کوه های شهرستان یاسوج  ایران
کوه میمند روستاى میمند یاسوج,کوه سرچشمه,شرق روستاى اندرون شروع,کیلومترى شمال,دهدشت,جنوب,شاه بهرام,کشیده

کوه میمند، روستاى میمند( یاسوج):
کوه جنگلى میمند در فاصلهٔ ۶۶ کیلومترى شمال غربى یاسوج و در شمال روستاى میمند واقع شدهاست. ارتفاع این کوه حدود ۲۸۵۰ متر است و چشم‌اندازهایى زیبا دارد.

کوه نیل، روستاى آب‌ماهی(دهدشت):
این کوه در فاصلهٔ ۳۰ کیلومترى شمال شرقى دهدشتو شرق روستاى آب ماهىشهرستان کهگیلویه قرار گرفته است. ارتفاع این کوه در حدود ۳۴۱۵ متر و سرچشمهٔ رودخانه‌‌هاى تغار ، آب اسبکى ، ‌ مارون و لوداب مى‌باشد. اینکوه از درهٔرودخانهٔ ماران واقع در شرق روستاى اندرون شروع شده و تا راه روستایى دهدشت به لوداب از شمال غربى به سوى جنوب شرقى بهطول ۴۳کیلومتر و با عرض بین ۱۰ تا ۱۵ کیلومتر کشیده شده و دامنه‌هاى آن را جنگل‌هاى بلوط پوشانیده است.

کوه هامى، روستاى کهریز(دهدشت):
کوه هامى در فاصلهٔ ۱۸ کیلومترى شمال شرقىدوگنبدان ودر شرق روستاى کهریز واقع شده است. ارتفاع این کوه حدود ۳۱۷۲ متر است. آب دیل و رودخانه‌هاى شاه بهرام و روباشتى و آبریگون از این کوه سرچشمه مى‌گیرند. این کوهاز درهٔ رودخانهٔ خیرآباد واقع در شمال روستاى نازمکان شروعشده و رو به سوى جنوب شرقى تا راه اتومبیل‌روى نورآباد به دو گنبدان ادامه مى‌‌یابد. این کوه ازشمال غربى تا جنوب شرقى بهطول ۵۴کیلومتر کشیده شده است.

 

کوه هجال(یاسوج):
کوه هجال در فاصلهٔ ۱۰ کیلومترى شمال یاسوج با ارتفاع حدود ۳۴۳۰ متر قرار دارد و سرچشمهٔرود سریس و رود مهریان است.

سایر کوه‌هاى استان کهگیلویه و بویراحمدعبارتنداز:
پازنان ، پر اشکفت ، پشهدون ، پنبه ، دو بند ، دو پشته ، دو رشک ، دو گوش ، گل گیلک ، مهتو ، نخجیر جوکار ، آب گل ، آبگرمکوه ، پر آبگندى ، خربل ، کنار ، کهى ، گچ ، گچ هوس ، ‌ گرینگه ، مرین ، میشو ، تل محفظ ، اشکر ، سفید ، سیاه ، سیاه کوه ، گوراب، کلمه ، نومبول و ... که هر یک از آنها درفصل بهار و تابستان سرسبز و زیبا و در فصل زمستان کوهستانى پربرف و مساعد ورزش‌هاى کوهستانى است. از آنجایى که تعداد زیادى از روزهاى آفتابى در زمستان‌هاىاین استان شرایطمناسبى را براى بهره‌‌بردارى از ورزش‌هاى کوهستانى به ویژه کوهنوردى و اسکى فراهم مى‌آورد ، لذا قابلیت توسعه اینگونه ورزش‌ها چشمگیر و قابل توجه است.

منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :

آکاالکتریک تولید کننده انواع سطل زباله و سبزی خرد کن