نگین ثروتمند جنوب
جنوب غرب کشورمان داده,آبادان,جنوب,تاریخی,دوره‌های,گرم,جزیره,آبادان

نگین ثروتمند جنوب   

آبادان، عبادان و جزیره الخضر... این ها نام‌هایی است که در دوره‌های مختلف تاریخی به نگین گرم و ثروتمند جنوب غرب کشورمان داده اند. معانی مختلفی هم برای اسامی آن در دوره‌های تاریخی مختلف نوشته شده که آخرین آن، آبادان، از آباد گرفته شده است؛ ...

سرزمینی که پس از احداث پالایشگاه رو به رونق و آبادانی گذاشت.
بر اساس نوشته‌های مورخان و جغرافی‌دانان، آبادان روزگاری از لحاظ کشتی‌رانی و سیاحت، اعتباری داشته‌است. این‌شهر به گزارش ابن بطوطه، در زمینی شوره‌زار قرار داشته، بارندگی در آن کم و کشاورزی در آن رونقی نداشته‌است. نویسنده حدود العالم آن‌را شهرکی کوچک و آباد بر کرانه دریا دانسته‌است. او می‌گوید: همه حصیرهای عَبّادانی و حصیرهای سامانی از آن‌جا خیزد و نمک بصره و واسط از آن‌جاست.
انصاری دمشقی از آبادان به عنوان «آخرین ده بر کناره دریا»، ابن بطوطه به عنوان «قریه‌ای بزرگ» و ابن حوقل به عنوان «قلعه کوچک آبادی بر کناره دریا» یاد می‌کند. برخی پیشینیان، بنای آن‌را به اردشیر نسبت داده‌اند.
اگر گذارتان به آبادان افتاد، می توانید سری به بقعه خضر نبی(ص) در نزدیکی این شهر بزنید که از مهم‌ترین زیارتگاه‌های شهر به شمار می‌رود. این بقعه در قرن‌نهم‌هجری بنا شده و بنا بر‌گفته اهالی، لنگر نصب شده بر بالای آن مربوط به کشتی حضرت خضر بوده است.
شهرت آبادان در سده‌های اول هجری، بیشتر مربوط به کاروان‌سراها، خانقاه‌ها، و مساجد و نیز به خاطر وجود مقبره‌ای منسوب به خضر و الیاس بوده‌است. این مقبره همچنان وجود دارد و به همین علت، آبادان را تا مدت‌ها جزیرةالخضر می‌گفتند.
بعد از کشف نفت در مسجد سلیمان، دسترسی آبادان به آب‌های آزاد باعث شد این شهر موقعیتی استراتژیک‌ در جنوب کشور پیدا کند. موقعیتی که در طول 8 سال جنگ تحمیلی خاری در چشم صدام بود تا آبادان یکی از مکان‌هایی باشد که بارها از سوی دشمن مورد تعرض قرار می گیرد. آنقدر که حالا بعد از سال ها هنوز هم آثار این تعرض به چشم می آید.
آبادان در دلتای رودهای اروند و بهمنشیر و کارون واقع شده و به دلیل وجود درخت‌های نخل در این دلتا یکی از سوغاتی‌های مهم این شهر سبد و سفره و جاروهای بافته شده با حصیر است.
اگر گذارتان به آبادان افتاد، می توانید سری به بقعه خضر نبی(ص) در نزدیکی این شهر بزنید که از مهم‌ترین زیارتگاه‌های شهر به شمار می‌رود. این بقعه در قرن‌نهم‌هجری بنا شده و بنا بر‌گفته اهالی، لنگر نصب شده بر بالای آن مربوط به کشتی حضرت خضر بوده است.
علاقه‌مندان به‌ آثار باستانی هم می توانند در این سفر از موزه آبادان بازدید کنند که یکی از قدیمی‌ترین موزه‌های ایران به حساب می آید؛ در این موزه آثار تاریخی از دوره‌شوش تا عصر صفوی و قاجار نگهداری می‌شود. این آثار پر ارزش در زمان جنگ تحمیلی برای حفاظت به مکان دیگری منتقل شد و تا سال‌ها پس از پایان جنگ نیز موزه بازگشایی نشد.
سال 1382 به همت سازمان گردشگری، موزه مورد بهره‌برداری مجدد قرار گرفت و بازدید از آثار تاریخی، مردم‌شناسی، ظروف، مجسمه‌ها و... برای عموم میسر شد.
با این حال، نمی توان به آبادان سفر کرد و سراغی از یادگارهای تلخ جنگ نگرفت. در سفر به این شهر، به دیدن یادمان عملیات والفجر هشت هم بروید که هر ساله میزبان مردم از نقاط مختلف کشورمان در قالب کاروان‌های راهیان نور است؛ این یادمان در کنار اروند واقع شده و قایق‌های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هر روز مهمانان خود را به میانه رود برده و با توصیف رشادت‌های رزمندگان اسلام به توصیف یکی از مهم‌ترین و استراتژیک‌ترین عملیات دفاع مقدس می‌پردازند.
پالایشگاه نفت این شهر هم یکی دیگر از دیدنی های آبادان است که از قدیمی‌ترین پالایشگاه‌های نفت جهان محسوب می‌شود و هر سال در زمان تعطیلات، تورهای مختلفی توسط روابط عمومی پالایشگاه برای بازدید از آن و آشنایی با مراحل مختلف پالایش طلای سیاه برگزار می‌شود؛ پالایشگاهی که تماشای آن می تواند جزو افتخارات جهانی شما به حساب بیاید!
منبع:تبیان
ویرایش و تلخیص:آکاایران


 

منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :