جهانگردی مجازی
جهانگردی مجازی به افراد امکان,راحتی در مورد انجام این سفر تصمیم گیری,آنکه به صورت فیزیکی سفر,جهانگردی مجازی,افراد ایجاد,محل مورد,طریق ابزارهای اینترنتی,شوند

   
 

تا در آن واحد،  از طریق اینترنت یک مکان را با تمام جزئیاتش مشاهده کنند. امروزه بسیاری از شرکت های صنعتی از این فناوری برای بازاریابی های جهانی استفاده می کنند تا تولیدات و خدماتشان را آسان تر به  فروش برسانند.جهانگردی الکترونیکی و تور مجازی از جمله مباحثی است که در حال حاضر کارشناسان و متخصین با بهره گیری از فن آوری اطلاعات و ارتباطات - فاوا در صنعت جهانگردی توانسته اند افقهای جدید; بازارهای گسترده و رشد بیسابقه ای را نصیب کشورها خود سازند سعی می کنیم در این گفتار کمی در خصوص تاثیرفنآوری اطلاعات و ارتباطات در صنعت جهانگردی جهان باهم بحث کنیم 
فن آوری اطلاعات; اینترنت و صنعت جهانگردی
اگرچه حدود 40 سال از راه اندازی شبکه جهانی اینترنت می گذرد،این دنیای مجازی تنها در سال های اخیر توانسته بخش های مختلف زندگی مردم را تحت تاثیر قرار دهد و بیشتر صنایع را به خود وابسته کند. از جمله صنایعی که دنیای مجازی این روزها تاثیرات زیادی روی آن گذاشته و باعث رونق آن شده، صنعت جهانگردی است. طبق تعریف سازمان بین المللی جهانگردی، جهانگرد به فردی گفته می شود که برای مدتی از محل سکونت خود خارج  شود و با هدف تفریح،  تجارت یا...  در مکانی دیگر اقامت  کند.
تعریف جدید جهانگردی با ظهور شبکه جهانی اینترنت
در گذشته گفته می شدکه اگر یک فرد پس از پشت سر گذاشتن مسافتی مشخص به مقصد خود برسد، یک جهانگرد محسوب می شود،  اما امروزه با روی کار آمدن ابزار های اینترنتی که بعد زمان و مکان را از زندگی های مردم حذف کرده، دیگر پیمودن این مسافت ها ارزشی نخواهد داشت.
اینترنت و جهانگردی
طبق آداب و رسومی که بین بیشتر مردم دنیا وجود دارد، افراد پس از سفر به یک منطقه تولیدات آن جا را به عنوان سوغات برای اقوام خود خریداری می کنند. این کار ممکن است با صرف زمان و هزینه فراوان صورت گیرد و در عین حال بسیاری از مسافران تولیدات خاص یک منطقه را به درستی ندانند. اینترنت باعث شده تا تهیه این قبیل کالاها بسیار آسان شود. افراد امروزه می توانند با مراجعه به سایت های موجود تمامی تولیدات مناطق مختلف جهان را مشاهده کرده و در صورت تمایل آن ها را بخرند. علاوه بر این موارد، هتل ها، شرکت های هواپیمایی و... که به عنوان بزرگ ترین حامیان صنعت جهانگردی محسوب می شوند نیز تمام خدمات خود را به صورت مجازی در اختیار مردم قرار داده اند. این سرویس های جدید به افراد کمک می کند تا بلیت  هواپیما، بلیت هتل و دیگر خدمات مورد نیاز خود را در اینترنت و بدون صرف زمان رفتن به شعبه های شرکت های مذکور خریداری کنند.
تورهای مجازی"; الکترونیکی
یکی دیگر از مسایلی که وارد صنعت جهانگردی شده،راه اندازی "تورهای مجازی" است. این قبیل تورها به کمک تصاویر ویدئویی و عکس های سه بعدی، چشم اندازهای زیبایی را از محل سفر عرضه می کند تا تمایل فرد برای انجام این مسافرت افزیاش یابد. مسوولان تورهای مجازی معمولا عکس هایی را روی اینترنت به نمایش می گذارند که بسیار باکیفیت است و در یک صحنه می تواند تمام جزئیات یک مکان به خصوص را نمایان کند. برای تهیه این قبیل تصاویر، عکاس مجبور است که چند عکس را از قسمت های مختلف فضای مورد نظر تهیه کرده و آن ها را به صورت ماهرانه ای در کنار یکدیگر قرار دهد. امروزه لنز ها و نرم افزارهای مخصوصی ساخته  شده اند که تولید این قبیل عکس ها را بسیار آسان می کنند و به فرد امکان می دهند که تنها با گرفتن چند عکس به صورت پشت سرهم، چشم انداز وسیعی از یک مکان را در اختیار کاربران بگذارند. "تور مجازی" این امکان را برای افراد ایجاد می کند تا در آن واحد،  از طریق اینترنت یک مکان را با تمام جزئیاتش مشاهده کنند. امروزه بسیاری از شرکت های صنعتی از این فناوری برای بازاریابی های جهانی استفاده می کنند تا تولیدات و خدماتشان را آسان تر به  فروش برسانند. طی چند سال گذشته کیفیت، کارآمدی و در دسترس بودن تورهای مجازی به میزان زیادی ارتقا یافته، به طوری که برخی وب سایت ها به کاربران اجازه می دهند از داخل کامپیوتر شخصی خود و نقشه ای که در اختیار آن ها قرار گرفته تور را کنترل کنند. به هر حال، با توجه به اینکه صنعت جهانگردی همانند دیگر صنایع دنیا با سرعت زیاد در حال رشد است، کارشناسان بر این باورند که تورهای مجازی در آینده نزدیک پررونق ترین بخش این صنعت محسوب خواهند شد و به این وسیله زندگی مردم را در سراسر جهان تحت تاثیر خود قرار خواهند داد.
کشورهای آسیایی نیزبه جهانگردی مجازی رو آورده اند
اگرچه کشورهای اروپایی با در اختیار داشتن سرمایه و فناوری ،بیش از دیگر مناطق دنیا موفق به جذب جهانگردان شده اند، تحلیل جداول منتشر شده از سوی سازمان بین المللی جهانگردی نشان می دهد که کشورهای آسیایی نیز در سال های اخیر موفقیت های فراوانی را در این زمینه کسب کرده اند. این طور که گفته شده، کشور چین در سال گذشته توانسته تا با پیشی گرفتن از ایتالیا رتبه خود را در لیست کشورهای موفق در جذب توریست بالا بیاورد. در این میان هنگ کنگ نیز توانسته نام خود را در بین 10 کشور برتر دنیا جای دهد که این امر نشان می دهد صنعت جهانگردی برای کشورهای آسیایی هم مهم تلقی می شود. برخی کارشناسان بر این باورند که افزایش تعداد روزهای تعطیل در سال نیز می تواند تمایل مردم یک کشور را برای سفر به مناطق مختلف بیشتر کند. طبق آمارهای منتشر شده، در حال حاضر ایتالیا با 42 روز بیشترین تعداد روزهای تعطیل در سال را به خود اختصاص داده است که پس از آن کشورهای فرانسه با 37 روز، آلمان با 35 روز، برزیل با 34 روز، بریتانیا با 28 روز، کانادا با 26 روز، کره و ژاپن با 25 روز و آمریکا با 13 روز قرار گرفته اند.
 
ویرایش وتلخیص:آکاایران
 
 
 
 

منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :