طرح شبکه دهکده های جهانگردی در ایران
طرح شبکه دهکده های جهانگردی در ایران,دهکده جهانگردی به عنوان یک مرکز,دهکده جهانگردی مکان,ساکنان جهانگردان و کسانی که اوقات,تعطیلاتی و سکونتی به مقصد جاذبه های

طرح شبکه دهکده های جهانگردی در ایران
 
دهکده جهانگردی چیست؟
دهکده جهانگردی مکان هایی از یک استان هستند که آن مکان یا فواصل نزدیک به آن به لحاظ جاذبه های طبیعی، فرهنگی و تاریخی قابلیتهای لازم را برای جذب جهانگردان دارند و نیازمند ایجاد تأسیسات و امکانات جهانگردی و نیز اطلاع رسانی مناسب اند. دهکده جهانگردی به عنوان یک مرکز برای تمرکز جهانگردان داخلی و خارجی به منظور انجام سفرهای درون استانی فراغتی، تعطیلاتی، و سکونتی به مقصد جاذبه های متنوع جهانگردی در سراسر استان می‌تواند کانونی برای اسکان و توزیع جهانگردان در سطح هر استان باشد. از این رو این کانون می‌بایست دارای تمامی ویژگیهای مور نیاز ساکنان، جهانگردان و کسانی که اوقات فراغت خود را در دهکده میگذرانند باشد. بنابر این ساخت فضاهای تفریحی، ورزشی، اقامتی، خدماتی، تجاری و رفاهی در حد استاندارهای جهان امروز برای ایجاد این دهکده پیش بینی میشود...

مکان‌های انتخاب شده به لحاظ وجود جاذبه های طبیعی، فرهنگی و تاریخی قابلیتهای لازم را برای جذب جهانگرد دارند و نیازمند ایجاد تاسیسات و امکانات جهانگردی و انجام اطلاع رسانی مناسب هستند. دهکدة جهانگردی می‌تواند، به عنوان یک اقامتگاه محل تمرکز جهانگردان داخلی و خارجی به منظور انجام سفرهای فراغتی، تعطیلاتی، و حتی سکونتی باشد. این کانون می‌بایست دارای تمام امکانات ویژة مورد نیاز ساکنان، جهانگردان و کسانی که اوقات فراغت خود را در دهکده می‌گذرانند باشد. بنابر این ساخت فضاهای تفریحی، ورزشی، اقامتی، خدماتی، تجاری و رفاهی در حد استاندارهای جهان امروز و گردآوردن همه نیازهای شهری در یک مجموعه متمرکز از ویژگی های دهکده جهانگردی است. رعایت ملاحظات زیست محیطی و توسعة پایدار نیز از دیگر مشخصه‌هایی است که می‌بایست در طرح‌های پیشنهادی مورد نظر قرار گیرد. در این صورت می‌توان اطمینان داشت که چه به لحاظ اقتصادی و چه به لحاظ فرهنگی احداث چنین دهکده‌هایی از بازدهی مناسب برخوردار باشد. از نظر مجریان طرح بهترین نتایج قابل تصور برای دهکده جهانگردی با پیگیری راهبردهایی تحقق خواهد یافت که منافع آن مستقیما به مشارکت کنندگان در ایجاد و توسعه ساز و کارهای مورد نیاز و نیز بهره گیران از خدمات معطوف شود. این امر از طریق نظام اداری هوشمند و مدیریتی قابل حصول است که بتواند نتایج مورد انتظار را تأمین کند. اهدافی که در نظر است دهکده جهانگردی به آن شناخته شود عبارتند از:
:: کیفیت بالای اقامت و زندگی
:: اقتصاد سالم
:: پایداری محیط زیست
:: وجهه ملی و بین المللی

چرا دهکده جهانگردی؟
وضعیت توسعه جهانگردی در دو دهه گذشته نشان داده است که به هر دلیل امکان فراهم سازی کل فضاهای شهری استان برای پذیرش جهانگرد و ایجاد شرایط محیطی برای امنیت و آسایش متناسب با جهانگردان دست کم در دهه آینده ممکن نیست و به این دلیل متمرکز کردن جهانگردان در یک منطقه که در آن تسهیلات و شرایط محیطی مناسب تری فراهم شده باشد راهکاری مطمئن به نظر میرسد.

اهداف ایجاد دهکده های جهانگردی 
5. جذب مشارکت بیشتر بخش خصوصی در توسعه جهانگردی
6. افزایش جذب سرمایه گذاری
7. ارتقاء سطح خدمات عمومی به جهانگردان
  1. افزایش شمار جهانگردان استان
2. افزایش درآمد عمومی از محل توسعه جهانگردی
3. افزایش فرصتهای شغلی
4. بالفعل کردن ظرفیتهای بالقوه جهانگردی استانهای کشور
 
 
فرصتهای سرمایه گذاری در دهکده ها
با توجه به کارکرد غالب دهکده های جهانگردی ایجاد بخشها و طرحهای زیر در طرح دهکده ها جذب سرمایه و اجرا می شود:
 
مراکز تفریحی
فضاهای ورزشی
باشگاههای تفریحی
فضاهای بازی کودکان
مراکز تفریح جنگلی و پیک نیک
مسیر ویژه اسب سواری و دوچرخه
ورزشهای آبی
پلاژها و تأسیسات ساحلی
اسکله تفریحی
بوستانها
 مراکز اقامتی و پذیرایی و خدماتی
هتل
متل
مجموعه های ویلایی مسکونی
رستوران ها
خدمات مورد نیاز ساکنان (آژانسهای مسافرتی و مراکز خرید)
 

مراکز فرهنگی
سینما و تئاتر
تالارها
 
محورها ی دهکده ها در ایران
 
 سازمان مناطق گردشگری با تعریف یک شبکه از دهکده های جهانگردی که بتوانند خدمات استاندارد و همونواختی را ارائه کنند تلاش میکند تا بتواند یک شبکه از مشتریان دائمی برای طرح های خود ایجاد کند. این شبکه در سه محور البرز، زاگرس و کویر شکل گرفته است که هر کدام ویژگی های خود را دارند.
محور کویر: از استانهای اصفهان، یزد، کرمان و سیستان از کناره دو کویر بزرگ دشت کویر و کویر لوت می‌گذرد و دراقع با عبور از قطر شمال غربی- جنوب شرقی، مسیری بین اروپا تا پاکستان و هند است. پیش بینی میشود این مسیر برای جهانگردان اروپایی از جذابیتهای بیشتری برخوردار باشد.
محور زاگرس: مسیری در ارتفاعات شمالی- جنوبی ایران به نام زاگرس است که از استانهای کردستان، کرمانشاه، لرستان، چهارمحال، فارس و بوشهر می‌گذرد و از ویژگیهای جاذبه های زندگی بومی و عشایری ایران برخوردار است.
محور البرز: مسیری در ارتفاعات شرقی-غربی ایران به نام البرز است که از استانهای آذربایجان، گیلان، مازندران، گلستان و خراسان می گذرد و در حال حاضر بیشترین سهم را در گردشگری داخلی ایران به عهده دارد و سالانه بیش از 20 میلیون نفر در این مسیر تردد می کنند
 
ویرایش وتلخیص:آکاایران

منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :