نازکترین سد جهان در ایران
طاق شاه عباسی,نازکترین سد جهان,سد شاه عباسی,نازکترین سد جهان,طاق شاه عباسی روستای خرو ,دیدنی های روستای خرو ,جاذبه های گردشگری روستای خرو ,آثار تاریخی روستای


کمتر کسی پیدا می شود که از جاذبه های تاریخی یزد شنیده باشد و نام

برای دیدن طاق شاه عباسی,نازکترین سد جهان,سد شاه عباسی,شهرهای خراسان جنوبی- دیدنی های خراسان جنوبی

بالاتر از این چشمه، دره تنگی وجود دارد که در آن طاق شاه عباسی,نازکترین سد جهان,سد شاه عباسی,شهرهای خراسان جنوبی- دیدنی های خراسان جنوبی

اگر گذارتان به طبس و روستای خرو افتاد، بعد از تماشای این سد جالب و شگفت انگیز حتما سری هم به چشمه دیدنی مرتضی علی بزنید که برگ های جدیدی برای غافلگیری شما رو خواهد کرد!

این چشمه در آن واحد دو بخش سرد و گرم دارد که به موازات یکدیگر جریان پیدا می کنند. به این معنی که یک سمت چشمه سرد و سمت دیگر آن گرم است و شما با قدم زدن در آن می توانید یک پای خود را در آب سرد چشمه فرو کنید و پای دیگرتان را در آب گرم آن!

طاق شاه عباسی,نازکترین سد جهان,سد شاه عباسی,شهرهای خراسان جنوبی- دیدنی های خراسان جنوبی

دلیل این اتفاق آن است که آب گرم چشمه از دیواره سمت راست به داخل رودخانه می ریزد و همین، اختلاف دمایی را در چشمه ایجاد می کند که گاهی به 10درجه هم می رسد! غلظت بیشتر آب گرم و تفاوت ساختاری آن با آب سرد جاری در کف رودخانه باعث می‌شود که این آب ها تا مسافت حدود سیصد متری بستر رودخانه هم پیش بروند در حالی که به طور کامل با هم مخلوط نشده اند و در بستر رودخانه قابل تفکیک هستند! به این ترتیب می بینید که در یک طرف رودخانه آب سرد و در طرف دیگر آب گرم جریان دارد.

طاق شاه عباسی,نازکترین سد جهان,سد شاه عباسی,شهرهای خراسان جنوبی- دیدنی های خراسان جنوبی

برای رسیدن به آبگرم مرتضی علی باید از شهر طبس بگذرید و بعد، حدود پنج کیلومتر را با پای پیاده طی کنید که بیشتر این مسیر از داخل آب می گذرد. در طول راه، دیواره‌های بلند دره مانندی در دو طرف همراهی تان می کنند که روی آنها حفره‌های کوچک و بزرگ با نظم خاصی قرار گرفته اند. بعضی از این حفره ها، چشمه های جوشان آب هستند که بزرگترین شان به حمام مرتضی علی معروف شده‌ است.

بخش گردشگری تبیان


گردآوری ایران شناسی آکاایران
منبع : بخش ایرانگردی آکاایران
برچسب :