شوخی طبیعت با زمستان
زمستان است و وقت برف بازی و پرتاب گلوله برفی. گلوله برفی های دست ساز که بازارشان داغ است اما آیا می دانستید در دنیا مکانی وجود دارد که طبیعت هم به شکلی شیطنت آم

 

زمستان است و وقت برف بازی و پرتاب گلوله برفی. گلوله برفی های دست ساز که بازارشان داغ است اما آیا می دانستید در دنیا مکانی وجود دارد که طبیعت هم به شکلی شیطنت آمیز گلوله برفی می سازد و در گوشه ای تلنبار می کند؟

 

گلوله برفی هایی که طبیعت میشیگان می سازد معلوم نیست قرار است کجا مصرف شوند اما تبدیل به یکی از دیدنی ترین عجایب دنیا شده اند که گردشگران زیادی حاضرند در زمستان برای تماشای این بازی طبیعت، راهی دریاچه میشیگان شوند.

 دریاچه میشیگان یکی از دریاچه‌های بزرگ واقع در آمریکای شمالی است که در مرز ایالات متحده آمریکا با کانادا قرار گرفته است.

,برف, زمستان, دریاچه میشیگان,توصیه های سفر

این دریاچه که به خاطر طلوع و غروب های زیبا و البته موج های بلند گاه به گاهش مشهور و دیدنی شده است، زمستان های سرد، با این پدیده منحصر به فرد بیشتر از همیشه طرفدار پیدا می کند.

,برف, زمستان, دریاچه میشیگان,توصیه های سفر

اما طبیعت چگونه این گلوله های برفی را می سازد و به ساحل میشیگان پرتاب می کند؟ جواب، بر خلاف نتیجه ای که می بینیم، بسیار ساده است.

,برف, زمستان, دریاچه میشیگان,توصیه های سفر

 دمای پایین آب دریاچه و حرکت موج ها باعث می شود که برف های جمع شده شکل گلوله ای به خود بگیرند و کم کم در حاشیه دریاچه جمع شوند. طوری که اگر از دور منظره دریاچه را ببینید به نظر می رسد مروارید های سفید در حاشیه دریاچه جمع شده اند.

,برف, زمستان, دریاچه میشیگان,توصیه های سفر

 اما اگر دمای زیر صفر آب را تاب بیاورید و به زیر آب هم نگاهی بیندازید، خواهید دید که این مرواریدهای سفید یخی زیر آب هم جمع شده اند و سفیدی بی پایانی را شکل داده اند.

اما طبیعت چگونه این گلوله های برفی را می سازد و به ساحل میشیگان پرتاب می کند؟ جواب، بر خلاف نتیجه ای که می بینیم، بسیار ساده است. دمای پایین آب دریاچه و حرکت موج ها باعث می شود که برف های جمع شده شکل گلوله ای به خود بگیرند و کم کم در حاشیه دریاچه جمع شوند

مشابه این گوی های غلتان را می توانید در ساحل Koekohe نیوزیلند ببینند. گوی هایی که این بار از سنگ ساخته شده اند و به سنگ های مدور «موراکی» معروفند.

,برف, زمستان, دریاچه میشیگان,توصیه های سفر

محققان معتقدند که این سنگ ها درست با همان مکانیزمی ساخته می شوند که مرواریدهایی دریایی در اطراف یک ذره شنی به وجود می آیند! تجمع رسوبات در طول هزاران سال به دور یک هسته به گونه ای این توده های عظیم سنگی را به وجود می آورد که قطر بعضی از آنها به بیش از 3متر می رسد و بیشتر شبیه یک پدیده دست ساز هستند تا یک پدیده طبیعی.

,برف, زمستان, دریاچه میشیگان,توصیه های سفر

 

رستم زاد

بخش گردشگری تبیان

,برف, زمستان, دریاچه میشیگان,توصیه های سفر
سالانه هزاران گردشگر ماجراجو راهی سفر به نیوزلند می شوند تا عجیب ترین قلوه سنگ های دنیا را در ساحل Koekohe ببینند. سنگ های بزرگی که به شکلی باور نکردنی مثل دانه های یک تسبیح سنگی کنار هم ردیف شده اند؛ به همان گردی و به همان زیبایی!
منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :