوانید آن ها را تهیه کنید. نسخه ی پزشک تان را هم همراه داشته باشید ضرر ندارد.
8. اگر سفر هوایی در پیش دارید، بهتر است که به هنگام تهیه بلیت شرایط بارداری خود را توضیح دهید و تا حد ممکن راحت ترین صندلی را بگیرید. صندلی های ردیف وسط هواپیما، صندلی های راهرویی، بهترند چون ممکن است به دفعات بخواهید از دستشویی هواپیما استفاده کنید یا هر از گاهی در راهرو قدم بزنید. صندلی های سر و دُم هواپیما هم به دست شویی نزدیک ترند و مناسب تر.
9. سبک سفر کنید. چمدان چرخ دار و یا ساکی که به راحتی بتوانید آن را روی دوش بیندازید، انتخاب کنید. اگرچه که توصیه می شود که یک همسفر داشته باشید ولی اگر تنها هستید باید به این فکر کنید که همیشه هم در وقت لزوم باربر یا آدم مهربانی دم دست تان نیست که در حمل چمدان کمک تان کند، پس باید بتوانید خودتان از عهده اش بربیایید.
10. وقت زیادی برای رفتن به فرودگاه و یا ایستگاه بگذارید که اگر اتفاقی افتاد یا در ترافیک گیر کردید دچار استرس نشوید. زودتر هم اگر رسیدید، همراه داشتن کتاب و موسیقی به دادتان خواهد رسید.
منبع:تبیان
ویرایش و تلخیص:آکاایران


 

منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :