بادرود شهر یاقوت سرخ
بادرود ,دیدنی های بادرود ,جاذبه های گردشگری بادرود ,آثار تاریخی بادرود ,مناظر طبیعی بادرود ,استان بادرود ,نقشه بادرود ,مساحت بادرود ,جمعیت بادرود ,مراکز گردشگ

بادرود یکی از روستاهای کویری استان اصفهان است؛ روستایی که سالانه مهم‌ترین سوغات آن یعنی اناردر حجم 40 هزار تن  به شهرهای داخلی و خارجی صادر می‌شود.

بادرود یکی از شهرهای تاریخی و زیارتی ایران است که درست در مرکز جغرافیایی ایران قرار گرفته است .شهر بادرود از توابع استان اصفهان است که از سوی جنوب در کوهپایه‌های کرکس و از شمال به حاشیه کویر مرکزی ایران چون نگینی درخشان بر بستر پهن دشت فلات مرکزی ایران می‌درخشد.

گویش محلی بادرود که ریشه در فارسی پهلوی دارد تنها گویشی است که به عنوان یادگار پیشینیان ایران کهن در این دیار به یاد مانده است .از دیگر مطالب خواندنی راجع به بادرود می‌توان به لاله و لادن بیژنی (صفائیان بادرودی)، ‌دوقلوهای به هم چسبیده اشاره کرد که به این شهر تعلق داشتند.

بادرود در تاریخ

شهر بادرود به علت دیرینگی و تمدن خاص آن جزو شهرهای تاریخی و کهن ایران است به گونه‌ای که برخی‌ها از آن به عنوان «پایتخت تاریخی فلات مرکزی ایران »یاد می‌کنند. کاوش باستان‌شناسان در محوطه باستانی «سیاه بوم» در روستای اریسمان بادرود این مطلب را به اثبات رساند که در 6500 سال پیش مردمان این دیار نخستین صنعتگران تاریخ بوده‌اند که با ایجاد کوره‌های ذوب مس به تولید ظروف مسی و مفرغی در این سرزمین مبادرت می‌کردند.

درباره علت نامگذاری بادرود تاریخ‌نویسان چنین نگاشته‌اند که در قدیم تا قبل از ورود اسلام به ایران چهار عنصر حیات یعنی آب، باد، خاک و آتش در ایران مورد احترام مردم بودند.در این بین چون عنصر باد در نزد مردمان نماد تقدس و احترام بوده نام این سرزمین را باد نهادند که بعدها در زمان پهلوی اول پسوند رود بدان افزوده شد و به بادرود تبدیل شد .


بادرود ,دیدنی های بادرود ,جاذبه های گردشگری بادرود ,شهرهای استان اصفهان - دیدنی های استان اصفهان

بعضی‌ها در بیان مقدس بودن این عنصر گفته‌اند که ایرانیان قدیم روز«بیست و دوم ماه خورشیدی» را روز «باد» یا «بادروز» می‌نامیدند که نام قدیم این شهر ابتدا «بادروز» بوده و بعدها به بادرود تبدیل شده است.

بادرود آب و هوای معتدلی دارد با این حال تابستان هایش نسبتا گرم و بارندگی آن بسیار کم است اما شب‌های خنک و زمستانی سرد دارد. بارش باران در دو فصل زمستان و تابستان نسبتا کم است و بیشتر در فصل‌های بهار و پاییز باران می‌بارد. بهترین زمان برای سفر به بادرود بهار و پاییز است. این منطقه  در ماه های تیر و مرداد گرم‌ترین روزهایش را می گذراند و سردترین زمان آن هم آذر و دی و تا اواسط بهمن است.

 کجا برویم؟

آستان مقدس آقاعلی عباس و شاهزاده محمد از فرزندان بلافصل امام موسی ابن جعفر در بادرود قرار دارد . این زیارتگاه هر ساله پذیرای بیش از سه میلیون مسافر و زائر از سراسر کشور است .دارای کرامات عجیبی است و آستان مقدس هم از ویژگی معماری زیبایی در قالب گچ بری،آینه کاری و کاشیکاری برخورداراست و دارای یکی از بزرگ‌ترین گنبد‌های مدور ایران با ارتفاع 44 متر و قطر 25 متر است.

امسال در تعطیلات نوروز هم حدود 25 هزار نفر از امامزاده آقاعلی عباس و شاهزاده محمد در بادرود دیدن کردند. آستان مقدس آقاعلی عباس و شاهزاده محمد 400 باب زائرسرا دارد.

گرمابه تاریخی نوقه از آثار دوران صفویه که بسیار زیبا و با روش معماری قشنگی در 400 سال پیش ساخته شده و اکنون به عنوان موزه بادرود مورد بازدید علاقه‌مندان قرار می‌گیرد.


بادرود ,دیدنی های بادرود ,جاذبه های گردشگری بادرود ,شهرهای استان اصفهان - دیدنی های استان اصفهان

خانه‌های تاریخی محقق الدوله،  رهگشای، مدیر و مدبر الملک که از یادگارهای دوران قاجار و با تلفیق معماری سنتی کویری ساخته شده و اکنون مورد بازدید خیل عظیم گردشگران قرار می‌گیرد.

پرستشگاه آدینه مربوط به دوران میترائیسم است. حدود 3000 سال پیش این مکان به عنوان معبد دین میترائیسم رواج داشته،  پس از آئین زرتشت به آتشکده و بعدها با ورود دین اسلام به ایران به عنوان مسجد آدینه اشتهار یافته است . این مسجد در حال حاضر دارای دو ستون بزرگ خشتی گلی، محرابه‌های خشتی با تزئینات ساده،حوضچه آجری مربع و دیوارهای ساده گچی است.

قلعه کرشاهی از آثار دوران ایلخانیان که با خشت خام و گل حدود 800 سال پیش در حاشیه کویر مرکزی ایران و در 20 کیلومتری بادرود با روشی بسیار زیبا ساخته شده است .

کمپ گردشگری متین‌آباد که به عنوان نخستین اکو کمپ توریستی کویری ایران توسط بخش خصوصی ساخته شده و در آن  شتر سواری در کویر، رصد ستارگان و استراحت در چادرهایی که در دل شن‌های روان ساخته شده‌اند راب رای گردشگران مهیا کرده است .

انار نادری بادرود یکی از چهار رقم انار معروف کشور است که هرساله نزدیک به 70درصد انار این شهر به کشورهای خارجی صادر می‌شود .برپایی جشنواره ملی انار در نیمه آبان هر سال نشان از شهرت انار بادرود را داراست

چی بخریم؟

انار نادری بادرود یکی از چهار رقم انار معروف کشور است که هرساله نزدیک به 70درصد انار این شهر به کشورهای خارجی صادر می‌شود .برپایی جشنواره ملی انار در نیمه آبان هر سال نشان از شهرت انار بادرود را داراست .بادرود دارای دو هزار هکتار باغات انار است و هر ساله بالغ بر 40 هزار تن انار از این مناطق راهی بازارهای داخلی و خارجی می‌شود. تاکنون 184 نوع انار در جهان شناخته شده که چهار رقم معروف آن در ایران عبارتند از نادری بادرود، ملس ساوه، شیشه گپ فردوس، رباب نیریز .همچنین انار از نظر مزه،  رنگ و پوست نیز به سه دسته انار شیرین، ترش و ملس (میخوش) تقسیم می‌شود.


بادرود ,دیدنی های بادرود ,جاذبه های گردشگری بادرود ,شهرهای استان اصفهان - دیدنی های استان اصفهان

طالبی آقاعلی عباس که در بازارهای داخلی معروف است از خاک حاصلخیز این سرزمین به عمل می‌آید. طالبی بادرود از شیرینی و حلاوت بی‌نظیری برخوردار است . آش محلی بادرود به نام آش گوشت هم از خوردنی‌های خوشمزه این دیار است که برای صرف صبحانه  مشتریان زیادی دارد.

همچنین از جمله صنایع دستی بادرود هم می‌توان به فرش دستبافت اشاره کرد که قالی‌های بادرود به فرش کاشان شادسر معروف است و به دست پرتوان زنان و دختران بادرودی بافته می‌شود .

 

چطور برویم؟

برای سفر به بادرود از اصفهان فاصله 130 کیلومتری اتوبان اصفهان –کاشان را باید طی کرد .از تهران هم باید فاصله 280 کیلومتری اتوبان تهران –قم –کاشان را درنوردید تا در فاصله 60 کیلومتر بعد از کاشان به بادرود رسید .از جنوب هم از یزد می‌توان رفت و مسیر نائین –اردستان را که حدود 300 کیلومتر است  در مسیربزرگراه یزد به تهران پشت سر گذاشت تا در حاشیه اتوبان و بزرگراه به شهر بادرود سفر کرد.راه آهن سراسری هم از این شهر می‌گذرد و بادرود جزو سه راه ریلی مهم کشور تلقی می‌شود.

همچنین با سفر به بادرود می‌توانید سری هم به ابیانه بزنید که فقط 35 کیلومتر با بادرود فاصله دارد.

بخش گردشگری تبیان

برگرفته از: هفت صبح، پرتال اصفهان


گردآوری ایران شناسی آکاایران
منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :

آکاالکتریک تولید کننده انواع سطل زباله و سبزی خرد کن