ترکیه محبوب جهانگردان آلمانی‌ و ایرانی

 سواحل کنیاآلتی در آنتالیاایرانی‌ها پس از آلمانی‌ها و روس‌ها بیشترین تعداد جهانگردان خارجی در ترکیه را دارند. درباره‌ی انگیزه‌ی مسافرت آلمانی‌ها و ایرانی‌ها دویچه وله با سخنگوی شرکت توی و مسئول یک شرکت توریستی ایرانی در ترکیه گفت‌وگو کرده است...

رچه شرکت‌های آلمانی تاکنون آمار دقیقی از تعداد توریست‌های خود به ترکیه ارائه نداده‌اند، اما تائید می‌کنند که مراکز توریستی ترکیه امسال یکی از محبوب‌ترین هدف‌های جهانگردان آلمانی بوده است. به گفته سخنگوی شرکت توی، بزرگترین شرکت گردشگری آلمان، ترکیه یکی از ۳ کشور محبوب مسافران این شرکت بوده است. وی تائید کرد که توریست‌های آلمانی به‌دنبال  حوادث تونس و مصر، اکنون مسافرت به ترکیه را ترجیح می‌دهند.

تعداد مسافران ایرانی‌به ترکیه نیز امسال افزایش یافت. هم اینک گردشگران ایرانی، به لحاظ تعداد از رتبه چهارم به مقام سوم رسیده‌اند و آنتالیا برای ایرانی‌ها نیز محبوب‌ترین نقط‌ه‌ی توریستی ترکیه است.

آلمانی‌ها هم امسال بیشترین سفر را به "آنتالیا" داشته‌اند. مسافرت به استانبول هم بنابه گفته‌ی مسئولین شرکت توی امسال افزایش چشمگیری داشته است. شرکت توی   TUI با ۶۵ هزار کارمند، یکی از بزرگترین شرکت‌های مسافرتی اروپا محسوب می‌شود. توی در قاره‌ی اروپا بیش از ۳۵۰۰ آژانس‌مسافرتی دائر کرده و بیش از ۱۴۰ هواپیمای اختصاصی در اختیار دارد. علاوه بر آن، این شرکت صاحب ۲۴۰ هتل نیز هست. سخنگوی توی به دویچه وله گفته است که این شرکت در ترکیه امسال نیزهتل‌های خود را افتتاح خواهد کرد.

ترکیه به‌جای مصر و تونس

خانم کاترین شپیشالا Kathrin Spichala، سخنگوی شرکت توریستی آلمانی توی به دویچه وله می‌گوید: «ترکیه به دلیل هتل‌های مدرن، ارزان و منطبق با خواست‌های آلمانی‌ها، حتی بیشتر از اسپانیا محبوب مسافران آلمانی بود». سخنگوی شرکت توی دلیل افزایش میزان مسافرت آلمانی‌ها به ترکیه را چنین توضیح می‌دهد: « ترکیه از موقعیت بحرانی شمال آفریقا بیشترین سود را برده و توریست‌هایی که پیش از این به مصر و تونس سفر می‌کردند، اکنون به ترکیه مسافرت می‌کنند». 

مسئولین این شرکت پیش از این به دویچه وله گفته بودند که هر سال بیش از ۵۰۰ هزار گردشگر آلمانی به تونس و حدود ۱ میلیون نفر به مصر مسافرت می‌کردند. اما امسال تعداد آن‌ها کاهش پیدا کرده و یکی از گزینه‌های مسافران آلمانی ترکیه بوده است.

ترکیه برای ایرانی‌ها هم ارزان است

آقای یوکسلن، صاحب شرکت ایرانی که در زمینه‌ی توریسم و جهانگردی ایرانیان در ترکیه فعالیت می‌کند در گفتگو با دویچه وله توضیح می‌دهد که قرابت فرهنگی و نزیدکی جغرافیایی سبب مسافرت بیشتر ایرانی‌ها به ترکیه شده است.

وی اضافه می‌کند:«تقریبا نصف مسافران ایرانی به ترکیه آذری هستند و این‌ها به لحاظ زبانی با ترک‌ها قرابت دارند. آذری‌هایی که در ایران زندگی می‌کنند در ترکیه مشکل زبانی ندارند و سنت‌ها و فرهنگ‌ها به هم نزدیک هستند. برای ایرانی‌ها سفر به ترکیه در قیاس با مسافرت به اروپا ارزان است».

آقای یوکسلن ادامه می‌دهد:«اگر بخواهید ویزای آلمان را بگیرد بسیار سخت است و حتی گرفتن ویزای بلغارستان و رومانی هم برای ایرانی‌ها دشوار شده. در حالی‌که ایرانی‌ها به ترکیه بدون ویزا سفر می‌کنند و به همین دلیل بیشترین مسافرت ایرانی‌ها به خارج به ترکیه بوده است. قبلا دوبی بوده ولی در دو سال گذشته این سفرها بیشتر به ترکیه انجام گرفته است».

وی همچنین می‌گوید:« مسافران به لحاظ امنیت، خرید کالاهای ارزان و غذای باب‌طبع ایرانی‌ها و هتل‌های مخصوص به‌خود ترکیه را ترجیح می‌دهند. یوکسلن می‌افزاید: «در این کشور تفاوتی میان شهروندان ترک و یا یک ایرانی که به ترکیه سفر می‌کند، وجود ندارد. ترک‌ها به ایرانی‌ها احترام می‌گذارند. در ده ساله اخیر و با روی کار آمدن اردوغان ما شاهد تحولات عظیم در صنعت‌گردشگری هستیم. ترک‌ها به توریست‌ها به عنوان یک غریبه نگاه نمی‌کنند و برای نقشی که آن‌ها در اقتصاد کشورشان دارند ارزش قائل می‌شوند».

سود ترکیه از مسافرت ایرانی‌ها

به گزارش اداره‌ی آمار ترکیه، حجم مبادلات بازرگانی ایران و ترکیه نیز در ۶ ماهه‌ی اول سال حدود ۷۳ درصد رشد کرده و تا مرز ۸ میلیارد دلار رسیده است. به رغم تشدید تحریم‌های اقتصادی علیه ایران، مناسبات دو کشور بیشتر رشد کرده است.

در رشد تبادلات تجاری رشد صنعت توریسم در میان دو کشور نیز نقش داشته است. یوکسلن که درزمینه‌ی توریسم ایرانی‌ها فعالیت می‌کند، در این رابطه به دویچه وله می‌گوید: «در چند ساله‌ی اخیر تعداد مسافران ترک به شهرها و اماکن مذهبی ایران مثل  قم و مشهد افزایش داشته، اما این تعداد در قیاس با سفر ایرانی‌ها به ترکیه بسیار کم است. به‌نظر من بیشترین سود را ترکیه از سفر گردشگران ایرانی دارد. ایرانی‌ها ارز خارج می‌کنند. در تعطیلات نوروزی صدها هزارگردشگر ایرانی به ترکیه سفر کردند و ارز خارج کردند».

کاهش مسافران در ماه رمضان

گرچه تعداد مسافران ایرانی به ترکیه در ماه‌های اخیر رشد چشمگیری داشته، اما به گفته آقای یوکسلن در ماه رمضان کاهش می‌یابد. وی می‌گوید:«به دلیل برخی محدودیت‌ها در ماه رمضان تعداد مسافران به ترکیه نصف شده است. ماه رمضان ناخواسته برخی محدودیت‌ها اعمال می‌شود. کلوب‌ها، بارها و دیگر نقاط برای تفریح و خوش گذارانی بسته می‌شوند و یا محدودهایی بوجود می‌آید،  کنسرت‌ها هم کم هستند و گردشگرانی که برای دیسکو و دریا می‌آیند ترجیح می‌هند به دلیل این محدودیت‌ها به ترکیه مسافرت نکنند».

اداره‌ی آمار ترکیه اعلام کرده که در قیاس با سال پیش، امسال تعداد گردشگران خارجی ۱۲ و نیم درصد افزایش یافته و از مرز ۱۳ میلیون نفر گذشته است.

فرزین توکلیان دبیرمحلی وزارتخانه فرهنگ و گردشگری ترکیه در تهران پیش‌بینی می‌کند، تعداد مسافرین ایرانی به ترکیه امسال به ۲ میلیون نفر خواهد رسید. ایرانیان به گفته‌ی او به آنتالیا و مناطق دیگر ساحلی ترکیه مسافرت می‌کنند. یوکسلن صاحب شرکت مسافرتی ایرانی در ترکیه هم  در گفتگو با دویچه وله تائید می‌کند که انگیزه‌ی اصلی مسافرت گردشگران ایرانی ارزانی و سرویس ویژه ایرانیان بوده است.

سخنگوی شرکت مسافرتی آلمانی توی هم خاطرنشان می‌کند که ارزانی و سرویس و خدمات عالی انگیزه‌ی اصلی مسافرت آلمانی‌ها به ترکیه بوده است.

ویرایش وتلخیص:آکاایران

منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :