زنده ماندن در سفر!
زنده ماندن از9 حرف, ز, ن, د, ه, م, ا, ن, د, ن, تشکیل شده و هر حرف آن نمودار یک عامل موثر و قابل توجه در هنگام دور ماندن یا گم شدن, و در نتیجه کاهش اثرات روانی آ


تجاربی که هزاران نفر از گمشده های  جنگ های جهانی، کره، ویتنام و مانند داشته اند، ثابت می کند که زنده ماندن بیش از هرچیز یک موضوع روانی و غریزی است که اساس آن را میل به زنده ماندن در اشخاص شکل می دهد. زنده ماندن به این مفهوم است که با ترس، نا امیدی، خستگی، و تنهایی -که نتیجه قرار گرفتن در شرایط سخت و بدون امکانات هستند- مبارزه کرده و از خطرات بعدی آن مثل وحشت، دلهره و اضطراب، جنون های موقت و سایر ناراحتی های روانی و بالاخره ضعف اراده جلوگیری کنید.

عبارت زنده ماندن از 9 حرف، ز، ن، د، ه، م، ا، ن، د، ن، تشکیل شده و هر حرف آن نمودار یک عامل موثر و قابل توجه در هنگام دور ماندن یا گم شدن، و در نتیجه کاهش اثرات روانی آن است.

,زنده ماندن,توصیه های سفر

زمین یا منطقه را بررسی کنید

1- موقعیت جغرافیایی منطقه را تعیین کرده و درک کنید که در اطرافتان چه می گذرد. محل خود را با استفاده از نقشه، عوارض برجسته و مشخص زمین، سمت ها، قطبنما و یا اطلاعاتی که از قبل در رابطه با منطقه بدست آوردید، پیدا و مشخص کنید.

2- همیشه امید بهتر شدن اوضاع را داشته باشید ولی در عین حال برای مقابله با وضع بدتر نیز خود را آماده کنید. وضعیت جسمی، وسایل و تجهیزات خود را ارزیابی کنید و کوشش کنید آرام و خونسرد باشید.

نباید بیهوده عجله کنید

برای تغییر محل خود زیاد اشتیاق نشان ندهید زیرا این عمل شما را بی احتیاط و بی حوصله بار خواهد آورد. بی پروا آغاز به حرکت نکنید و بگذارید در فرصت مناسب و برنامه ریزی شده اقدام نمایید. در زمان حرکت هر وقت یک وضع ناراحت کننده و مشکل سازی پیش می آید مکث کرده، نفس عمیق بکشید و سپس استراحت نموده، مجددا حرکت کنید. در شرایط بقا همیشه خود را برای مقابله با مشکلات آماده نگه دارید.

در نظر گرفتن موقعیت و امکانات محل

موقعیت شما با عوامل زیر در ارتباط است:

1- وجود مکانی امن و مناسب جهت برپایی پناهگاه

2- در دسترس بودن منابع آب(این مورد به ویژه در صحرا اهمیت بسزایی دارد.)

3- برجسته و شاخص بودن محل برای اینکه توسط جستجوگران و تیم امدادی که به دنبال شما می آیند راحت تر پیدا شود.

هراس و وحشت را از بین ببرید

اصولا احساس ترس امری است طبیعی و قاعدتا لازم هم می باشد، ولی کوشش نمایید که علل ترس را تشخیص داده و آنها را کنترل کنید.

اگر جراحت توام با درد داشته باشید کنترل ترس قدری مشکل می شود چون وجود عامل درد گاهی ترس را به وحشت تبدیل کرده و باعث می شود که شخص بدون اراده و فکر اقدام به کاری کند که نباید انجام دهد.

سعی کنید به نحوی خود را مشغول و سرگرم کرده و در همان زمان آماده و هوشیار هم باشید. ریختن طرح و برنامه ای برای بدست آوردن آب، تله گذاری، ساخت ظروف و ابزار طبیعی و این قبیل کارها سبب می شود که افکار شما مشغول شود، ضمن اینکه به کلیه این قبیل فعالیت ها برای بقا نیاز دارید. همچنین نیایش، نماز، دعا و... در آرامش روح و خونسردی شما کمک بسیار موثری خواهد داشت.

مانوس شدن و خو گرفتن با شرایط غیرعادی موجود

همیشه می توان کاری انجام داد که وضع موجود را بهتر کند. فکر کنید که به چه نیاز دارید، از وسائل موجود صورت برداری نموده سپس کوشش کنید به نحو مطلوب از آنها استفاده کنید. تلاش کنید که با شرایط نوین و ناگوار محیط خو بگیرید.

اگر فکر خود را به عبارت زنده ماندن معطوف کنید اثر آن کمک موثری در تقویت روحیه شما خواهد داشت.

امید به زندگی

داشتن امید و رهایی از وضعیت موجود، از ترس شما می کاهد و شانس زنده ماندن را در شما بیشتر خواهد کرد زیرا هنگامی که برنامه ریزی برای عملیات بقا و زنده مانی را در فکر خود می پرورانید، در درون خویش نیز احساس راحتی و امیدواری می کنید. در ضمن فراموش نکنید که حفظ تندرستی و سلامت جسم نیز با امکان زنده ماندن رابطه مستقیم دارد.

ناشی گری نشان ندهید

کوشش کنید هرچه زودتر به محیط اطراف و شرایط موجود مسلط شده و برنامه ریزی صحیح و حساب شده ای طرح و سریعا اجرا کنید و این سرعت در کار باعث اجرای ناصحیح فنونی که یاد گرفته اید نشود. به عنوان مثال در ساخت پناهگاه عجله کنید ولی نکات فنی ساخت آن را جدی بگیرید تا نیمه های شب مجبور به رفع مشکلات آن نشوید و یا در هنگام برپایی آتش به روش های طبیعی نکات ریز و مهمی را که آموخته اید جدی بگیرید زیرا در صورت ناشی گری در اجرا یا موفق نخواهید شد و یا انرژی فوق العاده بیشتری صرف خواهید کرد و...

دکتر خود باشید

در شرایط بقا اتفاقات زیادی در کمین شما است که بعضی از آن ها ممکن است منجر به مشکلات جسمی مختلفی گردد بنابراین باید با ابتکار خود و با آگاهی و دانستن کمک های اولیه برای جلوگیری و یا مداوای قسمت صدمه دیده شخصا اقدام کنید.

نخبه شدن در هنر زنده ماندن

1- مهارت های اولیه زنده ماندن را فرا بگیرید. مهمترین بیمه زندگی پس از کنترل ترس و نا امیدی، مطمئن شدن در فرا گرفتن کلیه فنون و روش های زنده مانی و ملکه ذهن شدن آنها در انسان می باشد، به این جهت با توجه به آموزش هایی که به شما داده شده تمرین کافی بعمل آورید و همیشه در توسعه دانش خود برای " زنده ماندن " جدی و کوشا باشید.

2- دانستنی های حیاتی اعم از تهیه آب در شرایط سخت، قابل شرب کردن آن، تهیه غذا، شناخت گیاهان خوراکی، تله گذاریها، پیدا کردن و ساخت انواع پناهگاه، روش های مختلف برپایی آتش و غیره را فرا بگیرید و تمرین کنید.

توضیح:

تصور اینکه این مهارتها فقط و فقط لازمه افرادی است که در جنگ ها و عملیات امدادی و این گونه فعالیت ها شرکت دارند، تصور اشتباهی است. یادتان باشد که حادثه خبر نمی کند و دانستن چنین مهارت هایی در حوادث غیر مترقبه زندگی ممکن است به شدت به کارتان بیایند. مثلا چندین سال قبل در جاده چالوس ریزش بهمن باعث مسدود شدن یکی از تونل های این مسیر شد و تعدادی از مسافران در داخل تونل گرفتار شدند، در این حادثه 99 درصد مسافران دچار ترس و نگرانی شدیدی بودند و فقط منتظر رسیدن امداد بدون هیچگونه اقدام و برنامه ریزی موثری از طرف خود بودند. در این حادثه که بیش از یک شبانه روز تا نجات آنان طول کشید، تنها یک نفر با تسلط روانی بر خود و اوضاع توانست با یک برنامه ریزی دقیق و اقدامی موثر و جدی با دیگر مسافران، تمامی آذوقه و آب همراه مسافران را تحویل بگیرد و با جیره بندی کردن آن و دیگر عملیات امدادی باعث آرامش و زنده ماندن مسافران در آن شرایط سرد و سخت شود. پس یادتان باشد که داشتن مهارت های بقا مختص افرادی معدود و خاص نیست!


گروه گردشگری تبیان- الهام مرادی

منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :