طبیعت شمال را به دندان بکشید
غذاهای شمالی ایران,غذاهای شمالی با مرغ,غذای شمالی با بادمجان,غذاهای شمالی,غذای شمالی واویشکا,غذای شمالی اناربیج,غذاهای شمالی با بادمجان,غذای شمالی دختر لوس,غذاه

مازندرانی ها یک غذای مجلسی دیگر هم به نام خورش مرغ و آلو دارند که باید هر طور شده طعم ترش و لذیذ آن را بچشید. در این خورش به جز مرغ و آلو از زرشک و رب هم استفاده می شود و با برنج معطر ایرانی بسیار خوش طعم خواهد بود.

اما از همه اینها گذشته، نمی شود تا شمال بروید و ماهی دریایی نخورید. بنابراین، سعی کنید هر طور شده خودتان را به یکی از رستوران های خوب شهر محل اقامتتان برسانید و ماهی شکم پر مازندرانی ها را بخورید.

غذاهای شمالی,غذاهای شمالی گیلانی,غذاهای شمالی ایران,شهرهای استان مازندران- دیدنی های استان مازندران

اگر گذارتان به بابل بیفتد هم، شامی بابلی منتظر شماست. نمونه این شامی را هیچ جای دیگر ایران پیدا نخواهید کرد. در این شامی از سیب زمینی، تخم مرغ، سبزیجات محلی و آرد نخودچی استفاده می شود و طعم و عطر بسیار متفاوتی دارد که حتما می پسندید.

غذاهای شمالی,غذاهای شمالی گیلانی,غذاهای شمالی ایران,شهرهای استان مازندران- دیدنی های استان مازندران

بورانی کدو حلوایی و بورانی بادمجان کبابی، ماست دلالی و نازخاتون که ترکیبی از بادمجان کبابی و سبزی معطر و آب غوره است، از چاشنی های سفره های مازندرانی هاست.

مربای بهارنارنج و مربای تمشک هم خوراکی های هیجان انگیزی هستند که می توانید سر سفره صبحانه مازندرانی ها بخورید.

غذاهای شمالی,غذاهای شمالی گیلانی,غذاهای شمالی ایران,شهرهای استان مازندران- دیدنی های استان مازندران

گلستان

معروف ترین غذاهای گلستان، هل آش، گوجه آش و ماش آش هستند. چوروک نان سنتی این منطقه است و می توانید این خوراک های خوشمزه را در هر کجایی از این استان میل کنید.

نان روغنی قاتلمه را اما فقط در گرگان و شاید در مناطق سنتی این شهر بتوانید پیدا کنید. در این نان از آرد، تخم مرغ، نمک، روغن استفاده شده و نان سنگین و حجیمی است.

خوراک ساک هم یکی از معروف ترین غذاهای گرگانی است که قدمت زیادی دارد و در واقع جایگاهی شبیه به قرمه سبزی در غذاهای ایرانی دارد. ساک را با گوشت گوسفند، نخود، اسفناج، سیر و آب نارنج درست می کنند و با برنج می خورند.

باقلاقاتوق و میرزاقاسمی، غذاهای محبوبی هستند که اکثر ایرانی ها آن ها را امتحان کرده اند. در واقع این دو غذا تا حد زیادی به فرهنگ غذایی همه مردم راه پیدا کرده. اما درباره شیش انداز باید بگوییم که شیش انداز با مغر گردو و بادمجان آماده می شود و در آن از چاشنی رب انار استفاده می کنند

گیلان

در گیلان بدون شک اولین انتخابتان باید کباب ترش گیلانی باشد. کباب ترش را با خواباندن گوشت در رب انار و ماست و ادویه درست می کنند و با برنج دودی می خورند. اما اگر خواستید به جز کباب ترش چیزی را امتحان کنید، پیشنهاد ما به شما شیش انداز، باقلاقاتوق، میرزاقاسمی و کوکوی اشپل (تخم ماهی) است.  به خصوص اگر این غذاها با ماست و دلار سرو شوند یا زیتون پرورده رودباری!

غذاهای شمالی,غذاهای شمالی گیلانی,غذاهای شمالی ایران,شهرهای استان مازندران- دیدنی های استان مازندران

باقلاقاتوق و میرزاقاسمی، غذاهای محبوبی هستند که اکثر ایرانی ها آن ها را امتحان کرده اند. در واقع این دو غذا تا حد زیادی به فرهنگ غذایی همه مردم راه پیدا کرده. اما درباره شیش انداز باید بگوییم که شیش انداز با مغر گردو و بادمجان آماده می شود و در آن از چاشنی رب انار استفاده می کنند.

کوکوی اشپل هم مثل همه کوکوهای ایرانی، از ترکیب یک ماده اصلی با تخم مرغ تهیه می شود که در این مورد، تخم ماهی با تخم مرغ مخلوط و سرخ می شود و ترکیب متفاوتی را به وجود می آورد.

بخش گردشگری تبیان


گردآوری ایران شناسی آکاایران
منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :