تجربه آشپزی روی کوره آتشفشان!
رستوران‌های بسیاری در سراسر دنیا وجود دارد که داشتن غذاهای خوب و خوشمزه, شیک و ویژه بودن محیط رستوران یا تکنیک‌های ویژه برای پخت غذا, آنها را به جاذبه‌های گردشگ

 

رستوران‌های بسیاری در سراسر دنیا وجود دارد که داشتن غذاهای خوب و خوشمزه، شیک و ویژه بودن محیط رستوران یا تکنیک‌های ویژه برای پخت غذا، آنها را به جاذبه‌های گردشگری تبدیل کرده است و از سراسر دنیا گردشگران بسیاری تنها برای خوردن وعده‌ای غذا و بودن در آن محیط به آنجا می‌روند.

 

رستورانی بالای درخت، رستورانی یخی، رستورانی زیر آب یا به صورت معلق در آسمان همگی نمونه‌هایی از این گونه جاذبه‌های گردشگری هستند.

اما عجیب تر از همه این ها رستورانی است در کشور اسپانیا وجود دارد و غذاهای خود را روی دهانه آتشفشانی فعال کباب می‌کند. این رستوران روی دهانه آتشفشانی فعال قرار گرفته که البته همانند سوراخ بزرگی روی کوهی است که تنها حرارت و گرمای کوه‌های آتشفشانی را دارد و خبری از مواد مذاب و فوران آنها به اطراف نیست.

ساخت این کوره واقعا کار مشکلی بوده است. زیرا به دلیل گرمای بسیار زیاد، عملیات پی سازی تقریبا غیر ممکن به نظر می‌رسید. به همین دلیل از نه لایه سنگ بازالت به منظور فراهم سازی پایه و شکل دهی کوره استفاده شده است

رستوران آتشفشانی اسپانیایی ها در یکی از جزایر اسپانیا با نام لانزاروته، قرار دارد و به نام ال دیابلو (El Diablo) شناخته می شود. حرارت مورد نیاز برای طبخ غذاهای این رستوران از گرمای تولید شده از فعالیت های آتشفشانی در زیر زمین که از درون سوراخ‌‌هایی روی سطح زمین بیرون می‌زنند تامین می شود. البته، همانگونه که حدس زدید از این آتشفشان گدازه خارج نمی گردد. این آتشفشان است ولی بیشتر شبیه به یک سوراخ در زمین، که از طریق آن حرارت آتشفشانی اعماق زمین فوران می کند نه گدازه های داغ. دقیقا همین حرارت است که موجب رونق رستوران ال دیابلو گردیده است.

مالک این رستوران یک کوره غول پیکر را بر یکی از دهانه های کوچک این آتشفشان به شکلی ساخته تا بتواند از گرمای فراوان اعماق زمین استفاده کند. ساخت این کوره واقعا کار مشکلی بوده است. زیرا به دلیل گرمای بسیار زیاد، عملیات پی سازی تقریبا غیر ممکن به نظر می‌رسید. به همین دلیل از نه لایه سنگ بازالت به منظور فراهم سازی پایه و شکل دهی کوره استفاده شده است.

در این رستوران بیشترظ¬ غذاهای سنتی سرو می‌شود و در کنار غذا بسیاری از بازدیدکنندگان به منظور مشاهده نحوه پخت غذا با حرارت آتشفشان از این رستوران بازدید می کنند.

بد نیست بدانید که این کوه آتشفشانی در سال‌های 1730، 1736 و 1824 میلادی فعال شد و تا به امروز در اعماق نزدیک به 200 متری زمین آرام گرفته است و حرارتی پایدار برابر با 400 درجه سانتی‌گراد را تولید می‌کند. مسوولان این رستوران به صورت دوره‌ای و منظم فعالیت‌های کوه آتشفشان را تحت نظر دارند، همه چیز تحت کنترل است.

,آشپزی, رستوران‌, رستوران روی دهانه آتشفشان,توصیه های سفر

گردشگرانی که به این رستوران می روند در نظرشان همه چیز کاملا عادی به نظر می‌رسد تا زمانی که به جلو بروند و سنگ‌های آتشفشانی دندانه‌دار را در اطراف تنوره و استخر متلاطم و مواد مذاب را در زیر آن مشاهده کنند، در اینجاست که هیجان و ترس به سراغشان می‌آید.

یک رستوران دیگر هم با همین ویژگی در اسپانیا ساخته شده است که به «رستوران شیطان» معروف است. این رستوران که در جزایر قناری قرار دارد، روی دهانه‌ یک کوه آتشفشانی‌ کوچک به نام شیطان ساخته شده و آشپزها برای پخت غذاهای گوناگون، از گرمایی که از دهانه‌ این کوه آتشفشانی بیرون می‌آید، استفاده می‌کنند.

 

 

فراوری: الهام مرادی

بخش گردشگری تبیان

برگرفته از جام جم، زومیت

,آشپزی, رستوران‌, رستوران روی دهانه آتشفشان,توصیه های سفر
در این جا چند رستوران را به شما معرفی می کنیم که گردشگران تمام دنیا به خاطر عجیب و غریب بودن‌شان به آنها سر می زنند
منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :