مسجد هفت ‌رنگ
سبزوار ,دیدنی های سبزوار ,جاذبه های گردشگری سبزوار ,آثار تاریخی سبزوار ,مناظر طبیعی سبزوار ,استان سبزوار ,نقشه سبزوار ,مساحت سبزوار ,جمعیت سبزوار ,مراکز گردشگری

بدون تردید دیدن شهر سربداران، شهر تاریخ نگار مشهور، ابوالفضل بیهقی و شهر ملا هادی سبزواری می‌تواند مقصدی ایده‌آل برای گردشگرانی باشد که به دنبال سفری متفاوت و به جستجوی دیدنی‌هایی بکر هستند.

اگرچه سبزوار ,دیدنی های سبزوار ,جاذبه های گردشگری سبزوار ,شهرهای خراسان رضوی - دیدنی های خراسان رضوی

ارتفاع دو مناره بالای ایوان، از پشت بام 11 متر است. در دو پایه طرفین ایوان جنوبی حاشیه‌ها و خوانچه‌ها و مربع‌ها و گلدان‌ها طرح شده و در پنجره‌های مربع شکل، با خط بسیار درشت ثلث و کاشی سفید بر زمینه لاجوردی، کلمات الله، محمد، علی، فاطمه، حسن و حسین را از بالا به طرف پایین نوشته‌اند و در خوانچه‌های دو پایه ایوان با کاشی سفید به خط ثلث در زمینه لاجوردی، نوشته شده: لااله‌الاالله، محمد رسول‌الله، علی ولی‌الله. اطراف خوانچه‌ها با نقوش متناسب زینت یافته و در هر حال پایه‌های ایوان که قبلا ساده و آجری بوده اکنون دارای تزئینات کاشی هفت رنگ است.

سبزوار ,دیدنی های سبزوار ,جاذبه های گردشگری سبزوار ,شهرهای خراسان رضوی - دیدنی های خراسان رضوی

در دوره رضاشاه سردر این مسجد پس از پاره‌ای تغییرات در ساختار شهر و خیابان بیهق خراب شد و سپس به دست سید محمد اشراقی، از معماران شهر، بازسازی شد. در دالان طرف شرقی ایوان شمالی جامع سبزوار ,دیدنی های سبزوار ,جاذبه های گردشگری سبزوار ,شهرهای خراسان رضوی - دیدنی های خراسان رضوی

در سمت شمال مسجد و شرقی ایوان شمالی شبستانی است شامل نه ضربی که یک ضربی آنرا که در زاویه ی شمال شرقی شبستان واقع شده در سالها قبل از شبستان جدا و دیوار کرده و ضمیمه ی دکان کنار خیابان بیهق نموده اند( و این عمل خلاف موازین شرعی است و کسی مجاز نیست محل نماز گذاران را بدیگری برای کسب واگذار کند) و سه ضربی طرف راست این شبستان مجاذی فضای مسجد و از آنجا نور میگردد و در آهنی شیشه دار در جلو این سه ضربی نصب است و بقیه متضل بشبستان شرقی مسجد می باشد.

بخش گردشگری تبیان

برگرفته از: جام جم، ویستا


گردآوری ایران شناسی آکاایران
منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :

آکاالکتریک تولید کننده انواع سطل زباله و سبزی خرد کن