معرفی کلیسای سرکیس اصفهان+عکس
کلیساهای اصفهان,کلیسای سرکیس اصفهان,کلیسای سرکیس مقدس چناقچی,کلیسای سرکیس مقدس,کلیسای سرکیس مقدس در تهران,کلیسای سرکیس مقدس تبریز,کلیسای سرکیس,کلیسای سرکیسیان ت

یکی از کلیساهای اصفهان در دوران صفوی، کلیسای سرکیس مقدس را می‌توان نام برد. قدمت ساخت این کلیسا به سال 1659 میلادی می‌رسد. در ابتدا نام این کلیسا "آمناپرکیچ مقدس" بود اما بعد‌ها با ویران شدن کلیسای سرکیس مقدس در سال 1850، وسایلش را به این کلیسا منتقل کردند و نامش نیز به کلیسای سرکیس مقدس تغییر پیدا کرد. این کلیسا به سبک باسیلیک ساخته شده‌است. در داخل کلیسا در گذشته نقاشی‌های متعددی وجود داشت که در گذر تاریخ و در طول بازسازی‌ها قسمتی از آن‌ها از بین رفته‌اند و تنها نقاشی‌های گنبد کلیسا را می‌توان مشاهده کرد. همچون سایر کلیساهای دوره صفوی، در این کلیسا نیز گنبدی با چند نورگیر کوچک تعبیه شده است و عبادتگاهی کوچ نیز در حیاط کلیسای سرکیس مقدس مشاهده می‌شود. کلیسای سرکیس مقدس اصفهان در سال 1381 با شماره 7645 در فهرست آثار ملی ایران ثبت گردید.
آدرس کلیسای سرکیس مقدس: اصفهان، جلفا محله ایروان، خیابان خاقانی، کوچه نماز خانه ایروان.

کلیسای سرکیس مقدس

 

 

نام کلیسای سرکیس
کشور  ایران
استان استان اصفهان
شهرستان اصفهان
اطلاعات اثر
کاربری مذهبی
دیرینگی دوره صفوی
دورهٔ ساخت اثر دوره صفوی
اطلاعات ثبتی
شمارهٔ ثبت ۷۶۴۵
تاریخ ثبت ملی ۱۷ اسفند ۱۳۸۱

کلیسای سرکیس مقدس مربوط به دوره صفوی است و در اصفهان، جلفا محله ایروان، خیابان خاقانی، کوچه نماز خانه ایروان واقع شده و درسال ۱۶۵۹ میلادی بنا شده است. این اثر در تاریخ ۱۷ اسفند ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۷۶۴۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

تاریخ کلیسا

در ابتدا نام آن «آمِناپرکیچ مقدس» بود اما در ۱۸۵۰ میلادی به دنبال ویرانی کلیسای سرکیس مقدس و انتقال وسایل آن به این کلیسا به کلیسای سرکیس مقدس تغییر نام داد.

معماری کلیسا

پلان کلیسا به شیوهی بازیلیک ستوندار در جهت شرقی-غربی قرار گرفته. کلیسا دارای دو گنبد است که هریک دارای هشت نورگیرند.

گنبد کوچکتر در بالای محراب قرار دارد و گنبد بزرگتر با قوسهایی بر روی چهار ستون قرار گرفته.

مصالح به کار رفته در ساختمان عبارت اند از خشت و آجر. دیوارهای خارجی دارای قاببندیهایی با نمای آجری اند و دیوارهای داخلی با گچ پوشانده شدهاند.

این دیوارها در گذشته نقاشیهای بسیاری داشتند که به علت مرمت بسیاری از آنها از بین رفته و در حال حاضر تنها نقاشیهای قسمت گنبد باقی مانده اند.

برج ناقوس خانه در قسمت جنوب غربی ساختمان و بر روی سقف کلیسا بنا شده. در قسمت جنوبی کلیسا هم نمازخانه کوچکی با گنبدی قوسی شکل به نام استپانوس مقدس قرار دارد که در سال ۱۷۰۴م ساخته شده است.

منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :