یادگار دریاچه ساوه
دریاچه ساوه, قیز قلعه ,دریاچه ساوه,دریاچه ساوه,دریاچه ساوه کجاست,دریاچه ساوه خشک شد,دریاچه ی ساوه,تاریخ دریاچه ساوه,عکس دریاچه ساوه,چرا دریاچه ساوه خشک شد,خشک ش

تا به حال نامدریاچه ساوه, قیز قلعه ,دریاچه ساوه,شهرهای استان مرکزی- دیدنی های استان مرکزی

با این حال، ورود به قلعه از طریق چند راه پله سرپوشیده صورت می‌گرفته که با مهارت ویژه‌ای استتار شده‌اند و پشت دیواری از لاشه سنگ و ساروج درست در امتداد دیواره‌های صخره پنهان شده اند.

از پله‌های پشت بنا برای ورود و خروج محافظان و نگهبانان استفاده می‌شده و از پله‌های غربی برای ورود و خروج مقامات به‌داخل قلعه و حمل آذوقه. در مقابل راه پله‌های غربی و بر روی صخره مقابل راه باریکی وجود دارد که محل رفت وآمد ساکنان قلعه بوده و اتاقهای قلعه تو درتو و به ‌یکدیگر ارتباط داشته‌اند.

بر اساس اسناد و مدارک تاریخی و تحقیقات به‌عمل آمده درخصوص قلعه‌های دختر ساخته شده درایران می‌توان به سوابق معابد آناهیتا و مهر پرستی ایرانیان اشاره کرد اما به نظر می رسد قلعه دختر ساوه نیایشگاهی برای عبادت و احترام به آب و ناهید در پیش از اسلام و قبل از خشکیدن دریاچه ساوه در دوره ساسانیان بوده که محراب ساخته شده بر روی دریاچه قدیمی ساوه در قلعه این احتمال را بیشتر می‌کند.

برای رسیدن به این قلعه باید از جاده ساوه به همدان عبور کنید و به روستای سرخده برسید. سپس بعد از عبور از میان روستا و عبور از پل ساخته شده بر روی رودخانه قره چای، حرکت تان را به سوی روستای قیز قلعه ادامه دهید و از میان روستا عبور کنید. از این جا به بعد با مسیری حدود هزار و ‪ ۵۰۰‬متر رو به رو هستید که تماما با وسیله نقلیه سواری قابل عبور است. یادتان باشد که قیز قلعه تا ساوه حدود ‪۲۳‬ کیلومتر فاصله دارد.


گروه گردشگری تبیان


گردآوری ایران شناسی آکاایران
منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :