کلاردشت مازندران  آکا ایران
شهرهای استان مازندران- دیدنی های استان مازندران,تنکابن از شرق به چالوس نوشهر و کجور,توابع شهرستان چالوس,ناحیه از جنوب,غرب به قزوین و الموت محدود,کلاردشت,مازند

کلاردشت
 
ناحیه‌ای در کلاردشتکِلاردَشت ناحیه‌ای در استان مازندران و از توابع شهرستان چالوس است. ۱۷۰ کیلومتر با تهران فاصله دارد. مرکز کلاردشت حسن‌کیف است.

این ناحیه از جنوب به قلهٔ تخت سلیمان تا حدود گردنهٔ کندوان و از شمال به دریای خزر و شهر تنکابن، از شرق به چالوس، نوشهر و کجور و از غرب به قزوین و الموت محدود است.

از آثاری که در ناحیهٔ کلاردشت و تپه‌های اطراف آن کشف شده معلوم می‌شود که قسمتی از این منطقه در ادوار باستانی، آباد و دارای ساکنینی بوده‌است.

 

 جادهٔ کلاردشت به عباس‌آبادکلاردشت دارای آب و هوائی معتدل است. وجود رشته کوه‌های البرز در کناره‌های دریای خزر موجب متوقف شدن رطوبت در دامنه‌های آن گردیده و سبب بارش باران فراوان در این ناحیه از شمال کشور می‌شود. بخشی از این بارندگی‌ها در ارتفاعات کلاردشت منجر به بارش برف می‌شود و به همین دلیل است که هوای کلاردشت در مقایسه با دیگر مناطق استان مازندران بسیار خنک‌تر و مطبوع‌تر است. جنگل‌های انبوه و سرسبز، رودخانهٔ سردآبرود، کوه‌های علم کوه و تخت سلیمان در بخش غربی، جنگل‌های عباس آباد در بخش شمالی، جنگل‌های بخش جنوبی، کوههای کم ارتفاع و روستاهای دامنهٔ این کوه‌ها در بخش شرقی، از دیگر مشخصه‌های این منطقه‌است.

جمعیت کل کلاردشت با احتساب مرزن آباد و روستاهای اطرافش در فصل سرما کمتر از ۴۰۰۰۰ نفر است، در حالیکه با آغاز فصل بهار و آمدن مسافران از مرز ۱۲۰۰۰۰ نفر نیز میگذرد.

کلاردشتی‌ها زبانشان، کردی، گیلکی، لکی و یا فارسی است.

از شاعران، ابوذر فقیه ملک مرزبان که اشعاری در توصیف کلاردشت سروده‌است می‌توان نام برد.

علم کوه و تخت سلیمان در کلاردشت شهرت و زیبایى این منطقه را جهانى کرده و هر ساله در ایام نوروز هزاران گردشگر ایرانى و خارجى از این منطقه دیدن مى کنند  کلاردشت با فراهم کردن امکانات رفاهى مسافران نوروزى به استقبال میهمانان و گردشگران مى رود.
 منطقه کلاردشت در ارتفاع ۱۲۰۰ تا ۱۳۰۰ مترى از سطح دریا در دامنه رشته کوه البرز قرار دارد. علم کوه و تخت سلیمان شهرت و زیبایى این منطقه را نیز جهانى کرده و هر ساله در ایام نوروز هزاران گردشگر ایرانى و خارجى از این منطقه دیدن مى کنند.
در کوه هاى مرتفع کلاردشت یخچال هاى طبیعى و دایمى وجود دارد که پس از گذشت ده ها میلیون سال همچنان ناآرامند. این توده هاى عظیم یخ که با سنگ و خاک آمیخته شده اند، منابع اصلى آبگیرى رودخانه «سرداب رود» مهم ترین رودخانه کلاردشت هستند.

دریاچه ولشت (سما) نگین آبى کلاردشت نیز یکى از دریاچه هاى آب شیرین ایران است. منبع تأمین آب این دریاچه، چشمه هاى کف و اطراف هستند. این دریاچه جزو زیست بوم هاى نادر مازندران است و پرندگان مهاجرى از قبیل مرغابى و غاز وحشى در این مکان یافت مى شوند.
پوشش گیاهى جنگل هاى این منطقه شامل سپیدار، افرا، توسکا، تمشک، نمدار، راش، زرشک، بلوط سیاه، گل سرخ وحشى، ازگیل، ملچ، زالزالک، سیاتلو و خوج است. از این رو، سفر به این منطقه در ایام نوروز خالى از لطف نیست چرا که هم شهرى دیدنى و هم مردمانى میهمان نواز دارد.(iran-newspaper)

کلاردشت؛ بهشت گمشده البرز
حمیرا محب‌علی
 «کلاردشت کجاست؟
نام کلاردشت همیشه بر سر زبان‌ها بوده است و جسته گریخته مطالبی علمی، غیرعلمی درباره آن نگاشته شده است. اما واقعیت آن است که هنوز کلاردشت به درستی شناخته شده نیست، نه تنها برای جهانگردان خارجی که به ایران مسافرت می‌کنند که حتی برای بسیاری از ایرانیان، کلاردشت بهشتی گم شده است و با همه نزدیکی این منطقه به تهران، کرج، چالوس، نوشهر و با داشتن دهات و شهرک و راه و جاده در گستره خود، هنوز یک از هزار دیدنی‌ها و شگفتی‌های این منطقه به قلم و تصویر در نیامده است.»
این مطلب، مقدمه گزارشی است به نام «کلاردشت، بهشت گم‌شده» که 15 سال پیش (پاییز 69) در نشریه گردش به چاپ رسید. گزارشی تقریبا جامع از شگفتی‌های کلاردشت. گزارشگر این گزارش که نخستین بار نام «بهشت گمشده» را بر این منطقه گذاشت، شاید نمی‌دانست که با این کار، یک سناریو را رقم می‌زند. سناریویی که کارگردانی آن را سودجویانی برعهده دارند که ساخت و سازهای بی‌شمار آنان در کلاردشت، حالا بهشت گمشده را به منطقه‌ای تبدیل کرده است که دارد از دست می‌رود.
حالا دیگر ساخت و سازها هم جزو شگفتی‌های این منطقه است. جاذبه‌های گردشگری کلاردشت، این دشت زیبا و بی‌همتا، همواره و همیشه به خاطر ویژگی‌های خاص منحصر به فردش توجه بسیاری از گردشگران را به خود جلب کرده است. این ویژگی‌ها به اندازه‌ای شگفت‌انگیز است که در تمام طول تاریخ در چشم شاهان و شاهزادگان و امرای حکومتی جلوه‌گری داشته است و آنچه امروزه از کلاردشت می‌گویند، ریشه در تاریخ دارد.
این ثروت ملی می‌تواند نقش یک قطب مهم را در اشتغال و درآمدزایی در این منطقه ایفا کند.
اما متاسفانه استفاده نابه‌جا از این ثروت، عدم کنترل صحیح ساخت و سازها در این منطقه و تخریب نابه‌جای طبیعت به علت مهاجرت بی‌رویه به خصوص از تهران سبب شده است تا این دشت زیبا با هجوم بالای سودجویان مواجه شود.
اما کلاردشت کجاست؟
کلاردشت، دشتی بر فراز کوه‌ها، منطقه‌ای کوهستانی است در غرب مازندران با وسعت 1509 کیلومترمربع، تابع شهرستان چالوس و متشکل از سه دهستان کلاردشت، بیرون بشم و کوهستان که جمعیت آن در سرشماری سال 1375، 23097 نفر برآورد شده است و البته خدا می‌داند که هم‌اکنون با این هجوم‌های بی‌رویه چه جمعیتی دارد. کلاردشت از جنوب قله تخت سلیمان تا حدود گردنه کندوان به خط‌الرأس اصلی البرز محدود می‌شود و رود چالوس از کنار آن می‌گذرد.
دهستان کلاردشت با 39 آبادی در دشت کوچکی در دامنه تخت سلیمان واقع و مرکز آن حسن کیف است.
این منطقه با دو جاده فرعی به راه اصلی کرج - چالوس و ساحل دریای خزر می‌پیوندد. جاده نخست از مرزن‌آباد در فاصله 25 کیلومتری جنوب چالوس منشعب شده و به طول 20 کیلومتر از میان تپه‌هایی که بر دامنه‌های‌شان گندم و جو کشت می‌شود، می‌گذرد و دومین جاده، از عباس‌آباد واقع در جاده کناره، میان راه چالوس و تنکابن منشعب شده و به طول 25 کیلومتر پس از گذشتن از جنگل‌های متراکم و بسیار زیبا در ناحیه نکارود به غرب دشت می‌رسد.
وجود بیش از 45 قله بالای 4000 متر،‌ نمونه کم‌نظیری از عظمت، صلابت و زیبایی رشته‌کوه‌های البرز را در کلاردشت به نمایش گذاشته است. علم‌کوه با ارتفاع 4845 متر از سطح دریای آزاد بلندترین کوه این دشت است. علم‌کوه که در سمت شمال شرقی به دیواره‌ای به طول 700 متر و عرض 450 متر منتهی می‌شود، یکی از هشت دیواره سخت‌ گذر جهان است. «تخت سلیمان»‌ نیز که در افسانه‌ها از آن به جایگاه ازدواج «سلیمان (ع) و بلقیس» یاد می‌کنند با ارتفاع 4650 متر یکی از دیدنی‌های این منطقه به شمار می‌رود.
در کوه‌های مرتفع کلاردشت یخچال‌های طبیعی و دایمی وجود دارد که پس از گذشت ده‌ها میلیون سال هم‌چنان ناآرامند. این توده‌های عظیم یخ که با سنگ و خاک آمیخته شده‌اند، منابع اصلی آبگیری رودخانه «سرداب رود» (مهم‌ترین رودخانه کلاردشت» هستند و البته چشمه‌های دیگر نیز این رود را یاری می‌کنند. آب «سرداب رود» از صاف‌ترین و زلال‌ترین آب‌های رودخانه‌های شمال ایران است و برای پرورش و تکثیر قزل‌آلا و ماهی آزاد مناسب است.
هوا در کلاردشت مه نسبتا دایمی دارد و دمای آن در برخی از روزهای سرد زمستان به حدود 30 درجه سانتی‌گراد زیر صفر می‌رسد. در شب‌های تابستان نیز گاه مردم به استفاده از لباس گرم نیاز دارند. دریاچه ولشت (سماء)، نگین آبی کلاردشت نیز یکی از دریاچه‌های آب شیرین ایران است. این دریاچه با وسعتی حدود 20 هکتار در عمق تپه‌های شرقی کلاردشت در نزدیکی دهکده «سماء» واقع است.
طول این دریاچه دایمی 650 متر، عرض آن 300 متر و عمق گودترین نقطه آن 30 متر است.
منبع تامین آب ولشت، چشمه‌های کف و اطرافند. این دریاچه جزو زیست‌بوم‌های نادر مازندران است و پرندگان مهاجری از قبیل مرغابی و غاز وحشی در این مکان یافت می‌شوند و اما اشیای به دست آمده در منطقه کلاردشت نشان از قدمت 1000 سال قبل از میلاد دارد.
منطقه کلاردشت از لحاظ طول عمر ساکنان آن نیز شهرت دارد که این امر به زندگی طبیعی و متعادل و شرایط جغرافیایی مربوط است و البته بهتر است بگوییم مربوط می‌شد!
تا حدود 30 سال پیش خانه‌های چوبی قدیمی «داردچی» و پس از آن خانه‌های نیمه‌سنتی در این منطقه دیده می‌شد و حالا جای آن خانه‌های سنتی و نیمه‌سنتی را که یکی از جاذبه‌های توریستی این منطقه بود ویلاهای مدرن گرفته است.
عبور از جاده کلاردشت و نگاهی نه چندان ژرف به طبیعت حتی بدون هیچ نظر کارشناسی به وضوح نشان می‌دهد که ساخت و ساز در این منطقه سال‌ها پیش باید متوقف می‌شد.
آلودگی اطراف جاده با زباله‌های غیرقابل جذب نیز وصله ناجور این طبیعت است اگر چه کلاردشت، هنوز هم همان بهشتی است که سال‌ها پیش مجله «گردش» از آن یاد کرده بود: «دشتی بر فراز البرز در ارتفاع 1250 تا 1350 متر انباشته از رسوبات عهد سوم زمین‌شناسی و از همین ارتفاع تا دریا فقط 30 کیلومتر فاصله دارد.»
پوشش گیاهی جنگل‌های منطقه کلاردشت شامل: سپیدار،‌ افرا، داغداغان، توسکا، تمشک، نمدار، راش، زرشک، گل سرخ وحشی، بلوط سیاه، ممرز، ازگیل، ملچ، بلوط، زالزالک، سیاه‌تلو، خوج و ... است.
از پستانداران و پرندگان وحشی جنگل‌های کلاردشت نیز می‌توان سنجاب، گوزن، بز، پلنگ، خرس، خرگوش، خوک، شغال، گربه وحشی، جوجه تیغی، گورکن، گرگ، قرقاول، لاشخور، دارکوب، دم جنبانک، کبک، قوش، کبوتر، زاغچه، جغد، کوکرک و بلدرچین را نام برد.(منبع مازندنومه )

منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :

آکاالکتریک تولید کننده انواع سطل زباله و سبزی خرد کن