معرفی خانه تاریخی معتمدی (ملاباشی)،امکان دیدنی اصفهان
خانه معتمدی که با نام خانه ملاباشی نیز شناخته می‌شود، به دوره قاجار تعلق دارد و از دیدنی های اصفهان در محله پاقلعه است.برای شناخت بیشتر از این آثار باستانی و خا

 

آکاایران: خانه ملاباشی اصفهان با نام خانه معتمدی اصفهان هم شهرت دارد. این خانه مربوط به دوره‎ی زندیه و قاجار است. در سده‎های اخیر این خانه نظاره‌گر تاریخ شهر اصفهان بوده است. جدیدا در دهه 80 شمسی فردی به نام دکتر معتمدی اینجا را خریده و بازسازی نموده است. بعضی از روزها حتی مالک اصلی خانه یا پسرشان هم داخل خانه هستند! در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات آکا, به معرفی تاریخچه و بخش های مختلف خانه می‌پردازیم. با ما همراه باشید

تاریخچه خانه ملاباشی

خانه معتمدی طی مستندات بدست آمده مشخص شده است که تاریخ ساخت آن مربوط به دوره‌های صفویه، زندیه و قاجاریه است. به همین دلیل آثار معماری از هر یک از این دوران ها و حکومت ها در این خانه و عمارت تاریخی یافت می‌شود. درباره‌ی زمانی که ملا باشی وارد اصفهان می‌شود و این خانه را برای اقامت برمی‌گزیند داستان‌های بسیاری در تاریخ وجود دارد که ذکر تمامی آن‌ها در این فرصت نمی‌گنجد. خانه ملا باشی در خیابان ملک اصفهان واقع شده است.

خانه ملا باشی مربوط به زمان صفوی و زند و قاجار است. از این رو ما شاهد سبکهای معماری هر سه دوره در این خانه هستیم.

خانه معتمدی یا ملاباشی؟

خانه ملاباشی اصفهان, خانه تاریخی ملاباشی اصفهان, خانه معتمدی

خانه ملاباشی توسط شخصی به نام معتمدی خریداری شد

این خانه معروف به معتمدی نیز می باشد. بعد از گذشت سال ها و وقتی که این خانه در معرض تخریب قرار گرفته بود فردی به نام معتمدی آن را خریداری کرد و اقدامات زیادی در جهت بازسازی و احیا و مرمت آن انجام داد و آن را از خطر نابودی و تخریب حفظ کرد. اگر امروزه این بنای زیبا تبدیل به یک جاذبه گردشگری شده در واقع نتیجه زحمات معتمدی بوده و خالی از لطف نیست که این خانه معروف به خانه معتمدی نیز می باشد. 

با تلاش ها و زحمات همین فرد این خانه در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد.

ملاباشی و چگونگی سفر او به اصفهان 

میرزا احمد ملاباشی مرد عالم و فقیهی بود که در زمان ناصرالدین شاه قاجار به عنوان منجم دربار کار می کرد. در آن زمان ملاباشی به ماموریتی در  اصفهان فرستاده شد. حاکم اصفهان در آن زمان یکی از پسران ناصرالدین شاه به نام ظل السلطان بود. از آنجایی که مادرظل السلطان اصالتا از نژاد قاجاری نبود مقام ولی عهدی را به او نسبت ندادند. همین امر باعث بروز رفتارهای نابهنجار و غیر عادی در وجود او شد که در نتیجه آن اقدام به آزار و اذیت مردم اصفهان کرد.

یکی از رفتار های غیر عادی و خارج از عرف این حاکم برای مثال نابودی بخش بزرگی از آثار نفیس دوران صفوی بود. او حتی به طبیعت و گونه های کمیاب حیوانات نیز رحم نکرد و با شکار های بی رویه اش باعث انقراض حیوانات بسیار کمیابی مانند مارال و ببر خزری شد. 

همین رفتار های خشن و غیر اخلاقی ظل السلطان باعث شد تا همسرش خانه و محل زندگی اش را ترک کند و در یکی از خانه هایی که در نزدیکی همین خانه ملاباشی و خانه محل زندگی خودش بود ساکن شود.

ظل السلطان برای تنبیه و مجازات همسرش به پسران خود دستور داد که مادرشان را به قتل برسانند. او برای این کار حتی نیمی از املاک خود را به عنوان جایزه تعیین کرد. 

همین امر باعث به وجود آمدن نا امنی و نا آرامی در شهر اصفهان شد و ملاباشی که یک روحانی بسیار معتمد و آرامی بود و را برای خواباندن این ناامنی ها به اصفهان اعزام کردند.

سکونت ملا باشی در این خانه 

همگامی که ملاباشی برای این ماموریت به اصفهان رسید این خانه تاریخی را خریداری کرد و به دستور دولت در آن ساکن شد. 

در آن زمان خانه ملاباشی چندان شهرت و معروفیت نداشت اما از نظر موقعیت در مقایسه با خانه ها و بناهای افراد سیاسی آن زمان و در آن محل از اهمیت بالایی برخوردار بود. به طوری که خانه های معروف متعلق به اشخاص سرشناسی مانند خانه ملک التجار تنها در فاصله چند قدمی این خانه بود.

تا قبل از ورود ملاباشی به این خانه از نظر معماری نیز جلوه ی چندان زیبایی نداشت و تنها دارای یک زمستان نشین و دو پنج دری بود. اما بعد از سکونت ملاباشی در این خانه بخش های دیگری نیز به آن اضافه شد که جلوه و ارزش آن را بسیار حایز اهمیت کرد. در آن زمان یک بخش شاه نشین و اتاق نه دری نیز به این خانه اضافه شد که همین دو بخش اضافه شده این خانه را تبدیل به یک اثر تاریخی و هنری جذاب و باارزشی کرد.

ویژگی های خانه ملاباشی 

خانه معتمدی, تاریخچه خانه ملاباشی, زیباترین خانه در اصفهان

حیاط بیرونی ، تابستان نشین ، حیاط اندرونی و شاه نشین بخش های اصلی خانه معتمدی است

این خانه زیبا و تاریخی نمونه زنده و بارزی از خانه و سبک زندگی مردم آن زمان در اصفهان می باشد. خانه ملاباشی در واقع نمونه ای است که شما را می تواند به طور کلی با نحوه زندگی و فرهنگ مردم آن زمان آشنا کند. 

نکته ی جالب در مورد این خانه وجود فرش های اصیل و قدیمی ایرانی در کف اتاق هاست که حس و حال و فضای خانگی آن را بیشتر می کند. 

همچنین از هنر فلزکوبی بر روی چوب در این بنای تاریخی استفاده شده است.

خانه مانند بسیاری از خانه های آن زمان به دو بخش اصلی تقسیم می شود. بخشی که در آن زندگی می کرده اند و اوقات روز را سپری می کرده اند و بخشی که مربوط به ارائه خدمات بوده است. 

این خانه دارای دو اتاق کار و سه ورود مجزای بیرونی است. در ضلع غربی حیاط بیرونی اتاق مخصوصی برای اتاق کار مالک و پذیرش مراجعین اختصاص داده شده است. 

حیاط بیرونی، تابستان نشین، حیاط اندرونی و شاه نشین از بخش های دیدنی این خانه به حساب می آیند که کمی جلوتر به صورت کامل به آن ها می پردازیم.

منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :