آشنایی با توصیه‏های یک مولف و گردشگر حرفه‌ای براى سفر

 در هر کجا که باشى آسان‏ترین انتخاب براى سفر این است که جایى از ایران را انتخاب کنى. شمال، جنوب، مشرق و یا مغرب فرق نمى‏کند...

 هر کجاى ایران که باشد مطمئن باش هرگز پیمودن مسیر، یافتن سرپناهى براى خواب و یا غذایى براى خوردن چندان دشوار نخواهد بود. کافى است به اولین گروه از آدم‏هایى که در مسیر مى‏بینى مشکلت را بگویى. قطعاً یکى از آنها به تو کمک خواهد کرد تا در راه نمانى. البته دشوارى‏ها هم بسیارند.
شبکة راه‏آهن ایران به تازگى توانسته است دامنة خود را به سراسر کشور گسترش دهد اما همة قطارهاى این شبکه درجة یک نیستند و همة قطارهاى درجة یک آن نیز، در واقع «درجة یک» نیستند! با وجود این از حق نباید گذشت که شبکة راه‏آهن در ایران هنوز یکى از ارزان‏ترین شبکه‏هاى ریلى در جهان است و البته کمتر مسیر قطارى هست که همچون خط آهن شمال، از تهران تا گرگان و خط آهن جنوب، از اراک تا اندیمشک زیبا و دیدنى باشد. بسیارى، نه براى رسیدن به جایى، بلکه فقط براى دیدن مناظر بین راه از پنجرة کوپه، در این خط سفر مى‏کنند.
خطوط هوایى ایران نیز خدمات مناسب و قیمت قابل تحملى دارد اما مشکل فقط این است که تعداد پروازها کافى نیست و اغلب باید از قبل بلیت را رزرو کرد. همة شهرهاى بزرگ ایران فرودگاه‏هاى مطابق با استانداردهاى بین‏المللى دارند و خطوط پروازى ایران مطمئن و قابل اعتمادند. شاید آسان‏ترین راه براى سفر در ایران اتوبوس باشد. با اتوبوس در ایران مى‏توان در هر زمان به هر جایى رفت. اتوبوس ارزان‏ترین وسیلة نقلیه در ایران است و سفر با آن امکان ارتباط بیشتر با محیط اطراف را نیز فراهم مى‏کند.
البته کیفیت اتوبوس‏ها بسیار متفاوت است. هنگام دریافت بلیت در مبدأ حتماً باید نوع اتوبوس و سال ساخت آن را پرسید. هر چه اتوبوس جدیدتر باشد مطمئن‏تر خواهد بود. جالب است که فقط در اتوبوس‏هاى جدید با نوشابه و بیسکویت از مسافر پذیرایى مى‏کنند. گویى این امر در کمپانى سازندة اتوبوس پیش‏بینى شده است!
کرایه کردن اتومبیل سوارى در ایران گران تمام مى‏شود و مراکزى هم که اتومبیل بدون راننده کرایه مى‏دهند معدودند. رانندگى در جاده‏هاى ایران نیز چندان آسان نیست. صَرف‏نظر از کیفیت نامناسب جاده‏ها و کمبود تابلوهاى راهنمایى همیشه باید مواظب باشى خود را از دست راننده‏هاى دیگرى که چندان مقید به رعایت قواعد رانندگى نیستند در امان نگه دارى!
اما ایران را، چنان‏که پیش از این گفتیم، شاید بتوان بهشت گردشگران «اتواستاپ» نامید. ایرانى‏ها خون‏گرم، مهمان‏نواز و اهل معاشرت هستند.
 لبخندى ملایم و انگشت شستى که به دنبالة مسیر اشاره مى‏کند شاید کافى باشد تا ادامة بخشى از مسیر سفر را تضمین کند. با توجه به طولانى بودن فواصل شهرها در ایران و این نکته که جاده‏هاى اصلى اغلب از کوهستان یا بیابان مى‏گذرند سفر با موتورسیکلت و دوچرخه در جاده‏هاى ایران خیلى دشوار است، مگر اینکه واقعاً در این کار تجربه، مهارت و استقامت کافى داشته باشى.
بیشتر مناطق سیاحتى ایران داراى امکانات اقامتى مناسبى هستند. اگر چه در ایران معمولاً ستارة هتل را یکى اضافه‏تر اعلام مى‏کنند! اما واقعیت این است که خدمات و بهداشت هتل‏هاى ایران مناسب‏اند و نرخ آنها چندان گران نیست.
 در صورت عدم رضایت از خدمات هتل مى‏توان موضوع را به ادارة اماکن هر شهر  اطلاع داد و از متخلف شکایت کرد.
براى اطمینان از سلامتى و بهداشت غذا و خوراکى‏ها بهتر است ازرستوران‏هاى هتل‏ها استفاده کنى یا لااقل اگر در راه هستى صبر کنى تا به اولین شهر برسى و غذا را در یکى از رستوران‏هاى داخل شهر بخورى. رستوران‏هاى بین راه ممکن است چندان مناسب نباشند، اگر چه بسیارى از آنها مى‏توانند غذاهاى محلى خاصى را که در شهرها پیدا نمى‏شوند و بسیار خوشمزه هستند، در اختیار مشترى قرار دهند.
براى یافتن یک مرکز درمانى مناسب، در هر کجاى ایران، روش‏هاى متفاوتى هست. در نقشه‏هایی که در کتاب  راه‏یاب  برخى از آنها را  مشخص کرده‌ام، اما آسان‏ترین راه این است که هنگام نیاز نشانى نزدیک‏ترین مرکز درمانى را از اولین رهگذر بپرسى!
نکتة مهم دیگر این است که اگر مى‏خواهى از سفر در ایران، به حال و هوایى واقعاً متفاوت با حال و هواى معمول خود برسى ،حتماً به شهرهاى کوچک‏تر برو، با وسایل نقلیة زمینى و تا آنجا که ممکن است کم‏تعدادتر. نگران تعداد کمِ همراهان نباش. ایران حتى در مقایسه با اغلب کشورهاى اروپایى کشور امنى است.
در شهرهاى بزرگ، در هیاهوى یک تجدد پُرزَرق‏وبرق و نامتوازن، شاید کمتر بتوانى به جانمایة زندگى ایرانى پى ببرى. در این شهرها فرهنگ، هنر، صنایع دستى و حتى آداب و رسوم ممکن است به کالاهایى براى فروش و کاملاً بى‏محتوا تبدیل شوند اما در شهرهاى کوچک چنین نیست. مردم کمتر سوداپیشه‏اند و جز خدمات معمول گردشگرى، هر آنچه به گردشگر عرضه مى‏شود معمولاً از واقعیت و ارزش فرهنگى نیز بهره‏اى دارد.
 سرانجام اینکه، براى گفت‏وگو با مردم و براى ارتباط نزدیک‏تر با سرزمینى که به آن سفر کرده‏اى باید از هر آنچه که تو را به زندگى معمولت برمى‏گرداند جدا شوى. هر قدم از راه را باید مقصد بدانى. ایران سرزمین حافظ و خیام است. فراموش نکن که شعرِ اینان را چند بار که بخوانى و هر بار بخوانى معنایى تازه کشف مى‏کنى. یک گردشگر خوب در هر لحظة سفر به دنبال کشف معناهاى تازه و متفاوت است و فراموش نکن که معمولاً نمى‏توانى دوباره به جاده‏اى برگردى که از آن می‌گذرى
منبع:همشهری آنلاین
ویرایش وتلخیص:آکاایران

منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :