رمضان در جنوب ایران
ماه رمضان,رمضان در جنوب کشور,رسم گرگیعان,رمضان در خوزستان,اوقات شرعی ماه رمضان در خوزستان,ساعت کاری ماه رمضان در خوزستان,مراسم گرگیعان,شهرهای استان خوزستان - دی


با حلول

قهوه خوران در حسینیه عرب ها

برگزاری مراسم 30 روزه روضه خوانی در خانه ها و اغلب حسینیه ها بیشتر در میان مردم عرب خوزستان رایج است که در این روضه خوانی ها، پذیرایی غالب قهوه مخصوص اعراب است. در واقع اعراب برای خوردن قهوه مراسم و قوانین خاصی دارند و با اعتقاد و باورهایی که دارند آن را انجام می دهند.

آنها برای تهیه قهوه آن را با وسیله ای دو شاخه به نام مهماس در ظرفی ریخته و تفت می دهند بعد در هاون آسیاب کرده و برای مراسم آماده می کنند، پس از آن در ظرفی بزرگ به نام «گم گم» که چیزی شبیه گلاب پاش های قدیمی و از جنس ورشو (مفرغ) است، آب ریخته و پس از جوش آمدن، قهوه آسیاب شده را اضافه کرده و از هل هم برای خوش طعم شدن آن استفاده می کنند.

هنگامی که قهوه آماده سرو باشد آن را در ظرف کوچکتری به نام «دله» که شبیه همان «گم گم» است ریخته و فرد توزیع کننده آن را در دست چپ و فنجان مخصوص قهوه خوری (که فنجانی بدون دسته است و فنیان خوانده می شود) را در دست راست گرفته، از سمت راست مجلس شروع به سرو قهوه می کنند، اگر در این مجلس سیدی وجود داشته باشد پذیرایی از او آغاز می شود و در غیر این صورت این مراسم از شیخ یا ریش سفید مجلس آغاز می شود.

ماه رمضان,رمضان در جنوب کشور,رسم گرگیعان,شهرهای استان خوزستان - دیدنی های استان خوزستان

گرگیعان

در میان مردم عرب خوزستان رسمی ماندگار وجود دارد که بعد از گذشت سال ها هنوز هم در اغلب مناطق عرب نشین خوزستان انجام می شود هر چند این مراسم هم همانند سایر آداب و سنن مردم کشور در حال از بین رفتن است. این مراسم گرگیعان نام دارد و در شب ولادت امام حسن(ع) انجام می شود.

در این شب بچه های کوچک بعد از افطار به کوچه می روند و کیسه هایی بر گردن می اندازند که برای جمع آوری عیدی و شیرینی دوخته شده است. پسران با دشداشه های بلند و دختران با چادرهای عربی. بعد با خواندن اشعار عربی از همسایه ها طلب عیدی و شادباش می کنند.

به اعتقاد مردم محلی، ریشه این به تولد امام حسن مجتبی (ع) و خوشحالی رسول خدا(ص) برای تولد اولین نوه اش برمی گردد. آنها می گویند که مردم برای عرض تبریک به امام علی (ع) و حضرت فاطمه (س) «قرة عین قرة عین» گویان به درب منزلشان می رفتند و کم کم به صورت مناسبتی هر ساله در میان مسلمانان رواج گرفته است. این رسم البته یک رسم بین المللی در میان اعراب به حساب می آید که با نام‌های مختلف در بین عرب‌های مسلمان اجرا می شود. مثلا مردم بغداد آن را "ماجینه" می‌نامند و اهالی جنوب بغداد به آن "کرکیعان" می گویند. در کشورهای خلیج فارس بحرینی‌ها آن را "قرقاعون"، قطری‌ها به نام "قرنقعوه"، مردم کویت و عربستان به نام "قریقعان"، در پادشاهی عمان به "قرنقشوه" و در امارات متحده عربی به آن من "حق اللیله" می‌گویند.

بخش گردشگری تبیان

برگرفته از: جام جم، مهر، ایسنا


گردآوری ایران شناسی آکاایران
منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :