پیزا به جز برج کج چه جاذبه‌های دیگری دارد؟
شهر پیزا, مرکز ایالت توسکانا در کشور ایتالیا است. دلیل شهرت این شهر برج کج آن است. البته دانشگاه باستانی آن نیز دلیل مهم دیگر جذب گردشگران از سراسر دنیاست. قدمت

شهر پیزا، مرکز ایالت توسکانا در کشور ایتالیا است. دلیل شهرت این شهر برج کج آن است. البته دانشگاه باستانی آن نیز دلیل مهم دیگر جذب گردشگران از سراسر دنیاست. قدمت دانشگاه شهر پیزا به قرن 12 میلادی می رسد.

 

برج کج پیزا (Leaning Tower)

برج پیزا، قدیمی‌ ترین برج جهان است. طول آن  85 متر و  14 هزار و 500 تن وزن دارد. این برج در دوره رنسانس ساخته شده است. حدود 176 سال ساخت این بنا طول کشیده است. گفته می شود، این برج هرساله 5/2 سانتی متر به سمت زمین کج می شود به طوری که شاید تا حدود 80 سال دیگر به طور کلی سقوط کند.برج پیزا، جزو میراث جهانی یونسکو به شمار می رود.

شاید جالب باشد بدانید این برج از ابتدا کج ساخته نشده است. یعنی طراحی و معماری آن به این گونه نبوده است. هدف از ساخت این برج، قرار دادن ساعت بزرگی بر بالای آن بوده است. اما این بنا بعد از مدتی به سمت زمین متمایل می شود و به همان حالت باقی می ماند.

در حال حاضر برج پیزا حدود 55 متر ارتفاع دارد. برای دیدن از این برج باید بلیط تهیه کنید. ساعات بازدید از این جاذبه گردشگری در ماه های آوریل تا سپتامبر، از 8 صبح تا 7 و نیم بعدازظهر  و در ماه های مارس تا اکتبر، بین 9 صبح تا 4 و نیم بعدازظهر است.

برج کج پیزا از سنگ ها مرمر سفیر رنگ ساخته شده است. قطر پایه برج حدود 16 متر است. ارتفاع آن نیز حدود 56 متر است.قطر داخلی آن تقریبا نصف قطر خارجی یعنی 5/7 متر است. تمایل و کج بودن برج به زمین نیز حدود 5.5 درجه نسبت به زمین است که معادل 4.5 متر است.

این برج از ابتدا کج ساخته نشده است. یعنی طراحی و معماری آن به این گونه نبوده است. هدف از ساخت این برج، قرار دادن ساعت بزرگی بر بالای آن بوده است. اما این بنا بعد از مدتی به سمت زمین متمایل می شود و به همان حالت باقی می ماند

این بنا 8 طبقه دارد و نمای آنها از مرمر سفید است. ورودی برج مجسمه های زیبایی از حیوانات دارد. برج کج پیزا در پشت کلیسای بزرگ شهر پیزا واقع شده است و در طبقه هشتم آن، ناقوس بزرگی قرار دارد. این ناقوس حدود 5/3 تن وزن دارد. برای رفتن به طبقه هشتم باید از پله های مارپیچ کمک بگیرید که 294 تا هستند.

 

باغ گیاه شناسی (Orto Botanico di Pisa)

باغ گیاه شناسی شهر پیزا در دانشگاه این شهر واقع شده است. این باغ از جمله قدیمی ترین باغ های بوتانیک جهان به شمار می رود. این باغ در سال 1543 میلادی توسط یک شهروند گیاه شناس و پزشک اهل پیزا به نام «لوکا قینی» کشف شده است.

این باغ یکی از اصلی ترین قسمت های دانشگاه پیزا است و مرکز گیاه شناسی و مطالعات گیاه پزشکی در وسط آن ساخته شده است. باغ گیاه شناسی پیزا در روزهای یکشنبه و تعطیلات رسمی تعطیل است. در دیگر روزهای هفته بین ساعت های 8:30 تا یک بعدازظهر، بازدید برای عموم آزاد است.

حدود 140 گونه مختلف گیاهان در باغ گیاه شناسی پیزا وجود دارند. این گیاهان خاصیت درمانی و طبی نیز دارند. یک گونه گیاهی بسیار قدیمی به نام میرتوس کامیونیز نیز در این باغ یافت می شود. در سال 1563 میلادی، این باغ تغییر محل داد و به نزدیکی سانتا ماریا در نزدیکی رودخانه که در حال حاضر مدیشن آرسنال نامیده می شود، منتقل شد. در سال 1591 میلادی، برای بار دوم محل این باغ تغییر داده شد و به محل کنونی خود منتقل شد. در میان سازه های قدیمی که این باغ دارد،گلخانه فلزی و آهنی آن قدیمی ترین آنهاست.

,شهر پیزا, برج کج, پیزا,توصیه های سفر

 

گورستان مقدس (Campo Santo)

کامپوسانتو به معنای گورستان مقدس است. این گورستان روی خاک مقدس که از گولگوتا آورده شده، ساخته شده است و محلی برای کفن و دفن افراد سرشناس و درجه بالای شهر پیزا است. این گورستان در شمال کلیسای جامع واقع شده است. کامپوسانتو،  جزو میراث جهانی یونسکو است.

گورستان مقدس پیزا، دیواری مستطیلی شکل از جنس مرمر دارد و به سبک گوتیک طراحی و ساخته شده است. در بخش از این بنای مستطیلی بزرگ، سقفی به شکل گنبد وجود دارد. دیوارهای داخلی حیاط پشتی بنای گورستان، با پنجره های متعددی پوشیده شده است. این پنجره ها، هرگز با هیچ شیشه ای پوشیده نشده اند. در طول جنگ جهانی دوم، بسیاری از مقبره ها گم شدند اما هنوز 84 مقبره قدیمی از سال های 300 پیش از میلاد مسیح باقی مانده است. بقیه بناهای تاریخی این گورستان شامل سنگ قبرهایی با نقش های برجسته و طراحی نئوکلاسیک هستند.

در اوایل قرن 14 میلادی، تعدادی مجسمه از رم به گورستان مقدس پیزا آورده شدند. این مجسمه ها در حال حاضر، جزو بهترین مجموعه های هنری و هنر کلاسیک اروپا به شمار می روند و بهترین نمونه های هنر کلاسیک و دوران رنسانس و قرون وسطی که ارزش تاریخی و باستانی زیبادی دارند. هنوز چند نقاشی و مجسمه  اصلی از زمانهای قدیم در این گورستان باقی مانده است که برای گردشگران بسیار جذاب و دیدنی است. یکی از برجسته ترین و مهم ترین آنها در شمالی ترین گالری این بنا قرار دارد. این اثر به قرن 14 میلادی تعلق دارد و نشان دهنده داستان پیروزی مرگ است. البته هنرمند این اثر باشکوه ناشناخته است.

,شهر پیزا, برج کج, پیزا,توصیه های سفر

 

کلیسای جامع پیزا

کلیسای جامع پیزا که با نام دومو د پیزا نیز شناخته می شود، یکی از شاهکارهای معماری ساخته شده در زمان رنسانس در شهر پیزا به شمار می رود. این کلیسا درست در پشت برج کج پیزا واقع شده است و به لحاظ معماری زیبایش، سالانه گردشگران فراوانی را به سمت خود می کشاند. این اثر تاریخی، در سال 1987 میلادی به عنوان یکی از میراث های جهانی یونسکو معرفی شد.

کلیسای جامع پیزا، نمای مرمرین دارد و به سبم رمانسک طراحی و ساخته شده است. کلیسای جامع، چهار ردیف  طاق های پشت سر هم و سه درب ورودی برنزی وجود دارند. در بالای این طاق های درب ورودی، ردیف های دیگر طاق های بالای درب، با ستون هایی مستحکم شده اند و باز هستند. در تابستان ها، از درب اصلی برای ورود و خروج بازدیدکنند ها استفاده می شود. این درب در سال 1595 میلادی در اثر آتش سوزی از بین رفت و دوباره بازسازی شده است. در سه فصل دیگر، از درب سمت چپ که به برج کج پیزا نزدیک است برای ورود و خروج استفاده می شود.

داخل کلیسای جامع نیز طراحی زیبایی دارد و با آثار هنری باقی مانده از دوران رنسانس تزیین شده است. در این کلیسا همچنین مقبره امپراطور هنری هفتم نیز قرار دارد. از دیگر آثار هنری موجود در این کلیسا باید به  منبر جیوانی پیزانو اشاره کرد. این منبر به عنوان یکی از شاهکارهای هنری زیبا شناخته می شود. در کنار این منبر لامپ معلقی از جنس برنز ساخته شده است. ورودی این کلیسا توسط فرشته هایی از جنس برنز تزیین شده است. بالای ورودی نیز اثر هنری آندره دل سارتو به نام «اگنس سنت با بره اش» قرار داده شده است. این اثر به سبک رنسانس طراحی شده است و نمای بسیار زیبایی دارد.

 

بخش گردشگری تبیان

برگرفته از برترین ها

,شهر پیزا, برج کج, پیزا,توصیه های سفر
برای دیدن شهری که قلبش با آب می‌تپد لازم نیست راه دوری تا ایتالیا و ونیز بروید. این شهر نزدیک شماست. در خوزستان؛ شوشتر.
منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :