کشف آثار به جا مانده از دوران ساسانی
دوران ساسانیان,ارتش دوران ساسانی,سکه دوران ساسانی,دوران ساسانی,اسامی دوران ساسانی,موسیقی دوران ساسانی,دوران پادشاهی ساسانیان,معماری دوران ساسانی,لباس دوران ساسا


در هفته گذشته، باستان شناسان کشورمان موفق به کشف دو اثر تاریخی از دوره ساسانیان شدند که اطلاعات کاملتری را درباره این دوره در اختیار آنها قرار می دهد.

آنها یک ساختمان نیمه مخروبه مربوط به دوره ساسانی را در محوطه باستانی ویگل در شهرستان کاشان کشف کردند که احتمال می دهند کاربردی مذهبی و عبادی داشته باشد.


محسن جابری سرپرست کاوش در محوطه باستانی ویگل در شهرستان کاشان با بیان اینکه این فصل از کاوش مدت 40 روز و با همکاری دانشجویان باستان‌شناسی دانشگاه های تهران، کاشان و هنر اصفهان انجام شد در این باره گفت: «کشف این بنای مذهبی بیانگر وجود یک شهر مهم مربوط به دوره ساسانی در این محدوده مکانی است، به همین دلیل کاوشهای مستمر باستانشناسی را می طلبد.»

این محوطه در سال 1384 شناسایی و در سال 1385 مورد بررسی روشمند و سیستماتیک باستانشناسی قرار گرفت و بر اساس اطلاعات به دست آمده مشخص شد 2 شهر از دوره ساسانی تا دوره سلجوقی در این محوطه وجود دارد.

این ساختمان ظاهرا از جنس چینه بوده و با گل ساخته شده است. کف و ازاره های آن دارای روکش گچ است که چند بار تجدید و اصلاح شده و نشان می دهد این ساختمان مدت زیادی مورد استفاده قرار داشته است. همچنین بدنه های آن نیز از ازار به بالا با رنگ قرمز اخرایی رنگ آمیزی شده است.

یکی از کشاورزان بوشهری که در حال شخم زدن زمین بود به مجموعه ای از

 اشیا و ادوات تاریخی متعلق برخورد و بلافاصله عوامل یگان حفاظت و کارشناسان ارشد میراث فرهنگی استان بوشهر را از این ماجرا مطلع کرد. تیم بررسی پیش بینی می کنند این آثار مربوط به دوره ساسانیان باشد

جابری گفت: «پلان این ساختمان آتشگاهی چلیپایی شکل و مانند چهار طاقی های دوره ساسانی دارای چهار دهانه ورودی است. در مرکز ساختمان نیز بقایای یک آتشدان منحصر به فرد از دوره ساسانی با تزئینات گچبری قرار دارد. در اطراف پایه آتشدان و ورودی سطح آتشگاه نیز بقایا و قطعات گچبری زیبایی از همین عصر به دست آمده است.»

تیم باستان شناسی در حین حفاری دریافتند که این ساختمان پس از انتقال شهر به دوره اسلامی تخریب شده و طی قرون اولیه اسلامی تغییر کاربری پیدا کرده است. به گفته سرپرست این تیم، این نوع از معماری مذهبی دوره ساسانی که در حوزه استان فارس (‌فارس جنوبی) شناخته شده است، برای اولین بار است که با این کیفیت در ایران مرکزی شناسایی می شود. به خصوص به دلیل اینکه در اینجا 2 شهر با کالبد سالم وجود دارد که تمام ساختارها و عناصر و اجزای آن موجود و در زیر ماسه ها مدفون است. بنابراین کاوشهای باستانشناسی می تواند بخشهای مبهم تاریخ شهرسازی ایران طی دوره انتقال از ساسانی به اسلامی و شهرسازی قرون اولیه اسلامی را روشن کند.

اما تنها به فاصله دو روز از این کشف، مسئولان پایگاه شبانکاره شهرستان دشتستان در محوطه دره بردی بوشهر خبر از کشف تازه ای دادند که باز هم به دوران ساسانیان مربوط می شد. این بار اما یکی از کشاورزان بوشهری که در حال شخم زدن زمین بود به مجموعه ای از اشیا و ادوات تاریخی متعلق برخورد و بلافاصله عوامل یگان حفاظت و کارشناسان ارشد میراث فرهنگی استان بوشهر را از این ماجرا مطلع کرد. تیم بررسی که پیش بینی می کنند این آثار مربوط به دوره ساسانیان باشد، اعلام نتایح قطعی را به بررسی های دقیق تر موکول کرده اند.


گروه گردشگری تبیان

گردآوری ایران شناسی آکاایران
منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :
مطالب پیشنهادی