ایمن سفر کنید !
سفر به سیر سفر سیر و سفر سیر و سفر رویال سفر سفر کارت کارت سفر وقتی قرار است یک سفر هوایی داشته باشید, باید قانونمندتر رفتار کنید و در چهارچوب باشید. چون فرودگا

 

وقتی قرار است یک سفر هوایی داشته باشید، باید قانونمندتر رفتار کنید و در چهارچوب باشید. چون فرودگاه و هواپیما جزو اماکن استراتژیک هر کشور به حساب می آیند و از آنجایی که سفر شما از زمان ورودتان به سالن فرودگاه آغاز می‌شود، باید قوانین را بدانید و آنها را کاملا رعایت کنید.

اولین قدم تحویل بارها به قسمت مخصوص دریافت کارت پرواز است. اگر فرصت دارید، قبل از رفتن به قسمت تحویل بار، مبلغ عوارض خروجی را پرداخت کنید و فیش مربوطه را آماده نگه دارید و چمدان خودتان را در قسمت بسته‌بندی با سلفون‌های مخصوصی که در فرودگاه ارائه می‌شود، بسته‌بندی کنید. این‌گونه از چمدان خود محافظت بیشتری می‌کنید.

سعی کنید حتما نشان یا علامتی روی چمدان داشته باشید که البته برای این کار می‌توانید از برچسب‌های مخصوص شرکت‌های هواپیمایی استفاده کنید و نام و نشانی و مقصد خودتان را همراه شماره پاسپورت روی آن یادداشت کنید؛ اما قبل از بسته‌بندی مطمئن باشید که وزن چمدان شما غیرمجاز نباشد، چون مجبور خواهید شد بسته‌بندی را دوباره باز کنید.

هرگز به درخواست افرادی که از شما می‌خواهند بسته یا ساکی را در فرودگاه مقصد به شخصی تحویل دهید یا به دلیل اضافه بارشان قصد دارند یکی از ساک‌های خودشان را روی بار شما بگذارند، جواب مثبت ندهید. اگر اخبار را خوانده باشید هرساله تعداد زیادی از مسافران به همین دلیل دچار مشکلات جدی و ناگواری می‌شوند.

با قبول کردن چمدان یا هر بسته‌ای از دیگران، مسوولیت مربوط به محتویات آن به عهده شما خواهد بود و در صورت بروز هرگونه مشکلی، شما مالک آن شناخته می‌شوید.

پس از دریافت کارت پرواز به‌سرعت گیت خروجی برای سوار شدن به هواپیما را پیدا کنید. بعد از آن اگر قصد گشت و گذار در فروشگاه‌ها را دارید از فرصت باقیمانده استفاده کنید، اما از ساعت غافل نشوید.

اگر به زبان انگلیسی یا به زبان محلی مقصد تسلط ندارید و از پروازهای خارجی استفاده می‌کنید، یک کتاب راهنما همراه ببرید. مهمانداران هر شرکت هواپیمایی هم وظیفه دارند به مناسب‌ترین روش شما را راهنمایی کنند و هرگز از این کار خسته نخواهند شد. پس، از سوال کردن خجالت نکشید؛ چون در صورت بروز هر مشکلی به دلیل ندانستن، بیشتر عذاب خواهید کشید.

معمولا برای تسریع کار، فرم‌های گمرکی در هواپیما بین مسافران توزیع می‌شود. سعی کنید آنها را با دقت کامل کنید و اگر فکر کردید که مشکلی برای پر کردن آنها دارید، از مهماندار بخواهید به شما کمک کند. این اطلاعات هنگام خروج شما از قسمت گمرک فرودگاه مبنای محاسبه ماموران قرار می‌گیرد. اگر اختلافی بین اطلاعات درج شده و واقعیت باشد، شما با مشکل مواجه خواهید شد. بنابراین فرم‌ها را درست و به‌دقت پر کنید.

پس از پیاده شدن از هواپیما و عبور از قسمت کنترل گذرنامه‌ها، شما باید وسایل خودتان را تحویل بگیرید که با توجه به بزرگی فرودگاه‌ها ممکن است چندین نوار نقاله برای این کار در نظر گرفته شده باشد. بنابراین سریع شماره پرواز خودتان را روی تابلوهای این نوارهای نقاله پیدا کنید و منتظر بمانید تا چمدان خود را تحویل بگیرید.


قوانین گمرکی

مقولات گمرکی هر کشوری متفاوت است و لزوماً قوانین گمرکی کشور مبدا و کشور مقصد یکسان نیستند. طبق قوانین ایران، اگر شما از یک سفر خارجی به کشور (فرودگاه امام خمینی) بر می گردید، علاوه بر وسایل شخصی، می‌توانید طبق قوانین گمرک ایران تا سقف 8ظ دلار سالانه کالای نو وارد ایران کنید؛ البته به شرط این که هدف تجاری نداشته باشید. در مورد اضافه‌بار، مانند مسافر خروجی، شرکت هواپیمایی مسافر بابت بار بیش از حد مجاز با توجه به شرایط خود، هزینه‌ حمل و نقل اضافه‌بار را از مسافر می‌گیرد. عموماً مقدار بار مجاز همراه هر مسافر بین 2ظ تا 3ظ کیلوگرم است. البته معیار ارزیابی در گمرک، ارزش کالاست و ربطی به وزن بار ندارد.


برگرفته از زورق، جام جممنبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :