غار نخجیر دلیجان  اراک  ایران
غارچال نخجیر دلیجان,زیبایی غار می افزاید,دیواره های غار پوشیده,مرکزی شهرستان دلیجان با بیش,حفاظت محیط زیست به عنوان اثر ملی تعیین,آور چال نخجیر در جنوب شرقی,ت

غارچال نخجیر دلیجان استان مرکزی

غارچال نخجیر در یازده کیلومتری شمال دلیجان و در نزدیکی روستای نراق قرار دارد و اکنون زیر نظر کارشناسان سازمان ایرانگردی و جهانگردی در حال آماده سازی جهت توریستی شدن می باشد.

غار شگفت انگیز و اعجاب آور چال نخجیر در جنوب شرقی استان مرکزی - شهرستان دلیجان با بیش از 70 میلیون سال قدمت جزء عجایب خلقت الهی می باشد که در سال 68 هجری شمسی شناسایی و کشف شد و در سال ‪ ۸۱‬به عنوان آثار ملی ایران به ثبت رسید.

غار " نخجیر" در جنوب شرقی استان مرکزی - شهرستان دلیجان با‪ ۷۰‬میلیون سال قدمت یکی از زیباترین غارهای طبیعی جهان و از عجایب خلقت به شمار می‌آید. این غار در هشت کیلومتری شهرستان دلیجان و در منطقه‌ای به نام " چال نخجیر" واقع شده‌است که درسال ‪ ۶۶‬توسط شهرداری وقت شناسایی و گروههای کوهنوردی تاکنون تا عمق دو هزار متری آن پیشروی کرده‌اند.
غار نخجیر یکی از غارهای شکفت انگیز جهان محسوب می‌شود منشورهاو اسفنج‌های بلورین کلسیت ، باغهای مرجانی ، دالانها ، دهلیزها، تراسهاو حوضچه‌های متعدد جلوه‌ای انحصاری به این غار داده‌ااست .
بافتهای کلسیتی ، قندیلهای مخروطی ، بلورهای شیشه‌ای و توده‌های گل کلمی شکل که در اثر رسوبات کربنات کلسیم ایجاد شده ، هر ببینده‌ای را به حیرت وا می‌دارد


gharchalnajir-02


این غار واقع در پناهگاه حیات وحش جاسب و در 8 کیلومتری شرق شهر دلیجان و در 3 کیلومتری جاده آسفالته دلیجان – نراق و در دامنه کوه کم ارتفاعی قرار گرفته است و دارای مختصات جغرافیایی 504555 طول شرقی و 340214 عرض شمالی می باشد .
غار نخجیر دارای یک شاخه اصلی بطول بیش از هزار و200 متر و چندین شاخه فرعی بوده که از راه همواری می توان به راحتی در غار حرکت نمود . درون غار رسوبات دولومیتی به مقیاس قابل توجهی بصورت لایه های سفید رنگی ، کف کریدورها و دالانها و دهلیزهای مسیر اصلی غار را پوشانده که به عنوان رسوبات سفیدبرفی نامگذاری شده است .
درون غار بر اثر عوامل تکنونیکی و هوازدگی شیمیایی که کریستالیزه شده و کف دیواره های غار پوشیده از اسفنجهای بلورین و سنگهای تزئینی زیبا تشکیل شده است که از این لحاظ یکی از زیباترین غارهای کشور محسوب میشود .
سهولت دسترسی به آن از جمله مزیتهای آن است چنانچه در مورد بهره برداری از آن اقدامات لازم و بایسته انجام شود می توان از آن به عنوان یکی از جاذبه های اصلی اکوتوریستی در مقیاس بین المللی یاد کرد . غار مذکور در سال 84 توسط شورایعالی حفاظت محیط زیست به عنوان اثر ملی تعیین شد.

تا ششصد متری اول غار مسیر مشترک و در امتداد جنوب به شمال می باشد و بعد از آن دارای دو انشعاب می شود یکی از انشعابات به طرف شمال شرق و دیگری به شمال غرب امتداد می یابد طول کل هر کدام از شعب حدود یکهزار و سیصد متر است. از امتیازات غار مزبور افقی بودن کل مسیر است.

تالارهای متعدد و حوضچه های آب، راهروهای طولانی، مسیرهای مشکل در بعضی از نقاط و چکنده و چکیده های بلورین و بسیار متنوع و زیبا و حتی در نقاطی منحصر به فرد از خصوصیات آن است. حدود % از بدنه غار پوشیده از چکنده و چکیده است و فقط 5% باقیمانده سنگی میباشد که این خود بر زیبایی غار می افزاید. غار چال نخجیر از تالارهای مختلفی تشکیل شده که کوچکترین آن به متر 3*5*20 و بزرگترین آن به متر 30*40*120 وسعت دارد. زیباترین تالار آن، تالار چهلستون نام دارد که با انواع چکیده و چکنده های مختلف و رنگهای خیره کننده پوشیده شده است. از دیگر تالارهای این غار می توان تالار سفره عروس, دریاچه، برزخ، باغ وحش، چهلچراغ و تالار زیبائیها را نام برد

منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :

آکاالکتریک تولید کننده انواع سطل زباله و سبزی خرد کن