راهنمای سفر به کویر دق سرخ اصفهان + عکس
یکی از جاذبه‌های این کویر، تپه شنی بزرگی است که تقریباً در مرکز این کویر قرار دارد که آشیانه عقاب‌های منطقه است و در میان کویرنوردان به آشیانه عقاب معروف است. د

کویر دق سرخ کجاست | عکس + آدرس و هر آنچه پیش از رفتن باید بدانید - کجارو

آکاایران: کویرها خود به خود آنچنان پدیده‌های شگفت‌انگیزی هستند که به تنهایی یکی از قطب‌های گردشگری به حساب می‌آیند. تورهای گردشگری کویر دق سرخ آسمان تاریک آنجا و رصد ستارگانش، سکوت و آرامش بی‌نظیرش، حیات وحش بکرش و پدیده‌های جذاب زمین شناسی آن را به عنوان جاذبه‌های تماشایی آنجا مثال می‌زنند.  در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات آکا,قصد داریم در مورد کویر دَقِ سرخ و جاذبه های آن بیشتر آشنا شویم . با ما همراه باشید.

سفر به کویر دق سرخ ؛ یکی از جاذبه‌های دیدنی اصفهان - چمدان - رسانه سفر،  گردشگری و میراث فرهنگی

کویر دَقِ سرخ

کویر دق سرخ وسعتی به طول تقریبی ۵۰ کیلومتر و عرض ۲۰ کیلومتر را در شمال شرقی شهر زواره از آن خود کرده است. با کوه‌هایی کم ارتفاع در کنار جنگل‌های تاغ که از کویر مرکزی ایران جدا شده است. یکی از جاذبه‌های این کویر هم تپه شنی بزرگی است که تقریباً در مرکز این کویر قرار دارد و آشیانه عقاب‌های منطقه است. جایی که در میان بیشتر کویرنوردان به آشیانه عقاب معروف شده است. جالب است به شما بگویم در این کویر معادن نمک، طلا و سرب وجود دارد و احتمالاً نفت نیز در آن پیدا می‌شود.

یک لایه نمک با ضخامت متغیر سطح کویر را پوشانده است. شب‌ها روشنایی مهتاب بر این دشت نمک می‌تابد و بلورهای نمک نور را بازتاب می‌دهند. این پدیده سطح کویر را به شکل چشم‌نوازی درخشان می‌کند و مانند آینه‌ای خرد شده در هر گوشه کویر پراکنده است. از این روست که کویر دق سرخ مأوای کمپ زنان و علاقمندان به کمپینگ در کویر است.

علاوه بر این زمین‌ها، چندضلعی‌های نمکی حاشیه کویر شکل دیگری است که چشم‌اندازی دیدنی دارد و گاهی ارتفاع آن‌ها تا ۱۵ سانتی‌متر هم می‌رسد. در محدوده میانی کویر به دلیل نمک فوق‌العاده‌ زیادی که دارد، حتی گیاهان نمک‌دوست نیز به چشم نمی‌خورند.

 

موقعیت مکانی کویر دَقِ سرخ 

کویر دَقِ سرخ در استان اصفهان ، شهرستان اردستان و در نزدیکی شهر زواره  که یکی از توابع شهر اردستان است قرار دارد. طول تقریبی این کویر پنجاه کیلومتر و عرض آن بیست کیلومتر است.

برای سفر به این کویر زیبا باید ابتدا به اردستان و سپس به شهر زواره بروید از آنجا نیز به روستای علی آباد یا جهان آباد بروید. با طی کردن مسیر به سمت شمال شرقی که البته خاکی است شما به حاشیه نمکزار میرسید. فاصله ی شهر زواره تا نقطه ی میانی کویر دَقِ سرخ حدود بیست و پنج کیلومتر میباشد.

منطقه تل شیطان اردستان در فهرست آثار ملی به ثبت رسید - پایگاه خبری بام نیوز  | Bam News Agency

تل شیطان 

در قسمت مرکزی کویر تپه های ماسه ای بیضی شکل وجود دارند که از تصاویر ماهواره ای هم مشخص هستند. یکی از مهمترین و جذابترین جاذبه ی کویر دَقِ سرخ همین تپه ها هستند که به تل شیطان معروف هستند. این تپه های ماسه ای دارای خاصیت مغناطیسی شگفت انگیزی هستند.

این خاصیت مغناطیسی باعث می شود که تمامی شن های پخش شده ی اطراف تل شیطان به سمت آن جذب شوند و در قسمت های دیگر پخش نشوند. برای امتحان این خاصیت میتوانید از یک آهنربا استفاده کنید. آهنربا را به یک تکه چوب متصل کنید و به شن های اطراف تل شیطان نزدیک کنید. خواهید دید که شنهای زیادی مانند براده های آهن جذب آهنربا میشوند.

تل شیطان مکان مناسبی برای پیاده روی با پای برهنه روی شن های این کویر است. بسیاری از گردشگران تل شیطان را برای کمپ شبانه خود انتخاب می کنند. تپه های دیگری نیز در اطراف وجود دارد که در میان کویر نوردان به آشیانه ی عقاب ها معروف هستند.

سفر به کویر دق سرخ, کویر دق سرخ کجاست, عکس های کویر دق سرخ

مکان دیدنی دیگر کویر دَقِ سرخ جنگل های تاغ می باشند که از کویر مرکزی ایران جدا شده است. جنگل های تاغ یکی از جاذبه های زیبای گردشگری و عامل تثبیت کننده ی شن های منطقه می باشند و اگر وجود این جنگل ها نبود شهر زواره و روستاهای اطراف آن سالها پیش زیر ماسه های انبوه مدفون میشدند.

بعد از جنگل های تاغ ، شوره زار دَقِ سرخ قرار دارد که در فصل های پر بارش ، البته اگر بارشی باشد به صورت موقت به دریاچه ای تبدیل شده و با خشک شدن آن در فصل گرما تاغ زار هایی ایجاد شده که مکان مناسبی برای عکاسان حیات وحش است. زیرا حیواناتی مانند: روباه ، بایکا ، شغال ، جغد و چکاوک کاکلی در آن جا زندگی می کنند.

کویر دق سرخ کجاست, عکس های کویر دق سرخ, جاذبه های کویر دَقِ سرخ

در روزگاران قدیم مردم از این تاغزار ها نمک طبیعی برداشت میکردند که به علت بارش های کم سالیان زیادی برداشت نمک ممکن نبود. تا این که در سال ۱۳۹۹ به علت بارشهای فراوان دریاچه تشکیل شد وپس از خشکیدن دوباره برداشت نمک میسر شد.

البته به علت تشکیل این دریاچه و هجوم مردم و گردشگران آسیب های زیادی به این نمک زارها وارد شد و به نظر می رسد که نیاز به یک جاده و مسیر در این بیابان ضروری است.

در دوران گذشته شهرهایی در این کویر وجود داشته اند که در جای جای کویر آثار و بقایای آن ها موجود است و به هفت شهر لیلاز معروف هستند.

برای رفتن به کویر دَقِ سرخ چند نکته زیر را هم در نظر بگیرید

اول اینکه در روستای علی آباد اقامتگاه بوم گردی وجود دارد و در صورت تمایل می توانید از آنجا استفاده کنید.

دوم اینکه بخش هایی از کویر است که گوشی های مبایل آنتن نمی دهند پس حتما قبل از سفر این مورد را نیز در نظر بگیرید تا مشکلی برایتان ایجاد نشود.

و سوم در روستاهای اطراف زواره ماشین های آفرودی هستند که می توان برای رفتن به کویر از آن ها استفاده کرد. 

منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :