شاهین شهر و میمه اصفهان  ایران
شهر و میمه اصفهان,شهرستان در اواخر سال ۱۳۸۶,میمه تقسیم,شهرستان‌های سابق,شهر,مرکز,شهر و میمه,شهرستان

شاهین شهر و میمه اصفهان

 شهرستان برخوار و میمه یکی از شهرستان‌های سابق استان اصفهان بود. مرکز این شهرستان، شاهین‌شهر بود. این شهرستان در اواخر سال ۱۳۸۶ به دو شهرستان جداگانه به نام‌های شهرستان برخوار و شهرستان شاهین شهر و میمه تقسیم شد.


 تقسیمات کشوری
بخش مرکزی شهرستان برخوار و میمه
دهستان برخوارغربی
دهستان مورچه خورت
شهرها: شاهین‌شهر و گز

بخش برخوار
دهستان برخوار شرقی
دهستان برخوار مرکزی
شهرها: حبیب‌آباد، خورزوق، دولت آباد و کمشجه، دستگرد. لازم به ذکر است که بخش برخوار هم اکنون به شهرستان برخوار تبدیل شده است.

بخش میمه
دهستان زرکان
دهستان ونداده
شهرها: میمه و وزوان


شهرستان شاهین شهر و میمه با وسعت 66/5409 کیلومتر مربع و با مرکزیت شاهین شهر در شمال شهرستان اصفهان واقع گردیده است. این شهرستان دارای 2 بخش ، 6 شهر و 4 دهستان می باشد.بخشهای این شهرستان شامل بخش مرکزی و بخش میمه می باشد . شهرهای این شهرستان شامل شهرهای شاهین شهر ، گز ، گرگاب ، میمه ، وزوان و لایبید می باشد.
همچنین این شهرستان شامل دهستانهای برخوار غربی، مورچه خورت ، زرکان و ونداده می باشد
. شاهین شهر پس از پیروزی انقلاب اسلامی، با اجرای طرحهای جدید شهرسازی، پذیرای مهاجران زیادی از مناطق مختلف کشور گردیده و همچنان درحال توسعه می باشد

وضعیت آب و هوا:

این منطقه با توجه به فاصله ای که از رودخانه زاینده رود دارد؛ دارای آب و هوائی خشک تر از اصفهان بوده و میزان بارندگی آن حدود 50 الی 200 میلیمتر طی ده سال متغییر بوده است. میزان تبخییر سالیانه نیز حدود 2000 میلیمتر گزارش شده و مقدار آب نفوذی کمتر خواهد بود. جهت باد بویژه بادهای غالب از سمت شمال بطرف جنوب و جزء بادهای خشک می باشد. این بادها پس از برخورد با اراضی بدون پوشش گیاهی یا با پوشش کافی با خود گرد و غبار و گاهی ذرات ماسه همراه آورده و در فرسایش زمینهای کشاورزی بی تاثیر نخواهد بود.
خاکشناسی منطقه:

خاکهای منطقه جزء خاکهای AZONALوZONAL(مقدار نمک در این خاکها زیاد) می باشد. ساختمان فیزیکی ذرات خاک منشوری و مکعبی شکل است و تمرکز کریستال گچ و آهک بصورت لکه در طبقات خاک است. این سری خاکها اکثرا اراضی نامرغوب را تشکیل داده و معمولا قابلیت نفوذ آب در خاکهای این زمینها بسیار کم و تبخیر زیاد سبب شده که املاح موجود خاک در سطح زمین تراکم یافته و زمینهای بایر و لم یزرع را بوجود آورند.

مطالعات خاکشناسی در این مطقه نشان داده میزان املاح موجود درخاک بتدریج از شمال غرب به طرف جنوب شرق افزایش می یابد. قلیاییت این خاکها در حدود 8 میباشد و میزان شوری و قلیایی در طبقات فوقانی به چشم می خورد. از نظر بافت خاک با توجه به تغذیه و جابجایی ذرات؛ وضعیت دانه بندی تغییر کرده و باعث باقی گذاردن رسوبات در منافذ خاک می گردد،که این امر موجب پایین آمدن خلل و فرج خاک و نهایتا کاهش نفوذ پذیری می گردد. در بعضی از نقاط لایه های گچی فراوان دیده می شود که می توان جزء زمینهای گچی منظور نمود.
به طور کلی خاکشناسی منطقه اکثرا مخلوطی از رس با رگه های نازکی از شن و ماسه با قابلیت نفوذ پذیری خیلی کم همراه می باشد و آهک پراکنده و نا ظاهر در پروفیل خاک وجود دارد. در کل کلاس خاکهای این منطقه بیشتر 3 و 5 می باشد.


شاهین‌شهر در منطقه‌ای به نام امیرآباد(حدفاصل بختیاردشت ومورچه خورت) بنیان نهاده شده و به علت اینکه نقشه آن به صورت یک شاهین بود، شاهین شهر نامیده شد. دانشگاه صنعتی مالک اشتر و نیز هواپیما سازی ایران در این شهر قرار گرفته‌است. .

بیشتر سکنه شاهین شهراصالتا"از استانهای خوزستان وچهارمحال بختیاری هستند. ارامنه مسیحی نیز از اقلیتهای قومی این منطقه به‌شمار می‌آیندو از ساکنین قدیمی این شهرستان می‌باشند.از نظر تولیدات صنعتی رتبهٔ دوم را پس از شهرستان اصفهان دارد

منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :