قلعه فورک؛ آموزشگاه نظامی اسماعیلیان
قلعه فورک, بیرجند, افشاریه, نادرشاه افشار, اسماعیلیان, اسماعیلیه, افشاریان, شهرستان بیرجند ,دیدنی های شهرستان بیرجند ,جاذبه های گردشگری شهرستان بیرجند ,آثار تا

اگر گذارتان به استان خراسان و شهرستان

کوهستان خطر

قلعه‌هایقلعه فورک, بیرجند, افشاریه,شهرهای خراسان جنوبی- دیدنی های خراسان جنوبی

سه دالان و 18برج

اگر گذارتان به قلعه فورک بیفتد می بینید که این قلعه از شرق به غرب  3 قسمت داخلی دارد که قسمت اول محل زندگی خدمه انبار آذوقه و محل نگهداری احشام است. قسمت دوم محل زندگی نظامیان و نگهبانان و محل نگهداری تدارکات نظامی و سومین قسمت که مهمترین بخش قلعه است محل زندگی حاکم و اطرافیانش بوده است.

مصالح به کار رفته در ساخت قلعه بیشتر سنگ، آجرو خشت است و این قلعه مجموعا 18 برج دارد که اکنون تعدادی از آنها باقی مانده است. همچنین بر بلندای حصار و برج‌ها، سازه‌های کنگره‌داری وجود دارد و منافذی (تیرکش) جهت دیده‌بانی و دفاع دیده می‌شود.

قلعه فورک بر بالای صخره‌ای سنگی بعد از قرون متمادی همچنان در تاریخ بیرجند استوار مانده است. با توجه به آثار و بقایای معماری داخل قلعه چنین استنباط می‌شود که این قلعه در چندین مرحله بازسازی شده و بر وسعت آن افزوده شده است. آخرین مرحله معماری آن مربوط به دوره افشاریه است که حصار فعلی قلعه و هشت برج مدور آن یادگاری از این دوره است.


برگرفته از همشهری آنلاین

فراوری: گروه گردشگری تبیان


گردآوری ایران شناسی آکاایران
منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :