جاذبه‌های ناشناخته ایران
برج قربان, جاذبه‌های ناشناخته ایران, شهر سی‌سخت ,دیدنی های شهر سی‌سخت ,جاذبه های گردشگری شهر سی‌سخت ,آثار تاریخی شهر سی‌سخت ,مناظر طبیعی شهر سی‌سخت ,استان شهر

شیراز را به تخت‌جمشید و حافظیه و شاهچراغش می‌شناسیم، یزد را به بادگیرهای سرو مانندش، اصفهان را به چهل‌ستون شگفتش و تبریز را هم به بازار رویایی‌اش؛ اما بسیاری از دیدنی‌های این شهرها پشت شهرت این جاذبه‌ها پنهان شده‌ است. این جاذبه‌ها گاهی آنقدر شگفت‌ است که نه‌تنها با جاذبه‌های مشهور آن قدرت برابری دارد، بلکه بسیاری از آنها کهن‌تر و عظیم‌تر و زیباتر هستند. به سراغ 10 جاذبه گردشگری در ایران رفته‌ایم که تنها به این دلیل که مشهور نیستند، دیده نشده‌اند.

 

برج قربان؛ مهد تمدن

یکی از جاذبه‌های ناشناخته همدان، برج قربان در محله زندی‌ها نزدیک دبیرستان ابن سیناست. این بنا از یک برج 12 ضلعی آجری با گنبد هرمی‌شکل 12 ترک آجری تشکیل شده و روی طاق سردابه این برج سنگ‌نوشته‌ای وجود دارد که قدمت آن به سال 1009 هـ.ق می‌رسد. بعد از دیدن این برج می‌توانید با تله‌کابین بالاتر رفته و از میدان میسان گذشته و از آبشار و کتیبه‌هایی که نشان از فرهنگ و تمدن ایران دارد هم دیدن کنید.

شهر سی‌سخت؛ نگین دنا

سی‌سخت یکی از شهرهای کهگیلویه و بویراحمد در جنوب غربی ایران است که در 35 کیلومتری شهر یاسوج جا خوش کرده است. با آبشارها، چشمه‌ها، کوه‌ها و دریاچه‌هایی که شاید در هیچ جای دنیا نمونه آن را هم نیز ندیده باشید.

آبشارهای خروشان مانند آبشار ناری و کوه‌گل که از جمله مهم‌ترین آبشارهای سی‌سخت است. بزرگ‌ترین و پرآب‌ترین چشمه در سی‌سخت قرار دارد که به چشمه «میشی» معروف است که در پایین گردنه بیژن قرار گرفته و آب آن زمین‌های زراعی ده بزرگ سی‌سخت را آبیاری می‌کند. چشمه سردو، چشمه تاگی و چشمه طوف مشرف بر شهر توریستی سی‌سخت هستند.

برج قربان, جاذبه‌های ناشناخته ایران, 
شهر سی‌سخت ,توصیه های سفر

این چشمه‌ها در مسیر صعود به قله دنا قرار دارند و در تمام فصول سال دارای آبی گوارا و خنک هستند.از آنجا که سی‌سخت در دامنه دنا از رشته‌کوه‌های زاگرس واقع شده است، اطراف آن را کوه‌هایی زیبا از جنگل بلوط با پوشش خاص طبیعی فرا‌گرفته است.

کردخورد؛ تالاب‌زیبایی‌

تالاب کردخورد که آق‌گل نیز نامیده می‌شود در نزدیکی روستایی به همین نام و در جنوب دشت نهاوند قرار گرفته است. پوشش گیاهی خاص و زیبای این تالاب به همراه وجود کوهی به نام کت در کنار آن چهره‌ای زیبا و شگفت‌انگیز از طبیعت را به‌نمایش گذاشته است. این تالاب زیستگاه پرندگان زیبایی مثل فلامینگو، مرغ باران، حواصیل، آب‌چلیک، گونه‌های مختلف اردک، غاز و کاکایی است. توصیه می‌کنیم در پایان زمستان و آغاز بهار به این شهر سفر کنید و دیدن تالاب کردخورد را نیز از یاد نبرید.

برج قربان, جاذبه‌های ناشناخته ایران, 
شهر سی‌سخت ,توصیه های سفر

سِرو؛ مرز زیبایی

شهر سرو در 55 کیلومتری و در شمال غربی شهر ارومیه قرار گرفته ‌است. سرو شهری مرزی است و حالتی گمرکی و ترانزیتی دارد. سرو به دلیل قرار گرفتن در نزدیکی کوه‌های بلند مرزی دارای آب و هوایی سردسیر و کوهستانی است و منطقه‌ای بکر و زیبا به حساب می‌آید. مرز سرو یکی از دروازه‌های کشور ترکیه هم هست. در مسیر منتهی به مرز تک مغازه‌هایی دیده می‌شود که به آن بازارچه مرزی می‌گویند، اما بازارچه مرزی اصلی روبه‌روی پمپ بنزین در همان نزدیکی است که از 2 قسمت تشکیل شده که سمت چپ آن مخصوص کفش و سمت راست این بازارچه ویژه لباس است. علاوه بر دیدن این منطقه زیبا و پردرخت می‌توانید خریدهای عید را نیز از این بازار انجام دهید.

برج قربان, جاذبه‌های ناشناخته ایران, 
شهر سی‌سخت ,توصیه های سفر

سُنقر؛‌مرغی‌شکاری

شهر سنقر در 85 کیلومتری شمال شرقی کرمانشاه قرار دارد. اطراف‌ سنقر را رودخانه‌، سبزه‌زار، باغات‌ و بیشه‌زار فراگرفته است قله‌ کوه‌های آن تا اواخر تابستان از برف‌ می‌درخشد و از جهات طبیعی دارای‌ ارزش‌های جهانگردی است. در دوران سلجوقیان این شهر دارای مرغی شکاری به‌نام سنقر بوده که فقط در این شهر وجود داشته و در هیچ جای ایران این گونه وجود نداشته است. به همین دلیل نام این شهر را سنقر گذاشته‌اند.

برج قربان, جاذبه‌های ناشناخته ایران, 
شهر سی‌سخت ,توصیه های سفر

غارهای آوازکبوتر در جاده سنقر ـ کرمانشاه، قلعه بزه‌رود در روستای بزه‌رود و گور دخمه دربند در سنقر از جمله مکان‌های تاریخی و دیدنی شهرستان سنقر به شمار می‌آیند. اما بد نیست در این میان سری به سراب سنقر ـ که در 5 کیلومتری جاده سنقر به کرمانشاه و در مجاور روستای تازه‌آباد قرار دارد ـ بزنید. آب این سراب دیدنی از زیر کوه سراب به سرعت و با فشار به صورت فواره بیرون می‌ریزد و در زمستان‌ها گرم و در تابستان‌ها سرد است. آب گوارای این سراب، آب آشامیدنی روستاهای اطراف را تامین می‌کند و سپس به رودخانه قره‌سو می‌ریزد.

غار کَلماکره؛ ششمین گنجینه بزرگ جهان

استان لرستان جاذبه‌های طبیعی فراوانی دارد که می‌توان از جمله آنها به آبشار آب سفید، آبشار بیشه، پل شکسته و پل کشکان، دریاچه شط تمی و غارکوگان اشاره کرد که شاید بسیاری از این نقاط زیبا را دیده باشید اما این بار غاری زیبا که از دیدها پنهان شده است مسافران را به سمت خود می‌کشاند.

برج قربان, جاذبه‌های ناشناخته ایران, 
شهر سی‌سخت ,توصیه های سفر

غار کلماکره در شرق یکی از آخرین کوه‌های شهرستان پلدختر قرار گرفته است. پیشانی غار 5‌/‌1 متر جلوتر از پایین دهانه آن است و به همین دلیل این غار از دیدها پنهان است. اما در سال‌هایی نه چندان دور چوپانی این غار را پیدا کرد و توانست ششمین گنجینه بزرگ جهان را از آن ایران کند که بسیاری از اشیای به جای مانده از دوره هخامنشیان (که در موزه‌های خارج از کشور نگهداری می‌شود) از این غار شگفت‌انگیز بیرون آمده است.

کَهَک و وشنوه؛ تاریخ به روایت غار

علاوه بر دیدن و خرید از بازار سنتی قم که به محض ورود به شهر بوی عطر آن به مشام می‌رسد و سال‌هاست میزبان مسافرانی است که سوهان و مهر و سجاده می‌خرند سری هم به دریاچه نمک بزنید که زیبایی مسحورکننده‌ای دارد. این دریاچه بخشی از کویر نمک است که در شرق قم واقع شده و فقط زمستان‌ها آب دارد. حضور ورقه‌های نمک و برداشت آن که از اوایل تابستان در منطقه جنوبی این دریاچه آغاز می‌شود، زیبایی خاص خود را دارد. دریاچه حوض سلطان نیز یکی از معروف‌ترین دیدنی‌های این شهر است.

برج قربان, جاذبه‌های ناشناخته ایران, 
شهر سی‌سخت ,توصیه های سفر

اما زیباترین نقطه قم در 60 کیلومتری این شهر در کوه اردهال است که 4 غار در این نقطه وجود دارد که در داخل یکی از آنها به نام غار وشنوه


منبع تبیان

گردآوری ایران شناسی آکاایران
منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :