زنده ماندن در صحرا
قبایل صحرانشین و افراد بومی صحرا قرنهاست در سخت ترین شرایط زندگی می کنند. اما چطور با وجود خطرات صحرا توانسته اند جان سالم به در ببرند؟

قبایل صحرانشین و افراد بومی صحرا قرنهاست در سخت ترین شرایط زندگی می کنند. اما چطور با وجود خطرات صحرا توانسته اند جان سالم به در ببرند؟ واقعیت این است که انسان و صحرا می توانند در کنار هم باشند، به شرطی که انسان بداند از صحرا چه می خواهد، در صحرا چه کار باید بکند و چه وسایلی لازم است که همراه خود داشته باشد. به هر حال در رابطه انسان  و صحرا، این صحرا است که حکمفرمانی می کند و بنابراین حفظ قوانین صحرا از سوی انسان ضروری است.

1- اگر به هر دلیلی مجبور شدید مدتی طولانی در صحرا بمانید، یادتان باشد که تقریباً در طی دو هفته تا حد زیادی به گرمای صحرایی عادت کرده و از لحاظ فیزیکی آمادگی لازم را به دست می آورید. اما این به معنی آن نیست که نباید به خودتان کمک کنید تا در این مدت بهتر زندگی کنید! قواعد صحرا حکم م کند که کارهای سنگین و سخت را در ساعات خنک تر روز و با استراحت کافی انجام دهید.

2- اگر پوشش گیاهی منطقه فقیر است احتمالا با احساس کمبود سرپناه مواجه خواهید شد. این شرایط، حالت ترس از فضای باز را به وجود می آورد اما نگران نباشید. این احساس ترس پس از خوگرفتن به محیط اطراف خود به خود از بین خواهد رفت.

,زنده ماندن در صحرا ,توصیه های سفر

3- 

اشعه خورشید و گرما مهم ترین مشکل شما در صحرا است. حتما می دانید که گرما از چهار جهت می آید: مستقیماً از خورشید، گرمای تابشی (گرمای جذب شده توسط شن و سنگ ها)، بادهای گرم (که شاید توده های شنی هم با خود داشته باشند و بازتاب نور خورشید از زمین. اشعه خورشید چه مستقیم و چه غیرمستقیم چشم را اذیت کرده و همزمان بینایی را مختل می کند. قرار گرفتن زیاد درمعرض نور خورشید خصوصا برای افراد با پوست های حساس تر ایجاد سوختگی می کند.بنابراین در روز اول پوست خود را بیشتر از 5 دقیقه مقابل خورشید قرار ندهید. اما در روزهای بعدی می توانید هر روز 5 دقیقه به این زمان اضافه کنید.

4- در صحرا باید لباس های مناسب و سبک که بدن را بپوشانند استفاده کنید. نمونه های این لباس ها را قبایل بومی صحرا به تن می کنند و احتمالا همین بومیان در انتخاب لباس مناسب راهنماهای خوبی برای شما هستند. یادتان باشد که هیچ گاه خطر ابتلا به سرطان پوست را در سن های بالاتر فراموش نکنید!

5- روزهای ابری به خطرناکی روزهای آفتابی است. لوسیون ها و کرم های ضد آفتاب برای حفاظت شما در مقابل خورشید کافی نیستند. خوابیدن درمقابل آفتاب و حمام آفتاب گرفتن زیاد می تواند کشنده باشد.

6- به خاطر اثر گرما بر روی بدن، رطوبت، باد و گرمای تابشی محیط ممکن است دچار اضطراب و ناراحتی های ناشی از آب و هوا شوید. همچنین عواملی مانند عدم سازگاری، وزن بالای فرد، کمبود خواب، سن بالا و سلامتی پایین، فرد را به خطر می اندازد. بنابراین اگر چنین ویژگی هایی دارید، سعی کنید بیشتر در پناهگاهتان بمانید تا در فضای باز.

,زنده ماندن در صحرا ,توصیه های سفر

7- 

وزش باد و شن باعث حساسیت در غشاء مخاطی، پوست و لب ها می شود. لب ها به خاطر ورود ذرات خاک ترک می خورند. وقتی مجبورید خود را در مقابل چنین شرایط بدی قرار دهید از کرم و عینک ضد آفتاب استفاده کنید.

8- توفان های شن در صحرا امری عادی است. توفان شن مانند انفجار یک توده شنی است که برای پوست های محافظت نشده بسیار خطرناک است. همیشه در صحرا خود را کاملاً بپوشانید. هنگام توفان شن گروه و یا پناهگاه خود را ترک نکنید مگر اینکه یک طناب راهنما به خود بسته باشید. در این زمان سوراخ های بینی خود را کیپ کرده و از چشم هایتان محافظت کنید. گردبادها هم که درواقع جریان باد به همراه شن هستند، یکی دیگر از خطرات صحرا به شمار می روند. گردبادها به خاطر بالا رفتن یک جبهه هوای گرم درست بالای آن نقطه پدید می آیند. شن و دیگر ذرات گرد و غبار با جریان هوای گرم از زمین بلند شده که گاهی ارتفاع آنها به چند متر می‌رسد. این نوع گردباد شن فقط چند دقیقه طول می‌کشد. بنابراین در زمان گردباد دست و ای خود را گم نکنید و منتظر آرام شدن هوا بمانید.


گروه گردشگری تبیان- الهام مرادی

برگرفته از سایت بیابان های ایران

منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :