خمین مرکزی آکا ایران
شهرهای استان مرکزی- دیدنی های استان مرکزی,شهرستان خمین,مرکزی ایران,جمله روستاهای,وسعت زیادی,تشکیل,جاذبه های ,گردشگری , توریستی , سوغاتی , دیدنی های , نقشه ماهوا

 

 

شهرستان خمین یکی از شهرستان‌های استان مرکزی ایران است . این شهرستان از دو بخش به نام‌های مرکزی و کمره تشکیل شده‌است .

شهر خمین مرکز این شهرستان و زادگاه امام خمینی است. بیت قدیمی امام در این شهرستان واقع است. این بیت وسعت زیادی دارد و از چندین حیاط تشکیل شده‌است که از طریق حوض‌هایی به شکل دایره ، قلب و مانند از همدیگر تفکیک می‌شوند . در این شهر امامزاده‌های زیادی نظیر امامزاده ابوطالب ، امامزاده محمد و .. وجود دارد. از جمله روستاهای شهرستان خمین روستای ریحان است که در سه کیلومتری جنوب غربی خمین واقع است .

 

نکته مهم در مورد این روستا این است که چند سال قبل از پیروزی انقلاب اسلامی هیئت امنای روستای ریحان تصمیم گرفتند مرقد امامزاده‌ای به نام امامزاده عبدالعلی واقع در این روستا که بر اثر سیل آسیب دیده بود را بازسازی کنند . به دلیل آنکه بر اثر سیل صندوق چوبی که مشخص کننده محل قبر امامزاده بود بر اثر رانش زمین حرکت کرده و از مکان اصلی دور شده بود در هنگام خاکبرداری بولدوزر به اشتباه از روی جنازه امامزاده عبور کرده و جنازه امامزاده آشکار شد . جنازه کاملاً سالم بود.

از روستاهای خیلی مهم این شهرستان روستای گوشه محمدمالک می‌باشد که دارای سرچشمه آبی زیبا می‌باشد و چشمه مملو ازماهی قزل آلا بوده‌است . مقبره محمدمالک بن اشتر نیز در این روستا می‌باشد فاصله روستا تا شهر ۱۲ کیلومتر دارای باغ‌های فراوان انگور می‌باشد دارای آب لوله کشی برق گاز تلفن و...می‌باشد.


تقسیمات کشوری
این شهرستان دارای دو بخش با نامهای بخش مرکزی و بخش کمره و هفت دهستان است:

دهستانهای بخش مرکزی شهرستان خمین:
دهستان آشناخور
دهستان حمزه‌لو
دهستان رستاق
دهستان صالحان
دهستان گله‌زن
نقطه شهری: خمین

دهستانهای بخش کمره شهرستان خمین:

دهستان چهارچشمه
دهستان خرم‌دشت
نقطه شهری: قورچی‌باشی

 

جمعیت
بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت شهرستان خمین در سال ۱۳۸۵ برابر با ۱۱۰۱۹۵ نفر بوده‌است که از این میان ۵۴۷۷۰ نفر مرد و بقیه زن بوده‌اند

منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :