چالوس مازندران
پنج دهستان, چالوس مازندران ,دیدنی های چالوس مازندران ,جاذبه های گردشگری چالوس مازندران ,آثار تاریخی چالوس مازندران ,مناظر طبیعی چالوس مازندران ,استان چالوس م

 

 

شهرستان چالوس از شهرستان‌های استان مازندران ایران است. مرکز این شهرستان شهر چالوس است.

جمعیت این شهرستان در سال ۱۳۸۳ خ برابر با ۱۰۸٫۸۶۱ نفر بوده و دارای دو بخش، پنج دهستان و سه شهر تابعه‌است.

بخش‌ها
بخش کلاردشت
دهستان بیرون بشم
دهستان کلاردشت
دهستان کوهستان (چالوس)
شهرها: کلاردشت و مرزن‌آباد

بخش مرکزی شهرستان چالوس
دهستان کلارستاق شرقی
دهستان کلارستاق غربی
شهرها: چالوس


در بخش کلاردشت شهر دیگری به نام مَرزَن‌آباد نیز قرار دارد. این شهرستان از شمال به دریای مازندران از مشرق به شهرستان نوشهر، از جنوب شرقی به شهرستان نور، از جنوب به استان قزوین و از غرب به شهرستان تنکابن محدود و دارای دو بخش مرکزی و کلاردشت است.چالوس که در متون تاریخی از آن به نام‌های «شالوس» و«سالوش» نیز یاد شده بخشی از سرزمین رویان و از آبادی‌های معتبر طبرستان محسوب می‌شد و دارای پادگان نظامی و قلعه و استحکاماتی برای دفع حمله دیلمان بود که البته مدتی نیز تحت نفوذ دیلمان بوده و مدت زیادی (کلارستاق) بخشی از محال ثلاث تنکابن بوده‌است. اکثر جنگها در این منطقه صورت می‌گرفت. مقدسی در آثار خود از قلعه سنگی و مسجد جامع چالوس یاد کرده‌است. از این آثار اکنون چیزی باقی نمانده‌است. نخستین بیعت‌هایی که مردم طبرستان در سال ۲۵۰ ه.ق. با سادات نمودند در همین مسجد جامع انجام شد. تاریخ این شهر حکایت از نشیب و فرازهای فراوان به ویژه در زمان حکومت سادات علوی در طبرستان دارد.


مراکز دیدنی
تپه باستانی کلاردشت، هتل بنیاد و کاخ چایخوران چالوس، سواحل چپکرود پارک جنگلی فین، تله کابین نمک آبرود

ییلاق کلاردشت
دریاچه ولشت
دره رودبارک
علم کوه
کاخ اجابیت
پارک اوجابیت
آب معدنی دلیر
غار یخ مراد
پارک ورگاویج
پارک بنفشه
یخچال طبیعی حصار چال

کلاردشت
بخش کلاردشت دارای امامزاده‌های بسیاری می‌باشد. از جمله: امامزاده زکریای شکرکوه که از نوادگان امام حسین می‌باشد. امامزاده سه تن (سه امام زاده) در کردیچال.امامزاده خلیلی واقع در حسنکیف از نوادگان امام سجاد می‌باشد.

کلاردشت دارای آب و هوای کوهستانی و ارتفاع حدودا ۱۲۰۰ متر بالاتر از سطح دریای خزر می‌باشد. از دیگر گردشگاههای کلاردشت می‌توان به اینها اشاره کرد: ارتفاعات سنگ لاش. گردنه قلعه گردن. و جنگل زیبا و رویایی تارک‌دره و به ارتفات یاقوب سره و ولدره.همچنین شمالی ترین و جنگلی ترین و زیباترین نقطه کلاردشت روستای پی ام بور می‌باشد.

 

منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :

آکاالکتریک تولید کننده انواع سطل زباله و سبزی خرد کن