تصاویر کوهی در خوزستان که هیچ وقت خاموش نمی شود!!
تشکوه در,تشکوه در شهر,تشکوه کجاست,تشکوه ابوالفارس,تشکوه رامهرمز عکس,تشکوه روی نقشه,تشکوه در کجاست,تشکوه,تشکوه گنبد لران,تشکوه اهواز,کوه آتشین باکو,کوه آتشین خوز
 Related image
 

آکاایران: کوه شعله ور ایران که هیچ وقت خاموش نمی شود!در این مقاله به تشکوه یا کوه آتشین رامهرمز ،که از جاذبه‌های گردشگری خوزستان می‌باشد میپردازیم که در فهرست میراث ملی نیز ثبت شده است. برای مطالعه و مشاهده تصاویر بیشتر از این کوه آتشین , در ادامه مطلب با آکاایران همراه باشید.

تشکوه در شرق شهرستان رامهرمز در فاصله 6 کيلومتري روستاي ماماتين در جاده رامهرمز ــ ابوالفارس واقع شده است. به گفته کارشناسان زمين شناسي دليل شعله ور شدن آتش کوه گوگرد موجود در زمين و متصاعد شدن گاز طبيعي از عمق زمين به سطح است. گازهاي هيدرکربوري از لايه‌هاي مختلف زمين عبور مي‌کنند و از هر درز و شکافي در سطح زمين به بيرون شعله ور مي‌شوند به طوري که در شب نور سوختن اين گاز بيشتر ديده مي‌شود.روشني آتش اين کوه در تاريکي شب جلوه زيبايي به منطقه مي‌دهد به گونه‌اي که تا به حال توانسته گردشگران زيادي را در ساعات شب به سوي خود بکشاند. مسئله قابل توجه براي گردشگران اين است که در مجاورت اين آتش کوه به دليل وجود گاز متصاعد شده در هوا نمي‌توان آتش ديگري روشن کرد. جالب اين است که گردشگران براي رسيدن به اين منطقه از مردم استان کمک مي‌گيرند چون هيچ تابلويي براي نشان دادن اين جاذبه گردشگري و نفتي خوزستان وجود ندارد.

غير از تشکوه در نزديکي شهر صنعتي اميديه و منطقه آغاجاري نيز کوهي وجود دارد که مردم محلي آن را کوه سوخته مي‌نامند. از لابه لاي خاک و سنگهاي کوه سوخته زبانه‌هاي آتش بيرون مي‌آيد و دود سياهي را راهي آسمان مي‌کند. اين دود باعث مي‌شود تا فضاي اطراف چشمه‌هاي آتش اين کوه نيز سياه رنگ به نظر برسد.

کوه سوخته کوچکتر از تشکوه است. رنگ سياه کوه آن را از سلسله جبال اطرافش مجزا کرده است. در قله کوه در اثر زمين لغزش يا رانش زمين شکاف عميقي وجود دارد که دهانه اصلي خروج گاز بوده و آتش از درون آن شعله ور است.

کوه سوخته اميديه به دليل شکل و شمايل ظاهري و آثار و شواهد هيدروکربوري در سطح زمين يک اثر ژئوتوريسمي ارزشمند و گرانبها در حوزه زمين شناسي است که نه تنها براي زمين شناسان بلکه براي همه علاقمندان به طبيعت جذاب و ديدني به نظر مي‌رسد.

تشکوه و کوه سوخته از نظر مباحث زمين شناسي بسيار با اهميت و مورد مطالعه کارشناسان اين حوزه است و اکنون تشکوه که بيشتر در ميان مردم شهرت دارد به يکي از جاذبه‌هاي عجيب گردشگري استان خوزستان تبديل شده است.

منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :