خانه دراکولا را ببینید
در خاطرات ترسناک همه ما نام خون آشام شب و دراکولا وجود دارد, موجودی اهریمنی که نیمه‌شب‌ها از تابوت خود بیرون آمده و به جستجوی شکار می‌پرداخته.

در خاطرات ترسناک همه ما نام خون آشام شب و دراکولا وجود دارد، موجودی اهریمنی که نیمه‌شب‌ها از تابوت خود بیرون آمده و به جستجوی شکار می‌پرداخته. البته شکاری بسیار متفاوت با دیگر شکارها زیرا دراکولا به شکار انسان علاقه‌مند بوده و براساس افسانه‌ها و فیلم‌های ترسناک با ولع خاصی خون قربانیان خود را توسط دندان‌های ‌نیش تیز ‌خود می‌مکیده است.

 

بدون تردید این داستان در مورد آقای دراکولا یک فانتزی ترسناک و زائیده خیال نویسندگان و فیلمسازان است ولی نکته‌ای که باید به آن اشاره کنیم وجود شخصیتی واقعی در تاریخ کشور رومانی است که کنت دراکولا نام داشته و سابقه‌ای بسیار خوفناک در شکنجه بردگان و مردم بیگناه دارد.

در‌حقیقت‌ شخصیت فیلم‌های دراکولا را نیز براساس شخصیت همین کنت دراکولا ساخته‌اند. وی در زمان زندگی خود به قدری در آزار زیردستان و کشتن بی‌گناهان افراط کرده بود که بتدریج مردم منطقه اروپای شرقی در مورد وی شروع به ساختن داستان‌هایی آمیخته با اغراق کرده و به این وسیله دراکولا شهرتی جهانی به عنوان یک موجود منفور و شیطانی پیدا کرد.

براساس متون تاریخی این قلعه سال 1212 میلادی به وسیله شوالیه توتن ساخته شده بود، اما سال 1242 میلادی در حمله مغولان بسیار آسیب دید. در حقیقت این قلعه به صورت یک دژ نظامی و با سنگ ساخته شده بود و کاربری اصلی آن نظامی‌ـ دفاعی به شمار می‌رفت که بعدها توسط کنت دراکولا که شهرت وی در آزار و اذیت زیردستان و مردم بود تصرف شده و داستان خون آشامی‌های دراکولا در آن شکل گرفت

برای دیدن محل زندگی کنت دراکولا باید به کشور رومانی رفته و سراغ قلعه بران (Bran castle) را بگیرید. قلعه بران قلعه‌ای بسیار قدیمی است که در نزدیکی شهر بران قرار گرفته است. این قلعه به عنوان یک اثر تاریخی و ملی در رومانی شناخته شده و این کشور برای جذب گردشگر روی آن سرمایه‌گذاری ویژه‌ای کرده است.

,خانه دراکولا, دراکولا, کنت دراکولا,توصیه های سفر

این قلعه که در مرز بین ترانسیلوانیا و والاچیا قرار دارد، به نام قلعه دراکولا نیز شناخته می‌شود. قلعه بران در کنار چند قلعه دیگر قرار دارد که همگی متعلق به کنت دراکولا بوده و امروزه به عنوان محل و مکان زندگی دراکولا مشهور هستند.

,خانه دراکولا, دراکولا, کنت دراکولا,توصیه های سفر

این قلعه‌ها عبارتند از قلعه پوئناری و هاندیاد. عمده شهرت این منطقه در حقیقت پس از ساخت فیلم مشهور دراکولا توسط برام استوکر کسب شد و پس از اکران این فیلم بود که مردم در سطح جهان از وجود این قلعه‌ها با خبر شده و بازدید از محل زندگی شخصیت ترسناک این فیلم به عنوان یک مرکز گردشگری‌ بین مردم محبوبیت یافت.

,خانه دراکولا, دراکولا, کنت دراکولا,توصیه های سفر

براساس متون تاریخی این قلعه سال 1212 میلادی به وسیله شوالیه توتن ساخته شده بود، اما سال 1242 میلادی در حمله مغولان بسیار آسیب دید. در حقیقت این قلعه به صورت یک دژ نظامی و با سنگ ساخته شده بود و کاربری اصلی آن نظامی‌ـ دفاعی به شمار می‌رفت که بعدها توسط کنت دراکولا که شهرت وی در آزار و اذیت زیردستان و مردم بود تصرف شده و داستان خون آشامی‌های دراکولا در آن شکل گرفت.

,خانه دراکولا, دراکولا, کنت دراکولا,توصیه های سفر

قلعه بران از سده شانزدهم تا سده هجدهم نقشی نظامی استراژیک در منطقه داشت. از سده بیستم میلادی، درست از سال 1920 این قلعه اقامتگاه پادشاه رومانی شد. در این زمان این قلعه با وجود شهرت بد خود به دلیل وجود مناظر و چشم‌اندازهای زیبا به عنوان خانه و اقامتگاه ویژه و برگزیده ملکه رومانی، (ماری) قرار گرفت.

,خانه دراکولا, دراکولا, کنت دراکولا,توصیه های سفر

از آن پس این قلعه به عنوان خانه‌ای موروثی در خانواده پادشاهی رومانی دست به دست شد. پس از ملکه ماری دختر او شاهزاده النا نیز در این قلعه زندگی می‌کرد تا این که با روی کار آمدن رژیم کمونیستی در سال 1948 میلادی خانواده سلطنتی از این قلعه اخراج شدند. سال 2005 و پس از فروپاشی کمونیسم در این کشور، دولت رومانی قانونی را تصویب کرد که براساس آن مالکیت این قلعه که به صورت غیرقانونی تصرف شده بود به صاحب اصلی آن، وارث شاهزاده النا بازگردانده شود.

,خانه دراکولا, دراکولا, کنت دراکولا,توصیه های سفر

این قلعه در حال حاضر به موزه‌ای برای بازدید گردشگران تبدیل شده که یادآور داستان‌های ترسناک دراکولا و خون‌آشام‌های همکار وی است.

 

بخش گردشگری تبیان

برگرفته از جام جم

,خانه دراکولا, دراکولا, کنت دراکولا,توصیه های سفر
جشن گوجه، جشن تخم مرغ، جشنواره رنگ ها... نام این جشن ها را بارها شنیده اید. جشنواره های خنده دار و عجیب و غریبی که بهانه شکل گیری بیشتر آنها یک شوخی دوستانه بوده اما کم‌کم به عنوان شناسنامه فرهنگ عامه در یک شهر یا کشور معروف شده است
منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :