مرگ تدریجی نمک آبرود
دیدنی نمک ابرود,دیدنیهای نمک آبرود,جاذبه های توریستی نمک آبرود,جاذبه های گردشگری نمک آبرود,جاذبه گردشگری نمک آبرود,جاذبه های نمک آبرود,نمک آبرود,نمک آبرود تله ک

با وجودی که سازمان میراث فرهنگی و گردشگری تلاش زیادی برای ترغیب گردشگران داخلی به سفر دارد، بسیاری از کارشناسان گردشگری معتقدند نوع گردشگری موجود در ایران معنایی جز از بین بردن مقاصد گردشگری و جاذبه های طبیعی کشور ندارد. آنها معتقدند بی برنامگی در سیاست های کلی جذب گردشگر و ناآگاهی گردشگران در بهره مندی از جاذبه های گردشگری باعث تخریب این جاذبه ها شده است.

رئیس انجمن کوهنوردان کشور: دبی یک ریگ‌زار بود که اصلا رودخانه و جنگلی ندارد؛ اما آن‌ها سرزمین بی‌جاذبه‌ شان را به جنگل و باغ تبدیل کردند و ما جنگل‌های خود را به مجتمع‌های آپارتمانی با معماری غیر بومی تبدیل کردیم

رییس انجمن کوه‌نوردان کشور در این باره می گوید: «نوع گردشگری موجود در ایران برای اقتصاد ملی ضرر دارد. چرا که مثلا در تعطیلات نوروز امسال معادل کل جمعیت کشور، سفر انجام شده و این برای طبیعت ایران فاجعه است. این اتفاق به‌معنی سوزاندن میلیون‌ها لیتر بنزین است، بدون این‌که ارزی به کشور وارد شود.» «نمک‌آبرود از معدود جنگل‌های جلگه‌ای باقی‌مانده در کشور است که اکنون به مجتمع آپارتمانی زشتی تبدیل شده و اگر به همین ترتیب پیش برود چیزی از این منطقه باقی نخواهد ماند.»

عباس محمدی به وضعیت نمک آبرود اشاره می کند و می گوید: «قرار بود نمک‌آبرود منطقه‌ای گردشگری شود، اما اکنون به مجتمع آپارتمانی تبدیل شده است و در کل منطقه، حتا ساختمان‌هایی شبیه ویلا که معماری آن‌ها با طبیعت‌ هم‌خوانی داشته باشد، دیده نمی‌شود، چون ویلاهای آن به آپارتمان بیش‌تر شبیه است.»


نمک آبرود ,دیدنی های نمک آبرود ,جاذبه های گردشگری نمک آبرود ,شهرهای استان مازندران- دیدنی های استان مازندران

او ادامه می دهد: «در ارتفاعات نمک‌آبرود و جایگاه تله‌کابین هم جنگل را صاف کرده‌اند تا خط تله‌کابین تا بالای کوه برود. علاوه بر این، سراسر کوه با زباله پوشیده شده است. چشم واقعا از دیدن این منظره آزرده می‌شود و به این فکر می‌کنیم که آیا مردم آمده‌اند، از طبیعت استفاده کنند یا زباله‌های خود را در منطقه بریزند؟! با این وضع، نمک‌آبرود هیچ جذابیتی برای گردشگران خارجی ندارد.»

به گفته محمدی تا 25 سال پیش نمک‌آبرود منطقه‌ای جلگه‌ای بود. اما در این مدت جنگل‌های جلگه‌ای که معمولا در شمال کشور هستند، تقریبا از بین رفته‌اند و فقط لکه‌های کوچکی از آن‌ها باقی مانده که آن‌ها هم به پارک تبدیل شده‌اند و آن‌قدر رفت‌و آمد در این پارک‌های به اصطلاح جنگل جلگه‌ای انجام می‌شود که دیگر هیچ گیاه جدیدی در آن‌ها نمی‌روید.

محمدی با اشاره به این که باید در گردشگری و نوع سفرهای داخلی تجدید ‌نظر شود، نمک آبرود و دبی را با هم مقایسه کرده و به خبرنگار ایسنا می گوید: «دبی، یک ریگ‌زار بود که اصلا رودخانه و جنگلی ندارد؛ اما تمام ساختمان‌های مسکونی و تجاری آن مطابق معماری اصیل منطقه‌ عرب ساخته شد. آن‌ها سرزمین بی‌جاذبه‌ دبی را به جنگل و باغ تبدیل کردند، اما ما جنگل‌های خود را به مجتمع‌های آپارتمانی غیربهداشتی با معماری ناهم‌خوان با منطقه‌ی بومی تبدیل کرده‌ایم. در مکان‌های گردشگری و سواحل آن اصلا زباله وجود ندارد؛ اما در سواحل کشور ما کسی رغبت نمی‌کند قدم بزند. در همین ساحل نمک‌آبرود آن‌قدر زباله ریخته شده است که نمی‌توان از آن استفاده کرد. با این وضع، 10 برابر ایران، گردشگر به دبی می‌رود و این برای ما تأسف‌آور است.»

منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :