آستان مقدس امامزاده عباس‌ ساری گردش و زیارت
مکان مقدس یا بقعه متبرکه‌ سبب شکل‌گیری یک نظام شهری در اطراف,آستان مقدس امامزاده عباس‌,گردشگری مذهبی افراد,براساس تنوع موجود گردشگری مذهبی ایران را می‌ت

 
 
 
 
 


گردشگری مذهبی، افراد را با گرایش‌ها و فرهنگ‌های متفاوت به یکدیگر پیوند می‌دهد و به آنها کمک می‌کند تا یکدیگر را با وجود تنش‌های سیاسی و اجتماعی، بهتر درک کنند؛ در مقابل، ادیان نیز همواره بستر مناسبی برای گردشگری فراهم می‌کنند. در کل، رابطه میان مذهب و گردشگری، رابطه‌ای دوسویه و مثبت تلقی می‌شود.

 

در بسیاری از موارد، حتی وجود یک مکان مقدس یا بقعه متبرکه‌ سبب شکل‌گیری یک نظام شهری در اطراف آن شده است که با گذشت زمان و افزایش ورود گردشگران، این شهرهای زیارتی متناسب با تعداد زائران، مدت اقامت آنان و همچنین میزان پولی که در زمان زیارت و اجرای مناسک مذهبی هزینه می‌کنند، گسترش و توسعه پیدا می‌کند.

بر طبق برخی آمار، حدود 8900 مکان مقدس مذهبی در ایران وجود دارد که از این بین حدود 4319 اثر در فهرست میراث ملی به ثبت رسیده است. در حال حاضر، مشخص‌ترین و واضح‌ترین تمرکز گردشگری مذهبی مسلمانان ایران بر سه شهر مشهد، قم و شهرری قرار دارد که از نمونه شهرهای مذهبی هستند و نقش‌های مرتبط با مسائل فرهنگی و اسلامی را برعهده دارند.

 

براساس تنوع موجود، گردشگری مذهبی ایران را می‌توان این‌گونه تقسیم‌بندی کرد

زیارتگاه‌های متبرکه امامان و امامزادگان، آرامگاه‌ها و مقبره‌های شخصیت‌های مهم مذهبی، عرفانی، علمی و هنری، مکان‌های مقدس نیایشی چون مساجد جامع، حسینیه‌ها و تکایا و اماکن مذهبی سایر ادیان (زرتشتیان، مسیحیان و کلیمیان).

زیارتگاه‌های متبرکه امامان و امامزادگان از مهم‌ترین اماکن متبرکه شیعیان به شمار می‌آید که جاذبه بالایی برای گردشگری مذهبی دارند و در اینجا به چند زیارتگاه مهم دیگری که در ایران وجود دارد، پرداخته می‌شود.

 

 

آستان مقدس امامزاده عباس‌

یکی از شاهکارهای معماری قرن نهم هجری، آستانه امامزاده عباس(ع) از زیارتگاه‌های مشهور مازندران است که در شرق شهر ساری (محله آزادگله) قرار دارد.

این امامزاده یکی از سایت‌های گردشگری مذهبی است که توانسته بخوبی نیازهای زائران را شناسایی و برای رفع آنها اقدام کند. در سال 54 تعداد 50 باب زائرسرا در کنار حرم احداث شد.

گردش با طعم زیارت

همچنین یک مهمانسرا با 18 سوئیت در کنار این آستان در سال 86 به بهره‌برداری رسیده است. علاوه بر اینها، امکانات فرهنگی دیگری نظیر سالن اجتماعات برای برگزاری مراسم مختلف، کلاس‌های آموزشی دینی و اخلاقی به همراه اتاق‌های تاسیساتی و کشتارگاه برای نذورات در این مجموعه وجود دارد. یکی دیگر از نکات جالب توجه این امامزاده، قرارگیری آن در محیطی طبیعی و زیبا به همراه درختان مختلفی چون چنار، نخل، نارنج، اقاقیا، نارون و... است.

 

امامزاده برکشلو

روستای برکشلو در 10 کیلومتری شرق شهرستان ارومیه، بزرگ‌ترین و مهم‌ترین زیارتگاه استان آذربایجان غربی را در خود جای داده است. دو تن از نوادگان امام موسی کاظم(ع) به نام‌های امامزاده محمد و امامزاده ابراهیم(ع) در این مقبره آرام گرفته‌اند.

معماری این زیارتگاه بسیار زیبا و متفاوت است. مقبره به شکل مستطیل و شبیه به چهارطاقی‌های دوران ساسانی و از آجر ساخته شده است.

گردش با طعم زیارت

به همراه یک گنبد و دو گلدسته لاجوردی که به همراه طاق‌نماها و آجرکاری هوشمندانه، نمای خارجی زیبایی را فراهم آورده است. امامزاده برکشلو در میان مردم آذربایجان بسیار مورد احترام و علاقه است. علاوه بر این، بازدیدکنندگان محلی، گردشگرانی از سایر نقاط کشور نیز به زیارت ایشان می‌روند.

 

یکی از شلوغ‌ترین زیارتگاه‌های شهر تهران، امامزاده صالح است که در ضلع جنوبی میدان تجریش قرار دارد. این آرامگاه منسوب به صالح، پسر امام موسی کاظم(ع) است. معماری ساختمان اصلی بنا و پوشش آن متعلق به سده‌های هفتم و هشتم است. گنبد کاشیکاری‌شده بقعه در آخرین سال عمر حسن فداکار (1338 هجری شمسی) با هزینه شخصی وی تعمیر و کاشیکاری شد

امامزاده صالح

یکی از شلوغ‌ترین زیارتگاه‌های شهر تهران، امامزاده صالح است که در ضلع جنوبی میدان تجریش قرار دارد. این آرامگاه منسوب به صالح، پسر امام موسی کاظم(ع) است. معماری ساختمان اصلی بنا و پوشش آن متعلق به سده‌های هفتم و هشتم است. گنبد کاشیکاری‌شده بقعه در آخرین سال عمر حسن فداکار (1338 هجری شمسی) با هزینه شخصی وی تعمیر و کاشیکاری شد.

گردش با طعم زیارت

در صحن و حیاط این بقعه که روزگاری گورستان عمومی بوده، اشخاص معروفی ازجمله مشیرالدوله، صدراعظم دوران مشروطه، محمدولی‌خان سپهسالار تنکابنی، میزرا ابوالقاسم آهی، مشارالسلطنه و... به خاک سپرده شده‌اند. محبوبیت امامزاده صالح به حدی است که علاوه بر گردشگران محلی و ملی، گردشگران برخی از کشورهای جهان را نیز به خود جذب می‌کند.

 

آستانه 72 تن ساروق

روستای ساروق از توابع فراهان در استان مرکزی یکی از مناطق مهم تاریخی و مذهبی کشور به شمار می‌رود که مجموعه‌ای از بناها، تپه‌های باستانی و بقاع متبرکه را در خود جای داده است و سالانه تعداد زیادی از گردشگران محلی و ملی را پذیراست. تعدادی از شهدای سده‌های نخستین اسلام در این مکان مدفون شده‌اند.

گردش با طعم زیارت

در مجموعه زیارتی ساروق امامزاده طاهر(ع)، شاهزاده علی(ع)، چهار تن از فرزندان و نوادگان امام سجاد(ع) به نام‌های حضرت علی الصالح، عبیدالله، محمد بن علی و نصرت خاتون به همراه 66 نفر از نوادگان امامان معصوم، مریدان و شهدای اسلام آرام گرفته‌اند.

 

امامزاده سیدمظفر

یکی از زیارتگاه‌های مهم استان هرمزگان، آرامگاه سیدمظفر از نوادگان امام موسی بن جعفر(ع) است که در بندرعباس واقع شده است. برخلاف سایر آرامگاه‌ها و زیارتگاه‌های کشور، این بقعه فاقد آینه‌کاری بوده و کاملا با کاشیکاری منقوش تزیین شده است.

گردش با طعم زیارت

وجود چهار مناره‌ای که گنبد کاشیکاری‌شده را در میان گرفته، از دیدگاه برخی کارشناسان نمایش اوج زیبایی است. به دلیل اهمیت خاصی که این بقعه مقدس در میان مردم محلی دارد، تقریبا در بیشتر ماه‌های سال زائران بی‌شماری را به خود جذب می‌کند. امامزاده سیدمظفر همچنین در میان صیادان و دریانوردان از احترام فراوانی برخوردار بوده است و همواره برای کسب روزی بیشتر، آرامش دریا و سلامتی دریانوردان به ساحت مقدس ایشان دعا می‌کنند.

 

امامزاده حسین جوپار

بقعه امامزاده حسین یکی از محبوب‌ترین امامزاده‌های استان کرمان است. بنای این زیارتگاه به دوره صفویه برمی‌گردد. گنبدی آبی‌رنگ (الهام‌گرفته از طرح گنبد ماهان) در میان درختانی کهنسال، به همراه کاشیکاری‌ها و آینه‌کاری‌های بدیع، فضای روحانی و دل‌انگیزی به این مکان بخشیده است.

گردش با طعم زیارت

این مجموعه متشکل از حسینیه، سقاخانه، بازارچه، دو زائرسرا، حیاط، حرم، گنبد، رواق و... است. داخل ضریح، قبر سه امامزاده ـ که از فرزندان امام موسی بن جعفر(ع) هستند ـ دیده می‌شود؛ امامزاده حسین، امامزاده قاسم و امامزاده عبدالله که از سال تولد و شهادتشان اطلاعی در دست نیست.

 

برگرفته از: جام جم

گردآوری پرتال آکاایران
منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :