همه پیست‌هایی که می‌توان در آن اسکی کرد
آلوارس بزرگ ترین پیست ایران,پیست اسکی خور,پیست اسکی سپیدان,پیست اسکی چلگرد,پیست اسکی پیام,پیست اسکی کوهرنگ,پیست اسکی دنا,پیست اسکی شمشک,پیست اسکی دربندسر,پیست ا

نه قدمت یک قرنی اسکی در ایران و نه حتی حجاری‌های پیدا شده از اسکی روی کشفیات کهن، هیچ کدامشان دلیلی نیست تا این ورزش را مفرح بنامیم. دلیل اصلی لذت از این ورزش در ترکیب دو بازی نوستالژیک کودکی در همه ما نهفته است، یکی برف بازی دومی سُر خوردن!

اسکی در ایران بیش از صد سال رونق دارد. فدراسیون این ورزش هم در روزهای پرالتهاب دهه 20 ایران تشکیل شده است و همین نشان می دهد ایران از گذشته تا به حال محل خوبی برای اسکی بازی بوده است. وجود پیست های گوناگون و مختلف در چهارگوشه ایران هم موید همین نکته است. پیست هایی که برخی شان استانداردهای جهانی را هم دارند و می توانند میزبان مسابقات جهانی باشند. اینها همه به کنار، این پیست ها یکی از مکان هایی هستند که بهترین اوقات یک آخر هفته را می توانند برای شما رقم بزنند، اوقاتی با بوی دوران کودکی و لذت شیرین برف بازی.

بنابراین اگر تا به حال راهی پیست های بین المللی ایران نشده اید، توصیه می کنیم از روزهای باقیمانده زمستان استفاده کنید و از سرمای زمستان امسال بهره ببرید و لذت سُرخوردن بر دامنه های برفی را تجربه کنید.

اسکی حتما وسایل گران قیمتی نمی خواهد، البته اگر دستتان به دهانتان می رسد و می توانید برای این ورزش هزینه کنید چند میلیونی برای خرید لوازم و ابزارش کنار بگذارید، اما اگر نمی توانید، با یک تیوپ لاستیکی هم اوقات خوش ـ و البته پرخطری ـ را برای خودتان می توانید فراهم کنید.

زمستان پربرف امسال اما رونق تازه ای به پیست های ایران داده و بسیاری از مکان هایی که مدت ها از خشکسالی رنج می بردند رونق زمستانی گرفته اند مثل شیراز.

پس از بارش 37 سانتی متری برف در سپیدان، بازی و ورزش های زمستانی در پیست پولادکف این شهر رونق گرفته و بسیاری از اهالی شیراز شال و کلاه کردند و راهی این منطقه شدند. پیست های ایران اما بیشتر از اینها هستند و اتفاقا امکاناتی بیشتر از اسکی بازی هم دارند، به این مفهوم که شما می توانید با اعضای خانواده راهی این پیست ها شوید و از امکانات آن استفاده کنید، اما کجاهای ایران می توانید به این پیست ها دسترسی داشته باشید.

آلوارس بزرگ ترین پیست ایران,پیست اسکی خور,پیست اسکی سپیدان,توصیه های سفر

پیست اسکی شمشک

این پیست در 57 کیلومتری شمال شرق تهران و در نزدیکی روستای شمشک از توابع رودبار قصران شهرستان شمیرانات تهران واقع است. این پیست از مسیرهای لشکرک ـ زردبند و کرج ـ گچسر (فقط در فصل تابستان) قابل دسترسی است. بلندترین نقطه پیست 3050 متر و پست ترین نقطه آن 2550 متر از سطح دریا ارتفاع دارد. پیست اسکی شمشک، سال 1337 مورد بهره برداری قرار گرفت و سال 1375 با اصلاحاتی که به عمل آمد، از سوی فدراسیون جهانی اسکی به عنوان پیست بین المللی شناخته شد.

پیست اسکی سهند

پیست اسکی سهند در 39 کیلومتری جنوب شرقی شهر تبریز قرار دارد. این پیست که از امکاناتی همچون 12 دستگاه بالابر، هتل، مجموعه های آپارتمانی، ویلایی و اماکن ورزشی برخوردار است می تواند شش ماه از سال را میزبان دوستداران برف و اسکی باشد.

عمق برف های پودری این پیست گاهی تا چهار متر می رسد، اما با این حال، این پیست بهمن گیر نیست و برای انجام هر گونه ورزش زمستانی فضای مناسبی دارد.

آلوارس، بزرگ ترین پیست ایران

علاوه بر همه جاذبه های طبیعی، تاریخی، باستانی و تفرجگاه های بی شمار، سرعین امروزه با پیست اسکی آلوارس نیز به شهرت رسیده است و با خارج شدن از منطقه گردشگری تک قطبی، سالانه در فصل زمستان و تا اواسط تابستان نیز پذیرای جمع کثیری از علاقه مندان به ورزش های زمستانی است. از این رو پیست اسکی آلوارس که در 24 کیلومتری شهرستان سرعین و 12 کیلومتری روستای تاریخی آلوارس قرار دارد، اکنون با تجهیز و توسعه به بزرگ ترین پیست اسکی کشور از لحاظ وسعت تبدیل شده است.

اسکی حتما وسایل گران قیمتی نمی خواهد، البته اگر دستتان به دهانتان می رسد و می توانید برای این ورزش هزینه کنید چند میلیونی برای خرید لوازم و ابزارش کنار بگذارید، اما اگر نمی توانید، با یک تیوپ لاستیکی هم اوقات خوش ـ و البته پرخطری ـ را برای خودتان می توانید فراهم کنید

آلوارس بزرگ ترین پیست ایران,پیست اسکی خور,پیست اسکی سپیدان,توصیه های سفر

پیست اسکی پیام

پیست اسکی پیام در شهرستان مرند آذربایجان شرقی است. این پیست در منطقه ای روستایی و در بخش مرکزی شهرستان مرند و در دامنه ارتفاعات رشته کوه میشو واقع شده و از مرتفع ترین گردنه های حدفاصل تبریز به ماکو در استان آذربایجان غربی است. پیست اسکی پیام از قدیمی ترین پیست های کشور است که با توجه به موقعیت مناسب اقلیمی، زمستان های سرد و برف گیر، همچنین داشتن پیست اسکی خوب، سالانه عده کثیری از گردشگران داخلی و خارجی را جذب می کند.

پیست اسکی کوهرنگ

کوهرنگ دومین پیست اسکی چهارمحال و بختیاری است که بهترین پیست این استان هم به شمار می رود. این پیست سال 84 یکی از پیست های استاندارد کشور محسوب می شد و حتی می توان مسابقات بین المللی اسکی، مارپیچ کوچک و بزرگ را در آن برگزار کرد. در حال حاضر سه دستگاه تله اسکی به عنوان بالا بر در این پیست فعالیت می کند.

پیست اسکی دنا (کاکان)

پیست اسکی دنا یا کاکان در کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد و برای اسکی در این پیست باید به دامنه های زاگرس و قله دنا در 18 کیلومتری یاسوج سفر کنید؛ جایی نزدیک دهستان کاکان میزبان اسکی بازان سراسر کشور است. البته طول مفید این پیست 600 متر و عرض مفید آن 1500متر است. در این پیست سه دستگاه تله اسکی بشقابی به عنوان بالابر استفاده می شود. بهترین زمان اسکی در این پیست از اوایل دی تا اواخر اسفند است که ارتفاع برف حتی تا 3.5 متر نیز می رسد.

بخش گردشگری تبیان

برگرفته از جام جم


گردآوری ایران شناسی آکاایران
منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :