بازارهای مرزی ایران را بشناسید
مریوان,دیدنی های مریوان,جاذبه های گردشگری مریوان,آثار تاریخی مریوان,مناظر طبیعی مریوان,استان مریوان,نقشه مریوان,مساحت مریوان,جمعیت مریوان,مراکز گردشگری

اگر شما هم سفر می کنید به قصد این که از بازارهای شهر مقصدتان دیدن کنید و خرید خوبی داشته باشید، حتما باید با بازارچه های مرزی آشنا شوید. بازارچه هایی که در نقطه صفر مرزی و در جوار گمرکات قرار گرفته اند و مجاز به انجام تشریفات ترخیص کالا هستند. به دلیل حذف واسطه از این بازارها، خرید و فروش در آنها با قیمتی کمتر از نقاط دیگر کشور انجام می شود.

در اینجا چند مورد از بازارهای مرزی کشور را به شما معرفی می کنیم. اما باید بدانید

فعالیت اقتصادی از طریق مرز باشماق با کردستان عراق از سال 1369 شروع شده و این مبادلات به دلایل قومی و ویژگی های خاص منطقه روز به روز تقویت شده تا این بازارچه بتواند اولین بازارچه مرزی جمهوری اسلامی ایران با کشور عراق لقب بگیرد.

وسعت بازارچه بیش از 32 هکتار است و علاوه بر اماکن غذا خوری و تعدادی مغازه شرکت های باربری ، نمایندگی سازمان پایانه های حمل و نقل هم در بازارچه حضور دارند و سفارشات شما را به محل مورد نظرتان می رسانند. در نزدیکی این بازارچه هتل و مسافرخانه هم وجود دارد و اقامت شما را ساده تر خواهد کرد.

با فرو پاشی شوروی سابق و مرزهای آهنی غیر قابل نفوذ آن در سال 1991 و روی کار آمدن جمهوری های مختلف از جمله جمهوری خود مختار نخجوان در همسایگی کشور ایران و نیز بواسطه ارتباط و پیوند تاریخی بین ساکنین دو سوی مرز باب مبادلات مرزی غیر قانونی گشوده شد

بازارچه مرزی سرو ارومیه

اگر مسافر ارومیه باشید، بازارچه سرو منتظر شماست! این بازارچه با 8 هزار متر مربع مساحت در فاصله45 کیلومتری شهرستان ارومیه، بخش سرو، در جوار استان وان ترکیه قرار دارد که در تابستان 1370 تاسیس و راه اندازی شده است. در حال حاضر بیش از 40 غرفه و امکانات رفاهی و خدماتی در این بازارچه وجود دارد که محصولات ترکیه را به ایران وارد و محصولات ایرانی را به این کشور صادر می کند.

البته بیشترین مبادلات این بازار شامل محصولات کشاورزی از قبیل بادنجان، خیار، هندوانه، عسل، حبوبات، مصنوعات صنعتی از قبیل ظروف پلاستیکی، پتو، جوراب، سرویس بهداشتی چینی و صنایع دستی است. همچنین عمده ترین کالاهای وارداتی این بازارچه را مواد اولیه و قطعات خط تولید، نخ جوراب و فرش، قطعات خودرو، اتصالات لوله کشی، گونی چتایی، مواد اولیه رنگ سازی، کاغذ فاکس و کپی، دستگاه کپی و کابل آسانسور تشکیل می دهند. قابل ذکر است تمام نهاد های فنی لازم از جمله گمرک و نماینده بازرگانی، در این بازارچه مستقر شده اند.

آذربایجان غربی با سه کشور ترکیه، عراق و جمهوری آذربایجان مرز مشترک دارد که پایانه مرزی بازرگان در ماکو، رازی در خوی، سرو در ارومیه در مقابل کشور ترکیه، پایانه مرزی تمرچین در مقابل کشور عراق و پایانه صنم بلاغی در پلدشت در مقابل جمهوری خود مختار نخجوان فعال هستند که پایانه بازرگان یکی از مهمترین گمرکات زمینی ایران اسلامی به شمار می رود.

 مریوان,دیدنی های  مریوان,جاذبه های گردشگری  مریوان,شهرهای استان کردستان- دیدنی های استان کردستان

بازراچه مرزی ساری سو ماکو

این بازارچه در حوزه شهرستان ماکو و شهر دوبایزید در استان آغری ترکیه قرار دارد. این بازارچه در سال 1368 افتتاح شد اما بعد از مدتی به علت عدم وجود امکانات لازم در محل تعطیل و دوباره در سال 70 بازگشایی شد. برق بازارچه را دولت ایران تامین می کند و آب آن را دولت ترکیه. این بازارچه در کنار گمرک احداث شده و از لحاظ ترخیص کالا و انجام تشریفات گمرکی مشکلی ندارد. راه های جغرافیایی این بازارچه در دشت واقع شده و عبور و مرور کار ساده ای خواهد بود.

بازارچه مرزی صنم بلاغی پلدشت

با فرو پاشی شوروی سابق و مرزهای آهنی غیر قابل نفوذ آن در سال 1991 و روی کار آمدن جمهوری های مختلف از جمله جمهوری خود مختار نخجوان در همسایگی کشور ایران و نیز بواسطه ارتباط و پیوند تاریخی بین ساکنین دو سوی مرز باب مبادلات مرزی غیر قانونی گشوده شد که عملاً منجر به مشکلات عدیده ای شد. بنابراین در راستای رفع این مشکلات و برقراری امنیت در مراودات مرسوم در منطقه، بازارچه صنم بلاغی به اهتمام دولت وقت در سال1371 راه اندازی و در دی ماه 1371 افتتاح شد.

این بازارچه وسعتی حدود 14هزار متر مربع دارد و در 30 کیلومتری شهرستان ماکو قرار گرفته است. اقلامی که از طریق بازارچه صادر می شود عمدتا عبارتند از: مصنوعات صنعتی، صنایع چوبی، مصالح ساختمانی، میوه و تره بار. در مقابل، لوازم یدکی خودرو و قراضه آلومینیوم از این بازارچه وارد کشور می شود.

بخش گردشگری تبیان

برگرفته از:

سی اچ ان، ایران، فرمانداری مریوان، فرمانداری ماکو


گردآوری ایران شناسی آکاایران
منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :