دریاچه هایی برای آبتنی!
دریاچه زریوار در هشت کیلومتری غرب شهرستان مریوان,دریاچه خزر,دریاچه بر اثر,دریاچه در تابستان محل تفریح شنا و ماهیگیری,دریاچه با فاصله‌ای,دریاچه‌ها در میان کوه‌ه

کجاها آبتنی کنیم؟
از علاقه نوستالژیک ایرانی ها به دریاچه خزر که بگذریم دریاچه‌های فراوان دیگری هستند که می‌توانند به زیبایی دریاچه شمال باشند. شاید یکی از دلایل این علاقه عجیب جاده‌های جنگلی این منطقه هم باشد که مثلا در جاده‌های منتهی به دریاچه جازموریان از آن جنگل‌های شمال سراغ نداریم. اما زیبایی دریاچه‌های ایران آنقدر هست که ارزش یک بار دیدن را داشته باشد.
 با توجه به شرایط آب و هوایی ایران دریاچه‌های داخلی کشور به دو دسته دائم‌ و فصلی تقسیم می‌شوند. دریاچه‌های دائم بیشتر در نواحی مرطوب و نیمه مرطوب البرز، آذربایجان، کردستان و زاگرس پراکنده‌اند، اما دریاچه‌های فصلی در بخش انتهایی دهانه رودها و سیلاب‌های نواحی مرکزی و شرقی قرار گرفته‌اند.
 هامون جازموریان ـ سیستان
دریاچه فصلی هامون جازموریان حدودا در 150 کیلومتری غرب ایرانشهر قرار گرفته است. سطح این دریاچه تقریبا 350 متر بالاتر از آب‌های آزاد است.
مساحت هامون حدود 1097 کیلومتر مربع است که به دلیل شرایط خاص آب و هوایی و تبخیر شدید، در بیشتر طول سال به کفه‌ای نمکی و گلی تبدیل می‌شود. در مواقع آبگیری مساحت این دریاچه گاه به 3300 کیلومترمربع نیز افزایش یافته است.
 رودها و آبراهه‌های دائم‌ و موقت بسیاری به دریاچه هامون می‌ریزند که هلیل رود، بمپور و چشمه عروس مهم‌ترین آنها به‌شمار می‌روند.
آب بیشتر این رودها شیرین است ولی در طول مسیر به دلیل انحلال و ترابری شور می‌شوند؛ به همین دلیل آب دریاچه هامون‌جازموریان شور است. هر چند این دریاچه از بی‌آبی رنج می‌برد، اما این حکایت تازه‌ای برای این دریاچه صبور نیست.

 

  دریاچه مهارلو ـ فارس
دریاچه مهارلو در حدود 18 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان شیراز است. نام این دریاچه در گذشته الجانکان بوده است. مساحت دریاچه مهارلو 257 کیلومترمربع است که در سال‌های پرآبی تا 280 کیلومترمربع نیز اندازه‌گیری شده است.
گستره حوضه آبگیر این دریاچه بیش از 500 کیلومترمربع است. ارتفاع دریاچه مهارلو 1460 متر از سطح آب‌های آزاد است و عمق آن نیم‌متر برآورد شده است. آب این دریاچه از سرشاخه‌های رودخانه پل فسا که از کوه‌های قبله در جنوب غربی شیراز سرچشمه می‌گیرد، تامین می‌شود.
تعدادی چشمه‌های آب شیرین زیرزمینی که از سازندهای زیر دریاچه سرچشمه می‌گیرند نیز بخشی از آب دریاچه مهارلو را تامین می‌کنند و در تعدیل میزان شوری آب موثر هستند.

 

آبتنی کردن,شنا کردن

   دریاچه‌های تار و هویر ـ تهران
دریاچه‌های تکتونیکی تار و هویر در 30 کیلومتری شرق شهرستان دماوند و حدود 75 کیلومتری شرق تهران قرار دارند. این دو دریاچه با فاصله‌ای 600 متری در کنار یکدیگر واقع شده‌اند.‌ سطح دریاچه‌های تار و هویر 2900 متر بالاتر از سطح آب‌های آزاد برآورد شده است و آب آنها جزو آب‌های شیرین کوهستانی البرز مرکزی ـ شرقی محسوب می‌شود.
این دریاچه‌ها در میان کوه‌های بلندی قرار گرفته‌اند.‌کوه‌های سیاهچال و شاه‌نشین در شمال و زرین‌کوه در جنوب آنها قرار دارند. به دلیل آب و هوای کوهستانی، این دو دریاچه در تابستان محل تفریح، شنا و ماهیگیری است.
آب دریاچه درفصول مختلف سال بسیار سرد وهمواره در معرض ورزش بادهای غربی است.طول دریاچه تار دردرازترین نقطه به حدود5/1 کیلومتر می رسد وماهی قز ل آلای خال قرمز وچندنوع ماهی دیگری به وفور درآن یافت می شود.

 

دریاچه های ایران

  دریاچه زریوار ـ کردستان
دریاچه زریوار در هشت کیلومتری غرب شهرستان مریوان قرار دارد. این دریاچه یکی از دریاچه‌های آب شیرین کوهستانی است که در مجاورت کوه‌های زاگرس واقع شده است.
مساحت دریاچه زریوار حدود 5‌/‌8 کیلومتر مربع و سطح حوضه آبگیر آن تقریبا 150 کیلومترمربع است. این دریاچه بر اثر یک فرونشست محلی ایجاد شده که مهم‌ترین دلیل آن دو گسل طولی هم‌روند در دو طرف شرقی و غربی آن است. کوه‌های بلند مجاور زریوار که تا 1500 متر نیز ارتفاع دارند، سراسر پوشیده از جنگل است بر این اساس چشم‌انداز‌های طبیعی بکر و زیبایی در این منطقه دیده می‌شود.
آب دریاچه زریوار از رودهایی چون چم‌زریوار و چم قزلی به همراه چشمه‌های زیردریاچه‌ای تامین می‌شود.

 

آبتنی کردن,شنا کردن,دریاچه های ایران

 حوض‌سلطان ـ قم
دریاچه حوض سلطان در90 کیلومتری جنوب غربی تهران و حدود 35 کیلومتری شمال شهر قم قرار گرفته است. بلندی این دریاچه از سطح دریا 806 متر است و از دو قسمت تشکیل شده که به وسیله یک آبراهه باریک به هم متصل می‌شوند.
در واقع دریاچه حوض سلطان از دو چاله جدا از هم پدید آمده است که یکی حوض سلطان و دیگری مره نامیده می‌شود. آب این دریاچه از رود شور و قره چای به همراه هرزآب‌های فصلی کوه‌های اطراف تامین می‌شود.
 نحوه آبگیری دو حوض این دریاچه به این ترتیب است که ابتدا آب وارد حوض مرّه می‌شود و پس از پر شدن توسط آبراهه به حوض سلطان سرریز می‌شود. هر دو قسمت دریاچه حوض سلطان در مرکز با پوسته نمکی پوشیده شده ‌است که حدود 24 درصد از مساحت آنها را تشکیل می‌دهد.

 

آبتنی کردن,شنا کردن,دریاچه های ایران

  دریاچه پریشان ـ فارس
دریاچه پریشان یا فامور در 15 کیلومتری جنوب شرقی کازرون و حدود 100 کیلومتری غرب شیراز قرار گرفته است. این دریاچه در فرونشستی کم‌عمق شکل گرفته و در پیرامونش کوه‌های نسبتا بلندی وجود دارد. کوه‌های فامور در شمال و شرق، کوه‌های سربالش در جنوب و جنوب شرقی و غرب دریاچه مهم‌ترین آنها به شمار می‌روند.


گردآوری ایران شناسی آکاایران
منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :