آشنایی با لوازم اولیه برای سفر به طبیعت
لوازم اولیه برای سفر,لوازم اولیه سفر,لوازم سفر,لوازم سفری,لوازم سفر و گردشگری,لوازم سفری ماشین,آشنایی با لوازم اولیه برای سفر

 آشنایی با لوازم اولیه برای سفر به طبیعت

کمپ زدن در طبیعت به وسایل بیشتری نسبت به سفرهای عادی احتیاج دارد. در این مطلب به بخشی از آنها اشاره می کنیم...

کمتر پیش می آید که سفر به نقاط مختلف در طبیعت که اکثر تورهای گردشگری علاقه مندان را به آنجا می برند بیشتر از زمان برنامه ریزی شده به طول بینجامد ؛ ولی همیشه برای هر سفری به خصوص سفر کویر این احتمال را بدهید که سفرتان کمی به طول خواهد بینجامد.
بنابراین برای سفر به هر طبیعت خشن و در عین حال زیبایی مثل کویر وسایل زیر را از یاد نبرید.
وسایل و تجهیزات سفر به مناطق مختلف در طبیعت به چند بخش تقسیم می شوند . بخش اول وسایلی هستند که جدا از مدت زمان سفر، منطقه مورد بازدید و ... همواره باید همراه هر طبیعت گردی باشند.
دسته دوم وسایلی هستند که در سفرهای طولانی (2 روز به بالا)  و حرفه ای مورد استفاده قرار می گیرند . در اینجا به بخشی از این تجهیزات اشاره می شود.
کوله پشتی، کیسه خواب، چادر، آب، غذای مناسب، نقشه منطقه، قطب نما یا جی پی اس، انبر دست چند کاره، سوزن و نخ، ناخن گیر، سوت، کفش مناسب پیاده روی، جعبه کمک های اولیه، الکل جامد، مواد ضد عفونی کننده، چاقو، چراغ قوه، باطری، کبریت، فوم برای زیر کیسه خواب ها، فندک، از آن دسته وسایلی است که همیشه باید در هر سفری که به طبیعت دارید همراهتان باشد.
وسایلی که در سفرهای حرفه ای تر به کارتان می آید عبارت است از :
دوربین های دو چشمی و شکاری، کیت مار گزیدگی، کیسه بقا، چادر ضد آب و باد وسایل پخت گازی ( کمپی )، گاز مایع به میزان 2 برابر مصرف، چراق قوه های بزرگ شارژی- باتری، تبر، بیل، کلنگ و چاقوی کمپی، بی سیم و موبایل ماهواره ای وسایل دفاع شخصی، صندلی های جمع شو، دستگاه تصفیه آب، چسب لاستیک و فلز، کلمن، شمع دیر سوز، کبریت ضد آب و باد و....
از میان این وسایل کیسه خواب، چادر، غذا و آب از مهمترین وسایلی است که در سفر به طبیعت بایستی به آن توجه کرد.
کسی که می خواهد در کوهستان و یا کویر  شب را سپری کند کیسه خواب  برایش یکی از لوازم ضروری  است. کیسه خواب ها بر حسب مواد مصرف شده در تهیه آنها و براساس قابلیت نگهداری دما و یا به عبارتی بهتر قابلیت مقاومت در برابر سرما تقسیم بندی می شوند.
کیسه خواب هایی که در آن از پر استفاده شده باشد گرم تر از سایر کیسه خوابها هستند. این نوع از کیسه خواب ها بر اساس درصد پر استفاده شده در آن نسبت به ساقه و کرک گرم تر و سبک تر است. البته این نوع از کیسه خواب ها برای مناطق مرطوب و بارانی چندان کارایی مطلوب ندارند.
توجه داشته باشید که کیسه خواب وسیله ای است که در سفرهای تور های طبیعت گردی نیز به آن احتیاج است و به نوعی جزو وسایل شخصی به حساب می آید. سایر وسایل را می توانید به دلخواه تامین کنید.
چادرها نیز انواع مختلفی دارد و بسته به منطقه ای که به آنجا سفر می کنید نوع آن فرق می کند. ولی معمولا توصیه می شود چادری بگیرید که ضد آب بوده و به راحتی باز و بسته شود. اینجا هم قیمت ها قدرت انتخاب ها را تعیین می کنند.
برای چادر زدن تا آنجا که امکان دارد سعی کنید یک جای امن انتخاب کنید. در عمق دره ها، در مسیر سیلاب ها و نزدیکی رودها، در شیب های تند، نزدیکی آتش، در معرض وزش شدید باد و جایی که حیوانات و حشرات خطرناک وجود دارند کمپ نزنید. اگر گروهی سفر می روید و چند چادر دارید حتما چادرها را نزدیک به هم و به صورت دایره و یا نیم دایره برپا کنید. پیش از برپا کردن چادر سطح زیر آن را تا جایی که می توانید صاف کنید. اگر احتمال باران می رود دور چادر را شیار باریکی بکنید. با این روش آب را به راهی که می خواهید هدایت کرده اید. کف چادر حتما زیر انداز بیاندازید تا هم سرمای زمین را تا حدودی بگیرد و هم از آسیب رسیدن به چادرتان جلوگیری کند. شب ها بعد از هر ورود و خروج از چادر برای جلوگیری از ورود حشرات  زیپ توری آن را ببندید.
غذا در سفر مهم و آب مهمتر از آن است . همیشه سعی کنید دو برابر میزان مصرف معمولی در سفر های کمپینگی و به دور از آبادی، آب به همراه ببرید. در شرایط بحرانی هر فرد قادر است به مدت 10 روز یا بیشتر بدون مصرف غذا به زندگی ادامه دهد , هر چند گرسنگی نیز مانند تشنگی می تواند اثرات مستقیمی بر قدرت تصمیم گیری سریع , ترس , درد و سردی بدن داشته باشد.
یافتن غذا در شرایط حاد از اهمیت بسیار کمتری برخوردار است .معمولا پیشنهاد می شود انرژی و زمان خود را صرف فعالیتهای مهمتری چون یافتن آب و یا یافتن مسیر کنید . تقریبا هر جانوری که راه می رود , می خزد , پرواز می کند و یا شنا می کند ارزش غذایی دارد .به قول یک دوست میزان در بحران گرسنگی شما منوی غذای شما را تعیین می کند.
در شرایط عادی نیز سعی کنید همیشه غذا های سبکی چون انواع کنسروها را با خود به همراه ببرید و در صورت امکان قبل از سفر آنها را تا 20 دقیقه بجوشانید.
این ها بخشی از وسایلی است که برای رفتن به هر سفری در طبیعت به آنها نیاز دارید. به زودی به نکات بیشتری اشاره خواهیم کرد.
منبع:همشهری آنلاین
ویرایش وتلخیص:آکاایران

منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :