همنشینی دریا و جنگل
خشکه داران تنکابن,موزه خشکه داران,جنگل خشکه داران,جاده خشکه داران,خشکه داران مازندران,اثر طبیعی خشکه داران,پارک ملی خشکه داران,خشکه داران,خشکه داران نقشه,خشکه د

اگر عاشق طبیعت شمال کشور هستید، در سفر بعدی تان حتما سری به جنگل خشکه داران بزنید. منطقه وسیعی که برای لذت بردن گردشگران از طبیعت، چیزی کم ندارد. طبیعت سر سبز، هوای معتدل، نزدیکی به دریا، حیات وحش خاص و گونه های جانوری کمیاب! برای گشت و گذار در طبیعت چه چیزی بیش از این نیاز دارید؟

خشکه داران را باید درکیلومتر 30 محور تنکابن به چالوس، بعد از شهر عباس آباد و قبل از سلمانشهر ببینید. درست در کنار جاده و جایی تنها 120 متر دورتر از دریای کاسپی. این منطقه حفاظت شده تنها جنگل جلگه ای بکر ایران است که با گونه های مختلف جانوری و گیاهی، یکی از آخرین بازمانده های اکوسیستم های جنگلی- جلگه ای شمال ایران به شمار می رود.

خشکه داران,خشکه داران,خشکه داران تنکابن,شهرهای استان مازندران- دیدنی های استان مازندران

در خشکه داران تا چشم کار می کند توسکا (از نوع کرک که در ایران رو به انقراض است)، سه قلو انجیلی، ‌انار، ممرز، بلوط،‌لیلکی یا کرات خرمندی، ‌لرگ،‌ ملج، ‌انوع مهم شمشاد، ‌ازگیل جنکلی و یاس وحشی می بینید که زیستگاه دلچسبی برای شغال، ‌گرگ، ‌خوک، ‌گربه وحشی و پرندگانی مثل حواصیل خاکستری، ‌قره، ‌غاز، مرغابی،‌ دارغاز باکلان و‌ اگوت بزرگ و کوچک فراهم کرده اند. اقلیم خشکه داران خیلی مرطوب و معتدل است و در بخش هایی از منطقه حالت تالابی دیده می شود. به همین دلیل خشکه داران از مناطق مهم لانه سازی و جوجه آوری بسیاری از پرندگان به شمار می رود.

خشکه داران,خشکه داران,خشکه داران تنکابن,شهرهای استان مازندران- دیدنی های استان مازندران

این منطقه با حدود 260 هکتار مساحت، در سال 1354 به عنوان اثر طبیعی ملی شناخته شد و از آن زمان تاکنون به دلیل ویژگی های طبیعی منحصر به فردش که با نزدیکی به دریا و همسایگی شهرهای توریستی کامل تر شده، یکی از بهترین مقاصد گردشگری به شمار می رود. البته به شرطی که هجوم گردشگران و ساخت و سازهای غیر اصولی این منطقه را به سرنوشت جنگل های جلگه ای دیگر کشور دچار نکند.

اگر گذارتان به خشکه داران افتاد، سری هم به موزه تاریخی طبیعی که درحاشیه این منطقه وجود دارد بزنید. موزه ای که مجموعه جالبی از تاکسیدرمی حیوانات وحش شمال ایران را به نمایش می گذارد و محققان و دانش پژوهان زیادی را برای یررسی این حیات وحش به خود جذب می کند.

منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :