روز جهانی جهانگردی
روز جهانی جهانگردی,روز جهانی جهانگردی 2013,روز جهانی جهانگردی 2012,روز جهانی جهانگردی گرامی باد,روز جهانی جهانگردی,

روز جهانی جهانگردی

سفر ما را قادر می سازد زندگی را با تجربیاتی نو غنی تر سازیم، لذت ببریم و فرهیخته شویم

" قُلْ سیروُا فی الْاَرضِ فانْظُرُو کَیْفَ بَدَا الخَلْقَ ثُمَ اللهُ یُنْشِیُ ا لنَشاَةَ الْاخِرَة "
( عنکبوت / 20 )
 
" بگو ، در زمین گردش کنید و بنگرید خداوند چگونه آفرینش را آغاز کرد سپس خدا وند ( به همین گونه ) جهان آخرت را ایجاد می کند ...

در تبیین توریسم ابتدا می بایست به انواع مختلف جهانگردی اشاره نماییم ؛

بدین لحاظ بر طبق تقسیم بندی سازمان جهانی جهانگردی (W.T.O) فعالیتهای گردشگری به دسته های زیر تقسیم می گردند :
1. توریسم فرهنگی Cultural Tourism
2. توریسم طبیعی Natural Tourism
3. توریسم تجاری Business Tourism
4. توریسم مذهبی Religious Tourism
5. توریسم ورزشی Sport Tourism


جهانگرد ی امروزه یکی از بهترین ابزارهای تبادل و تعامل فرهنگی است و سیاحت و گشت و گذار در سرزمینهای مختلف از روشهای موفق گذراندن اوقات فراغت می باشد .
براساس تعریف بین المللی " جهانگرد کسی است که به منظور تفریح ، بازدید از نقاط دیدنی ، معالجه ، تجارت ، ورزش و زیارت به کشور دیگری سفر کند ، مشروط بر اینکه مدت اقامت او از 24 ساعت کمتر و از 6 ماه بیشتر نباشد و در فاصله ای کمتر از 70 کیلومتر انجام نگیرد . "
چنانچه بخواهیم درباره تاریخچه جهانگردی مطالعه کنیم به خاطره و سرگذشت کسانی برخورد می کنیم که به نقاط مختلف جهان سفر کرده و مدت زمانی کوتاه یا بلند را بین اقوام دیگر به سر برده اند و نحوه زندگی ، آثار هنری صنایع و دیگر خصوصیات ملل مختلف را از نزدیک دیده یا از زبان دیگران شنیده اند و پس از بازگشت ، دیده ها و شنیده ها خود را به رشته تحریر درآورده اند یا برای دیگران بیان کرده اند که سینه به سینه به نسلهای بعدی منتقل گردیده و بعضا جنبه افسانه نیز به خود گرفته است .
این آثار مکتوب و به جا مانده به شناخت تاریخ ، جغرافیای مکانی و شرایط زندگی حکومتی گذشتگان کمک می کند . علاوه بر این ، گاهی فعالیت جهانگردی در سرنوشت جوامع و اقوام مختلف و حتی جهان تاثیر داشته است ، از جمله می توان به سفرهای دریایی کریستف کلمب اشاره کرد که پس از تحمل سختی ها و مرارتهای فراوان ، پا به سرزمینی نهاد که بعدها نام امریکا را به خود گرفت .
مارکوپولو نیز جهانگردی است که به همراه پدر خود به چین رفت . مارکو مدتی در چین و جزایر جنوب شرقی آسیا سیاحت کرد و پس از بازگشت به وطن ، سفرنامه ای به نام " عجایب "منتشر نمود .
در کنار این افراد ، بزرگانی از ایران هم با سفر به نقاط مختلف جهان مجموعه ای از دیده ها و شنیده ها را جمع آوری کرده اند و کتب ارزشمندی در این زمینه به رشته تقریر در آورده اند . از جمله : دو کتاب گلستان و بوستان که نتیجه سالها جهانگردی سعدی شیرازی بوده ا ست و " تحفه النظار وغرا ئب الامصار " که حاصل سفرهای 29 ساله ابن بطوطه است .
ناصر خسرو نیز در سن چهل سالگی به جهانگردی و سیر آفاق پرداخت و سفرنامه ای را که نتیجه هفت سال گردش در حجاز ، آسیای صغیر ، سوریه و مصر است ، به رشته تقریر درآورد.

اما جهانگردی در ایران :

مساله جهانگردی در ایران با نگرش جدید از سال 1317 ، مورد توجه قرار گرفت و برای اولین بار در وزارت کشور اداره ای تحت عنوان " امور جهانگردی " سازمان یافت و در زمینه این صنعت آغاز فعالیت کرد.
در سال 1320 ، این اداره به " شورای عا لی جهانگردی " تغییر نام داد و در سا ل 1342 " سازمان جلب سیاحان " تصویب و کار خود را شروع نمود . در سا ل 1353 ، سازمان مذکور با سازمان اطلاعات وقت ادغام و وزارتی تحت عنوان " وزارت اطلاعات و جهانگردی " تاسیس گردید . اکنون نیز سازمان ایرانگردی و جهانگردی زیر نظر وزارت فرهنگ و ارشاد ، به امور مربوط به جهانگردی می پردازد.
جهانگردانی که امروزه به ایران سفر می کنند با افرادی که در گذشته می آمدند تفاوت دارند . جهانگردان امروزی معمو لا علاقمند به تبادلات فرهنگی بوده ، مجذوب آثار هنری و فرهنگی و آدا ب و رسوم ما ایرانیان می شوند ، چرا که محبت و دوستی را در مردم ما مشاهده می کنند.
وجود اماکن مذهبی ، شهرهایی با آثار تاریخی کهن چون اصفهان ، یزد ، شیراز... ، مناظر طبیعی زیبا و مناطق جنگلی و ساحلی شمال ایران ، در جذب جهانگردان خارجی جایگاه ویژه ای دارد .

 جهانگردی:

 انگیزه امنیت

 در جهانگردى ارائه کننده کند و کاو در موارد زیر است:

  - سلامت فیزیکی

 - گریز و رهائی، به عنوان ضرورتى حتمى در جهت ایجاد سلامت عقلی.

 - کار به عنوان رفتارى مشترک با جمیع مردم.

 انگیزه خودتأییدى و ملیت 

مانند نیاز به خودبینی، به منظور نشان دادن جنبه هاى مثبت شخصیت خویش این انگیزه مانع راه جهانگردى است و بر آن لطمه وارد مى کند. مانند بیان این عبارات: ”هرکس دارد (از نظر مالی) مى تواند جهانگردى کند“. که معمولاً بیانگر لحظه برترى شخص بر کسانى است که نمى توانند به مسافرت بروند.

گاهى جهت نمایش لحظه برابرى شخص، با افرادى که از کلاس یا طبقه بالاتر هستند مورد مصرف قرار مى گیرد: مثلاً (همان سفر، همان کشتی، همان سالن غذاخوری) و غیره.

 انگیزه آزادى 

این انگیزه در جهانگردى به عناوین لحظه رهائى مطرح مى شود. نظیر:

 - به عنوان عاملى براى رهائى از محیط کار.

- به عنوان عاملى در جهت رهائى از فشار زندگى روزمره (فرار از حرکات معمولى روزانه).

- به عنوان رهائى از نظارت هائى که به صورت عادت در آمده اند.

- به عنوان عاملى در جهت رهائى از زندگى سرشار از تشنج شهرنشینی.

بخشی از پیام فرانچسکو فرانجیالی؛ دبیر کل سازمان جهانی جهانگردی (WTO) به مناسبت روز جهانی جهانگردی:

سفر ما را قادر می سازد زندگی را با تجربیاتی نو غنی تر سازیم، لذت ببریم و فرهیخته شویم، احترام گذاشتن به فرهنگ های بیگانه را یاد بگیریم، پیوند دوستی برقرار سازیم و پرارج تر از همه اینکه در همیاری بین المللی صلح و صفا در سراسر جهان نقش داشته باشیم. حمل و نقل همیشه خون جاری در رگ های صنعت گردشگری بوده است، و برای گرامیداشت این پیوند حیاتی چه زمانی مناسب تر از امسال که مصادف با یکصدمین سالگرد درگذشت یکی از نویسندگان و تخیل نویسان سیاحت و سفر در جهان است.
ثمره بسیاری از رویاهای ژول ورن را دیده ایم و در آینده خواهیم دید، اما در زمان مرگش به سال ‪۱۹۰۵‬ سخنانش موجب برانگیخته شدن قوه تخیل خوانندگان مشتاق و مسافران بالقوه سراسر جهان گردید.
در عصر او سفرهای فرامرزی در بسیاری موارد هنوز یک ماجراجویی به شمار می آمد، اما امروزه آدم ها به وفور برای کار و کسب، شرکت در مسابقات ورزشی، شرکت در جلسات، دیدار از دوستان و خویشان، یا تنها برای هیجان و تعطیلات به مسافرت می روند و این در حالی است که ما در زمینه حمل ونقل به استانداردهای بهره وری، راحتی و امنیت که تا حد زیادی تعیین کننده کیفیت تجربه نهایی مان است، اهمیت می دهیم.
شاید تصادفی نباشد که دو اختراع مربوط به حمل و نقل که امروزه عوامل اصلی جهانگردی به شمار می آیند، یعنی اتومبیل و هواپیما هر دو درست اندکی پس از درگذشت ژول ورن پابه عرصه جهان گذاشتند.
در طی سده اخیر مسافرت فرامرزی آن چنان به زندگی روزمره انسان پیوند خورده که اکنون ظرفیت حمل و نقل به عاملی تعیین کننده در توسعه بدل گردیده است.
نبود زیر ساخت کافی بویژه در زمینه فرودگاه ها و جاده ها، از موانع عمده بر سر راه رشد توریسم بحساب میاید. همچنین رشد سریع صنعت جهانگردی، طی سال های اخیر ناشی از ارتباط تنگاتنگ این صنعت با فن آوری ارتباطات میباشد. و در زمانی که ما به طور فزاینده توسط اطلاعات چه از منابع سنتی و چه از منابع الکترونی ک بمباران می شویم، بیشتر و بیشتر سفر می کنیم.
در زمان حاضر به دلیل افزایش درآمدهای قابل خرج افراد بیشتری استطاعت سفر کردن را دارند، به گونه ای که تعداد مسافران بین المللی در سال۱۹۵۰، ۲۰‬میلیون و در سال گذشته ‪ ۷۶۰ ‬میلیون بوده و انتظار می رود این تعداد تا سال 2020‬به مرز ‪ ۱/۶‬ میلیارد هم فراتر رود.
آنچه که روزی چیزی بیش از شاهکاری برآمده از مخیله نویسندگان علمی تخیلی چون ژول ورن نبود، امروزه با پیشرفت انجام شده و رو به انجام در حیطه حمل و نقل روز به روز به واقعیت نزدیک تر می شود

ویرایش وتلخیص:آکاایران

منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :