10 جنگل زیبای جهان
مناطق جنگلی همواره یکی از پرطرفدارترین نقاط برای سفر و گذراندن تعطیلات در سراسر دنیا محسوب می‌شود. آرامش جنگل و احساس نزدیکی با طبیعت همواره برای گردشگران جاذبه

مناطق جنگلی همواره یکی از پرطرفدارترین نقاط برای سفر و گذراندن تعطیلات در سراسر دنیا محسوب می‌شود. آرامش جنگل و احساس نزدیکی با طبیعت همواره برای گردشگران جاذبه داشته است. این جاذبه طبیعی باعث شده تا بسیاری از برنامه‌ریزان تورهای گردشگری، توجه ویژه‌ای به مناطق جنگلی نشان داده و از سوی دیگر افراد زیادی نیز برای استفاده از این علاقه و استقبال، اقدام به سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های توسعه گردشگری جنگلی کرده‌اند. شاید مهم‌ترین موضوعی که باید در این مساله مدنظر قرار داده شود، اهمیت حفظ و عدم آسیب‌رسانی به بافت و طبیعت جنگل به هر دلیلی است. 

در اینجا 10جنگل زیبای دنیا را به انتخاب سایت All Top10 list مرور می‌کنیم.

10- جنگل‌های انبوه داخلی‌کانادا

این جنگل بسیار سرسبز و بارانی که در مرکز بخش داخلی ایالت بریتیش کلمبیا در کشور کانادا قرار گرفته آخرین جنگل موجود در فهرست جنگل‌های زیبای دنیاست. بیشترین حجم درختان این جنگل را درختان سدر تشکیل می‌دهند و به دلیل قرار گرفتن در مناطق شمالی و همچنین مجاورت با سلسله کوه‌های راکی، آب و هوای نسبتا سردی در این منطقه حاکم است.

,جنگل‌های زیبای جهان, جنگل,توصیه های سفر

بخش بزرگی از این جنگل در مناطق دره‌ای کوه‌های راکی قرار دارد و خود این موضوع باعث شده است تا از تلفیق منظره کوهستان و جنگل انبوه، مناظر فوق‌العاده زیبا و چشم‌نوازی به وجود آید.

 

9- جنگل تونگا در آلاسکا

جنگل تونگا بزرگ‌ترین جنگل ملی کشور آمریکاست و در منطقه سردسیر آلاسکا قرار دارد. نکته جالب توجه درمورد این جنگل، بزرگی و مساحت زیاد آن است که بالغ بر 69 هزار کیلومترمربع را در بر می‌گیرد. کم‌جمعیت بودن منطقه آلاسکا و همچنین دور بودن این جنگل از مراکز تمدن انسانی سبب شده است تا تعداد زیادی از گونه‌های مختلف جانوری در آن سکنا گزینند.

,جنگل‌های زیبای جهان, جنگل,توصیه های سفر

نکته جالب توجه در مورد این جنگل، وجود بالغ بر 75 هزار نفر سکنه در این جنگل است که تعداد زیادی از آنها را قبایل بومی منطقه تشکیل می‌دهند که نام جنگل نیز از یکی از همین قبایل اخذ شده است. زیبایی‌های خاص این جنگل سبب شده همه ساله تعداد زیادی از گردشگران برای دیدن آن راهی این منطقه شوند البته هنوز بخش‌های زیادی از این جنگل به صورت کاملا دست نخورده و بکر باقی مانده است.

 

8- جنگل ‌خرس‌بزرگ

این جنگل یکی از معدود جنگل‌های دست نخورده و کاملا طبیعی در جهان است که زیستگاه صدها گونه از حیوانات وحشی مانند یوزپلنگ آمریکایی، گرگ، خرس خاکستری و چند گونه خاص و نادر از خرس در جهان است. این جنگل بسیار زیبا به دلیل واقع شدن در بین اقیانوس و کوهستان، دارای ویژگی‌های منحصر به فردی است که موجب شده مناظر طبیعی و چشم‌‌اندازهای بسیار زیبایی از ترکیب 3 عنصر جنگل، کوهستان و دریا در برابر دیدگان گردشگران به وجود بیاید.

,جنگل‌های زیبای جهان, جنگل,توصیه های سفر

وجود جزایر متعدد پوشیده از جنگل در آب‌های نزدیک به ساحل از دیگر جاذبه‌های این جنگل بسیار زیبا محسوب می‌شوند. برای دیدن این جنگل باید بلیت خود را به مقصد کانادا رزرو کنید.

 

7- جنگل کنگو در قاره آفریقا

برخلاف 3 جنگل قبلی که در مناطق سردسیر قرار گرفته بودند، این جنگل در حوالی خط استوا واقع شده است. اولین نکته‌ای که در مورد هفتمین جنگل موجود در این فهرست باید بگوییم این است که جنگل کنگو دومین جنگل بزرگ دنیا پس از جنگل آمازون به شمار می‌رود. حدود دوسوم این جنگل بسیار بزرگ در کشور کنگو قرار گرفته و مابقی آن در کشورهای گابن، کامرون و گینه استوایی قرار گرفته است. میلیون‌ها نفر از مردم این کشورها برای گذران زندگی خود وابسته به این جنگل هستند.

,جنگل‌های زیبای جهان, جنگل,توصیه های سفر

گونه‌های متنوع جانوری از قبیل فیل، شامپانزه، گوریل، بابون، زرافه، طاووس و سایر پرندگان مختلف استوایی در این جنگل زندگی می‌کنند.

 

6- جنگل‌های ابری مونته ویدئو در اروگوئه

این جنگل زیبا در کوهستان کوردیلرای کشور اروگوئه قرار گرفته و اصلی‌ترین ویژگی آن مه‌آلود بودن آن است که در جنگل‌های دیگر این فهرست وجود ندارد. در بیشتر روزهای سال این جنگل از مه پوشیده شده و مناظر زیبا و خارق‌العاده‌ای به وجود می‌آورد. مساحت این جنگل بالغ بر 10500 هکتار و دارای آب و هوای گرمسیری است. تنوع گیاهی این جنگل بسیار گسترده است و شامل بیش از 2500 گونه گیاهی مختلف می‌شود.

,جنگل‌های زیبای جهان, جنگل,توصیه های سفر

بیشترین نوع گل‌های ارکیده دنیا در این جنگل وجود دارد و علاوه بر آن این جنگل زیستگاه جانوران و پستانداران بسیاری است.

 

5- جنگل پیسگاه

برای دیدن پنجمین جنگل موجود در این فهرست نیز باید مجدد راهی قاره آمریکا شویم. جنگل ملی پیسگاه در کوه‌های آپالاچیان در ایالت کارولینای شمالی قرار دارد. 3 رود بنت کرک، میلز و دیویدسون در این جنگل جاری هستند که نشان از سرسبزی و زیبایی این منطقه کوهستانی دارد.

,جنگل‌های زیبای جهان, جنگل,توصیه های سفر

وجود این رودها و کوهستانی بودن منطقه موجب شده است آبشارهای زیادی در آن شکل بگیرد. فصل طلایی بازدید از این جنگل پاییز است که گیاهان و درختان با رنگ‌های متنوع و زیبای خود تصویری هزار نقش به این جنگل هدیه می‌کنند. تعداد زیادی کلبه‌های چوبی در مناطق حاشیه‌ای این جنگل وجود دارد که همه ساله پذیرای گردشگران بسیاری است.

 

4- جنگل کوکونینو

این جنگل با مساحت 7511 کیلومترمربع در منطقه آریزونای شمالی قرار گرفته است. بخش اعظم این جنگل را درختان کاج و سایر درختان همیشه سبز تشکیل می‌دهند که این ویژگی باعث شده است حتی در فصل زمستان و زیر خروارها برف، این جنگل رنگ سبز خود را حفظ کرده و تلفیقی زیبا از منظره سبزی درختان را در زمستان نمایش دهد.

,جنگل‌های زیبای جهان, جنگل,توصیه های سفر

نکته دیگر در مورد این جنگل وجود مناطق بیابانی در اطراف آن است که سبب شده سرسبزی و زیبایی این جنگل نمود بیشتری پیدا کند.

 

3- جنگل ملی مارک تواین

سومین جنگل این فهرست که نام خود را از نویسنده مشهور یعنی مارک تواین گرفته است در بخش جنوبی ایالت میسوری کشور آمریکا قرار گرفته است.

,جنگل‌های زیبای جهان, جنگل,توصیه های سفر

از مهم‌ترین جاذبه‌های این جنگل، چشمه گریر است که از بزرگ‌ترین چشمه‌های جهان محسوب می‌شود و روزانه 214 میلیون مترمکعب آب از آن خارج می‌شود، زیبایی‌های طبیعی این جنگل آن را به یکی از پرطرفدار‌ترین اماکن جنگلی در کشور آمریکا تبدیل کرده است.

 

بخش‌هایی از این جنگل به قدری انبوه است که هنوز کسی قادر نشده به آن ورود پیدا کند و تنها از طریق هوایی از این مناطق عکسبرداری شده است

2- جنگل آمازون

شهرت این جنگل که بزرگ‌ترین جنگل جهان محسوب می‌شود به اندازه‌ای است که تقریبا همه مردم دنیا آن را می‌شناسند. این جنگل در آمریکای جنوبی و در کشورهای برزیل، پرو و کلمبیا قرار گرفته است. بخش‌هایی از این جنگل به قدری انبوه است که هنوز کسی قادر نشده به آن ورود پیدا کند و تنها از طریق هوایی از این مناطق عکسبرداری شده است. آمازون نام یک قبیله جنگجو در یونان باستان بود که تمامی اعضای آن را زنان تشکیل می‌دادند. هنگامی که نخستین کاشفان اروپایی پا در این جنگل نهادند با قبایل زن جنگجویی برخورد کردند و به همین دلیل نام این جنگل را آمازون گذاشتند.

,جنگل‌های زیبای جهان, جنگل,توصیه های سفر

این جنگل را می‌توان غنی‌ترین منطقه زمین از نظر تنوع گونه‌های جانوری و گیاهی دانست. رود بزرگ آمازون که دومین رود بزرگ جهان به شمار می‌رود نیز در قلب این جنگل جاری است و در بسیاری از نقاط از آن به عنوان تنها راه ارتباطی استفاده می‌شود. گفته شده هنوز تعدادی از قبایل کشف نشده و بدوی در اعماق این جنگل بدون هیچ گونه تماس با دنیای امروزی به زندگی خود ادامه می‌دهند.

 

1- جنگل سونداربانس

اطمینان دارم تمامی خوانندگان انتظار داشتند در صدر این فهرست نام جنگل آمازون را ببینند و بدون شک بیشتر شما نام جنگل سونداربانس را که در صدر فهرست زیباترین جنگل‌های جهان قرار گرفته نشنیده‌اید. جنگل سونداربانس که به زبان بنگالی یعنی جنگل زیبا بزرگ‌ترین جنگل یکپارچه گونه‌های درختی آب شور به شمار می‌رود (مشابه آن را می‌توان در جنگل حرا در مناطق جنوبی ایران مشاهده کرد).

,جنگل‌های زیبای جهان, جنگل,توصیه های سفر

این جنگل در بین کشورهای هندوستان و بنگلادش قرار گرفته و مناظر زیبای آن را در هیچ جای دنیا نمی‌توان مشاهده کرد. مهم‌ترین گونه جانوری موجود در این جنگل ببرهای مشهور آسیایی یا همان ببر بنگال است.

بیش از 300 گونه گیاهی به همراه تعداد زیادی از گونه‌های مختلف حیوانات در این جنگل ثبت شده‌اند. وجود پوشش گیاهی متنوع و گرمسیری به همراه صدها کانال آب شور که به دریا منتهی می‌شود در کنار ده‌ها رود و چشمه آب شیرین مجموعه‌ای بی‌نظیر و زیبا از بافت جنگلی را به وجود آورده‌اند که دیدن این مناظر می‌تواند آرزوی هر گردشگر دوستدار طبیعت باشد.

 

بخش گردشگری تبیان

برگرفته از جام جم

منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :