بایک خراسان رضوی
شهرستان تربت,منطقه تبدیل به آبادی,منطقه‌ای خوش,شرق ایران,شهری,هوا شدند,۱۳۸۵ برابر,حاکم جدید

بایک شهری است در استان خراسان رضوی در شرق ایران. این شهر در بخش بایک شهرستان تربت حیدریه قرار دارد.

جمعیت این شهردر سال ۱۳۸۵، برابر با ۴٬۲۲۱ نفر بوده است

قدمت بایگ به زمان حمله مغول به ایران بازمی‌گردد که تعدادی از بزرگان نشابور با حاکم جدید این شهر به مخالفت برخاسته و راهی منطقه‌ای خوش آب و هوا شدند و در آنجا سکنی گزیدند که به تدریج این منطقه تبدیل به آبادی شد و نام بایگ را بر آن نهادند.

پیشهٔ اکثر مردم بایگ ابریشم کشی می‌باشد بطوریکه طبق آمار در سال ۱۳۸۰ این شهر به تنهایی ۸۰ درصد ابریشم کل کشور را تامین می‌کند با این وجود عده‌ای از مردم بایگ از راه کشاورزی نیز امرار معاش می‌کنند. از جمله محصولات کشاورزی این منطقه می‌توان به زعفران، بادام، گندم، چغندر قند، خربزه و... اشاره کرد. روستاهای اطراف بایگ شامل بسک، حصار، رود معجن، خورشبر، فهندر، صنوبر، سرخ آباد و فدیهه (یا پیهه) می‌باشند که در این میان روستای فدیهه دارای معادن سنگهای قیمتی از جمله طلا، روستای رود معجن دارای آبشار بسیار زیبایی در میان صخره‌ها و حصار دارای طبیعتی بسیار دل انگیز است که هر ساله گردشگران داخلی و خارجی زیادی را به خود جلب می‌کنند. درآمد اکثر مردم بایگ به شدت وابسته به ابریشم است که این کمی برای مردم این منطقه بدلیل تک شغله بودن خطرناک است. وضع مالی ایشان در گذشته بسیار مطلوب بوده‌است بطوری که در بین مردم روستاهای اطراف این منطقه به مردمانی با وضع مالی مناسب مشهور بوده‌است اما بعد از پذیرش قطعنامه پایان جنگ توسط روح‌الله خمینی و پیرو آن کاهش شدید قیمت ابریشم اکثریت مردم با ضرر هنگفتی مواجه شدند.


ابریشم کشی
ابریشم کشی نیز درشهر بایگ موفق بوده و پیله‌های تولیدی منطقه و یا خریداری شده از گیلان و مازندران به شهر بایگ آورده می‌شود و در بیش‌تر خانه‌های این روستا با استفاده از دستگاه‌های ابریشم کشی (چرخانه) تبدیل به نخ ابریشم می‌شود.این هنر تنها در شهر بایگ برای حدود ۱۲۰۰ خانواده روستایی اشتغال با درآمد به وجود اورده‌است. پیله‌های خریداری شده از نقاط دور در این روستا ابریشم کشی شده و به شهرهای فرش‌بافی مانند: کاشان، اصفهان، نایین، کرمان … فرستاده می‌شود

ویکیپدیا

منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :