بهبهان، بهترین دشت جنوب
بهبهان ,دیدنی های بهبهان ,جاذبه های گردشگری بهبهان ,آثار تاریخی بهبهان ,مناظر طبیعی بهبهان ,استان بهبهان ,نقشه بهبهان ,مساحت بهبهان ,جمعیت بهبهان ,مراکز گردشگ

بهبهان امروز یا همان ارجان دیروز، با وسعتی معادل 3 هزار و 195کیلومترمربع در جنوب غربی استان خوزستان قرار دارد آب و هوا بهبهان آب و هوای نیمه بیابانی یا کوهپایه‌ای است و حداکثر دمای مطلق بهبهان بیش از 50 درجه در تیر و مرداد و حداقل کمتر از صفر درجه در اواخر آذر و دی می‌رسد.

وجه تسمیه بهبهان در وجه تسمیه بهبهان چند نظریه بیان شده است که مهمترین آنها، بهو به معنای کوشک و کوشک عبارت است از قصر و عمارت عالی خارج از شهر که در میان باغ و بوستانی قرار گرفته باشد و بهبهون یعنی بهترین کوشک. بهبهو به فضای باز و جا و مکانی مناسب گفته می‏شود که عشایر و ایلات به خصوص در فصل بهار در آن موقتاً اطراق می‏کنند و چون این مکان از نظر جغرافیایی با تعریف دشت همخوانی دارد لذا بهو یعنی دشت و بهبهو (بهبهان) یعنی بهترین دشت.


بهبهان ,دیدنی های بهبهان ,جاذبه های گردشگری بهبهان ,شهرهای استان خوزستان - دیدنی های استان خوزستان

در غرب بهبهان کنونی (کوهپایه‏ های زاگرس) جایگاهی وجود دارد که مربوط به بغ بغان یعنی خدای خدایان (عهد باستان) است که با گویش محلی بعبعو گفته می‏شود. این لفظ در اثر تکرار در طول زمان به بهبهو و سپس بهبهون یا بهبهان بیان شده است.

ویژگی‌های منحصر به فرد بهبهان

در شمال دشت بهبهان رشته کوه خائیز که بلندترین نقطه آن یک‌هزار و 885 متر بر فراز تنگ شیخ و کوه حاتم با ارتفاع بیش از 22 هزار و 100متر قرار دارد؛ در جنوب این دشت پازنان و دریزه‎کوه با حداکثر ارتفاع 600 متر در غرب آل‏کوه و زرد با ارتفاع حداکثر 785 متر و در شرق کوه رمه‏چر‎(احمد و محمد) با حداکثر ارتفاع 700 متر واقع شده ‎است؛ شاید بتوان رمز موجودیت و حیات شهر بهبهان با دیرینه تاریخی‏اش را در دو شریان طرفین آن یعنی مارون و خیرآباد جست‌وجو کرد.

باغ‏ های انبوهی در دامنه کوه واقع شده‏ اند و هرکدام دارای چشمه و استخر است. کوهستانی بودن، وجود مناظر زیبای طبیعی و دور بودن از هیاهوی شهر باعث شده است تا در همه فصول سال علاقه‌مندان زیادی برای تفریح و استراحت به این منطقه بیایند

تنگ تکاب

این روستا در 20 کیلومتری شمال بهبهان، نواحی اطراف کارخانه سیمان و در نزدیکی سد مارون، در دامنه کوه تنگ تکاب واقع شده است. راه باریک و پرپیچ و خم کوهستانی ما را به این منطقه خوش آب و هوا می‏رساند که به طور کامل بر شهر بهبهان و رودخانه مارون که در پای آن جریان دارد مسلط است. مخصوصاً در شب چشم‏ انداز شهر بسیار دیدنی است.

باغ‏ های انبوهی در دامنه کوه واقع شده‏ اند و هرکدام دارای چشمه و استخر است. کوهستانی بودن، وجود مناظر زیبای طبیعی و دور بودن از هیاهوی شهر باعث شده است تا در همه فصول سال علاقه‌مندان زیادی برای تفریح و استراحت به این منطقه بیایند. کوهستانی بودن منطقه به دوستداران کوهنوردی و صخره ‏نوردی امکان پرداختن به علاقه خود را می‏دهد. علاوه بر این از قلعه ‏هایی به جای مانده که به حسن صباح نسبت داده می‏شوند و آن طور که در کتاب خداوند الموت آمده یکی از معاونان حسن صباح در این قلعه بر منطقه‏ های خوزستان و فارس و کهگیلویه نظارت می‏کرده است.


بهبهان ,دیدنی های بهبهان ,جاذبه های گردشگری بهبهان ,شهرهای استان خوزستان - دیدنی های استان خوزستان

خاییز

این روستا در شمال شرقی بهبهان در دامنه کوه خاییز و با فاصله حدود 22 کیلومتری از شهرستان واقع شده است. روستا دارای تاریخچه طولانی از دوران پادشاهان ساسانی است و آثار آن عبارتند از سنگچینی‏ های راه شاهی و همچنین سه آسیاب واقع در دهانه تنگ خاییز که رونق منطقه را تا قرون گذشته یعنی تا دوره‏ های اسلامی‏ می‏رساند.

این روستا در طول سال در ماه‌های اسفند تا اوایل خرداد دارای شرایط آب و هوایی مناسب است و سرسبزی منطقه در این اوقات شرایط مناسبی برای تفریح خانوادگی و دسته جمعی همشهریان فراهم می‏ نماید.

جاذبه‏ های گردشگری روستای خاییز عبارتند از، امکان انجام فعالیت کوهنوردی، وجود گونه‏ های جانوری در محیط کوهستان و وجود چشمه آب خاییز که از تنگ خاییز سرچشمه می‏ گیرد. مهم‌ترین عامل جذب گردشگران زیارتگاه امامزاده محمد است.


بهبهان ,دیدنی های بهبهان ,جاذبه های گردشگری بهبهان ,شهرهای استان خوزستان - دیدنی های استان خوزستان

پشکر

این روستا در شمال بهبهان و در نزدیکی سد مارون در پای یکی از کوه‌های رشته کوه تنگ تنکاب، میان کوه و دره‏ هایی به عمق 40 متر که رودخانه خروشان مارون در آن می‏گذرد، قرار دارد. در این روستا، باغ‏ هایی از لیمو و نخل و نارنج در دو بخش شرق و غرب وجود دارد. همچنین در فاصله میان روستا و باغ ‏های غربی حدود دویست متر تپه‏ هایی وجود دارند که در ماه های پرباران سال از چمن و گل پوشیده می‏ شوند. خانه ‏های روستا گلی و قدیمی‏ هستند و بافت قدیمی‏ آن پلکانی‏شکل و زیبا و با وجود غیر مسکونی بودن هنوز قابل استفاده هستند.

بقعه بشیر نظیر

کاروانسرای معروف و تاریخی خیرآباد بهبهان بنای کاروانسرا (مدرسه) خیرآباد که با شماره 3840 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده در 25 کیلومتری شرق بهبهان در روستای خیرآباد (قلعه مدرسه) با چهار قرن قدمت در سال 1089 ه.ق همزمان با سلطنت شاه سلیمان صفوی، به دستور حسین علی خان زنگنه (حاکم ایالات بهبهان و کهگیلویه) ساخته شد.

وسعت این بنا که تماما از آجر پخته و گچ ساخته شده است، در ابتدا 9 هزار 3 متر مربع بوده و دارای قسمت‌های مختلف از جمله مسجد، حجره برای معلمان، آشپزخانه، حمام و بازارچه بود، که هم اکنون تنها بنای اصلی مدرسه (حدود 2500 متر مربع) باقی مانده و آثار بقیه بناها از بین رفته است.


بهبهان ,دیدنی های بهبهان ,جاذبه های گردشگری بهبهان ,شهرهای استان خوزستان - دیدنی های استان خوزستان

به دلیل اینکه از سال 1135 ه‏‏.ق که علمای اخباری در آن اقامت کردند، از این محل به عنوان برج و بارویی مستحکم جهت مقابله و مباحثه علمی‏ با آیت‏ الله وحید بهبهانی استفاده می‏ کردند. از این زمان به بعد مدرسه خیرآباد به قلعه مدرسه معروف گردید. این بنا نماینگر خصیصه علم دوستی مردم بهبهان است.

حمام تاریخی بکان بهبهان

این حمام متعلق به دوره ساسانی و مرتبط با شهر قدیم ارجان است و در کنار رودخانه مارون در نزدیکی روستای امام رضا واقع شده است. معماری این بنا به صورت چهار ایوانی است که در حال حاضر به علت اینکه کف آن تا ارتفاع زیادی بر اثر ریزش سقف ها و سنگ های کناره دره پر شده است، پلان آن کاملاً دیده نمی ‏شود، یک قسمت مربع شکل مرکزی است که چهارایوان در چهار جهت آن قرار داشته است.

ایوان‌ها که در روی چهار ستون قرار داشته‏ اند با طاقهای جناقی به هم متصل شده و قسمت مرکزی سقف گنبدی شکل داشته که در حال حاضر ریخته است.


بهبهان ,دیدنی های بهبهان ,جاذبه های گردشگری بهبهان ,شهرهای استان خوزستان - دیدنی های استان خوزستان

پل تاریخی ارجان

این پل که در کنار رودخانه مارون در نزدیکی روستای امام رضا (ع) و قدمگاه امام رضا (ع) واقع شده است متعلق به دوره ساسانی است. این پل دارای دهانه‌ای طاق مانند در دست راست رودخانه باقی مانده است و چند پل و سنگفرش بستر زیر پل نیز در حول و حوش بالا و پایین دیده می‏شود. تمامی‏ آثار به جامانده ساسانی است و از سنگ و ملاط گچ ساخته شده است. آثار پل کوچک دیگری پائین تر از پل بزرگتر دیده می‏شود.

صنایع دستی بهبهان

بهبهان از قدیم‏ الایام دارای صنایع دستی متنوعی بوده است که مهمترین آنها عبارت بودند از مسگری، ورشوسازی، ساخت قلیان، ظروف سفالی، عبابافی، نمدمالی، لحاف‏دوزی، تولید کلاه نمدی، گیوه و… از این میان در حال حاضر تنه عبابافی، نمدمالی، لحاف‏دوزی و گیوه‏ دوزی باقی مانده است.

بخش گردشگری تبیان

برگرفته از: فارس


گردآوری ایران شناسی آکاایران
منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :