برترین ها: در این مطلب، عجیب ترین و بهترین خطوط آهن دنیا را معرفی کرده ایم که یا سرعت بالایی دارند یا سفر با آنها تفاوت ویژه ای بابقیه قطارها دارد. برخی از آنها تا اندازه ای پرسرعت هستند که می توانند با بیش از 400 کیلومتر در ساعت حر کت کنند. یعنی تصور کنید شهر مقصد شما در فاصله 500 کیلومتری باشد، آن وقت می توانید در عرض حدود یک ساعت به آنجا برسید. این خیلی هیجان انگیز و خوب است. البته این قطار در کشور ما نیست و چینی های چشم بادامی از سوار شدن آن لذت می برند.  

,متفاوت ترین خطوط آهن دنیا برای مسافرت عجیب ترین,خطوط آهن,گردشگری,توصیه های سفر


1. راه‌ آهن‌ مغناطیسى‌ تندرو شانگهای  - چین

با خط آهن اکسپرس شانگهای به هیچ عنوان دیر به مقصد نمی رسید. این ترن در صدر فهرست عجیب ترین خطوط آهن دنیا قرار گرفته است زیرا همه نیاز مسافران که سرعت است را برآورده می کند. بیشینه سرعت این قطار حدود 500 کیلومتر در ساعت است که واقعا ترسناک و عجیب به نظر می رسد. مگلِو شانگهای یکی از پرسرعت ترین قطارهای دنیا است که مسافران را در عرض ده دقیقه از فرودگاه بین المللی شانگهای به مترو مرکز شهر می رساند.

به عنوان مگلو، این قطار در مسیر مشخص خود در بستری از هوا در بالای ریل حرکت می کند. هیچ تماسی میان چرخ ها و ریل وجود ندارد. به این معنا که سیستم کلی  هرگز دچار اصطکاک نمی شود و همین مساله باعث شده است تا این نوع قطارها، سریع ترین قطارهای برقی دنیا باشند. بیشترین سرعت مجاز این قطار 430 کیلومتر در ساعت است.

,متفاوت ترین خطوط آهن دنیا برای مسافرت عجیب ترین,خطوط آهن,گردشگری,توصیه های سفر


سوار این قطار شدن تجربه فوق العاده ای به گردشگر می بخشد.  جالب است بدانید که کشور ژاپن نیز در حال آزمایش مگلو جدید L0  است که بتواند با سرعت 500 کیلومتر در ساعت حرکت کند. مگلو L0   تا سال 2027 میلادی به بهره برداری نخواهید رسید.

2. خط آهن اقیانوس هند - استرالیا

قطارهای خط آهن اقیانوس هند استرالیا نیز  بسیار تند و تیز هستند و نفس را در سینه حبس می کنند. این خط آهن تقریبا همه اطراف بخش جنوبی کشور را احاطه کرده است و هر هفته از سیدنی به پرث حرکت دارد. این قطار برای چنین مسافت طولانی که حدود 4 هزار و 350 کیلومتر است بسیار مناسب تر از قطارهای معمولی است. مسافر با قطار معمولی باید حدود 4 روز در مسیر باشد.  این سفر بسیار طولانی است.

,متفاوت ترین خطوط آهن دنیا برای مسافرت عجیب ترین,خطوط آهن,گردشگری,توصیه های سفر


بیش از درصد مردم استرالیا بیشتر در سواحل این کشور جمع می شوند و به همین دلیل، سفرهای بیش از 160 کیلومتر غالبا در این کشور پهناور دنیا صورت می پذیرد. با پنجره قطارهای خط آهن اقیانوس هند می توانید همه صحرای استرالیا را تماشا کنید.

3. خط آهن هیرام بینگام – پرو

نام این خط آهن پس از کشف مکانی به همین نام انتخاب شده است. این خط آهن شما را از مکانی در نزدیکی های Poroy به سمت قلعه ای در بالای کوه می رساند. البته این تنها خط آهنی نیست که چنین خدماتی دارد – ماچو پیچو نیز از دیگر سرویس هایی است که این امکان را برای مردم فراهم می کند. اما هیرام بینگام بسیار شیک و لوکس است. این خط آهن رستوران، کافه و فضای باز برای مشاهده منظره بیرون و راهنمای تور رایگان دارد تا به محض رسیدن به قلعه همه توضیحات تاریخی لازم را به شما بدهد.

4. ترن بامبو – کامبوج

این کوتاه ترین قطاری است که در اینجا معرفی می کنیم اما امکانات جالبی دارد. ترن بامبو از شمال غربی شهر باتامبنگ حرکت می کند. سرعت قطار 48 کیلومتر در ساعت است. برخلاف نام این خط آهن، قطار روی ریل های آهنی حرکت می کند اما کف آن از چوب های صاف بامبو تهیه شده است که به وسیله فلز به هم وصل شده اند.

,متفاوت ترین خطوط آهن دنیا برای مسافرت عجیب ترین,خطوط آهن,گردشگری,توصیه های سفر


این قطار برای حل مشکلات محلی ساخته شده است. در طول جنگ و روزهای ناپایدار، قطار کامبوج درست کار نمی کرد. برنامه حرکت های آن نامنظم بود و به طور دایم نیز از ریل خارج می شد و مشکلات بسیاری برای مسافران ایجاد می کرد. به همین دلیل، مردم محلی برای جابه جایی وسایل و مسافران به فکر چاره افتادند و این قطار که بیشتر شبیه گاری است را ساختند.

5. Orient-Express – اروپا

پاریس، ونیز، رم، پراگ، بوداپست، وین، استانبول: مسیرهایی هستند که خط آهن Orient-Express از پاریس تا استانبول طی می کند. همه این شهرها جزو زیباترین شهرهای اروپا هستند که همه بازدید از آنها را دوست دارند. این خط آهن از اواخر قرن 19 میلادی راه اندازی شده است و آن را شبیه گردباد و سفر با آن را شگفت انگیز می دانند. 

,متفاوت ترین خطوط آهن دنیا برای مسافرت عجیب ترین,خطوط آهن,گردشگری,توصیه های سفر


خط آهن Orient-Express ، از فرانسه و میان کوه های آلپ حرکت می کند و از مسیر ونیز به اروپای شرقی می رود و در انتها به پایتخت حکومت عثمانی می رسد. مسیر پاریس تا ونیز این خط آهن به طور دایم فعال است اما تور اروپاگردی آن هر سال یک بار اتفاق می افتد.

6. خط آهن صبای کالیفرنیا – ایالت متحده

California Zephyr، مسیر 4 هزار کیلومتری از سان فرانسیسکو تا ویندی سیتی را طی می کند. این خط آهن از میان دشت های میدل‌وست و کوه های راکی و سی‌یرا نوادا عبور می کند. سفر با این قطار این فرصت را به مسافر می دهد تا بیشتر مناطق آمریکای مرکزی را ببیند.  این خط آهن در سال 1949 میلادی تاسیس شده است.

7. خط آهن ترانس-سیبری – روسیه

خط آهن تندرویترانس-سیبری که به نام عقاب طلایی نیز شهرت دارد، بلندترین قطار این لیست است. این خط آهن مسافتی حدود 9660 کیلومتر را طی می کند و در طول مسیر خود، 8 منطقه زمانی را تحت پوشش خود دارد. سفر با این قطار از ابتدا تا انتهای مسیر حدود دو هفته طول می کشد. این قطار از مسکو حرکت می کند و تقریبا همه بخش های سیبری و توندرا را پوشش می دهد. بهای این قطار به هیچ وجه ارزان نیست اما امکاناتی که دارد و عبور از مناطق سردسیر و قطب شمال مسایلی هستند که در جای دیگر دنیا نمی توانید آنها را داشته باشید.

,متفاوت ترین خطوط آهن دنیا برای مسافرت عجیب ترین,خطوط آهن,گردشگری,توصیه های سفر


از جمله امکانات این قطار باید به صندلی های بخاری‌دار، سرویس و خدمات شبانه روزی و ... اشاره کرد. هزینه بلیت آن برای هر نفر 15 هزار دلار است.

8. برنینا اکسپرس – سوئیس و ایتالیا

در وب سایت این خط آهن نوشته شده است: «زندگی همیشه در یک مسیر مستقیم حرکت نمی کند. اگر قرار بود اینگونه باشد بسیار خسته کننده می شد. به خط آهن برنینا اکسپرس خوش آمدید: خط آهن پر پیچ و خمی که شما را از زمین تا کوه های برف گرفته در مسیر غیر خطی جابه جا می کند.»

این جملات بازاریابی یا تبلیغات نیستند، برنینا از شهر چور در سوئیس حرکت می کند و در آخر به شهر تیرانو در ایتالیا می رسد. خط آهن این قطار در کوه های برف گرفته و بسیار هیجان انگیز سوئیس است و از میان دره های و مناظر سرسبز و زیبا و آبشارهای فوق العاده جذاب عبور می کند.
سفر با این قطار تجربه اروپا گردی زیبایی را برای گردشگر به جا می گذارد.
منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :